moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dla mnie koniec roku to nie laba

Koniec roku wszystkim nam kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia i sylwestrową zabawą. Życzenia składane bliskim, znajomym i współpracownikom najlepiej podkreślają to, co uznajemy za najistotniejsze. Jednak dla wielu z nas przełom roku to bardzo pracowity okres planowania i podsumowań. Rzadko kiedy służba kończy się wczesnym popołudniem. Mimo tego wszyscy staramy się zachować dystans i choćby na chwilę oderwać się od codzienności. Święta to dla żołnierzy i pracowników wojska czas odpoczynku od zadań służbowych, który spędzą w gronie najbliższych.

Nie możemy jednak zapomnieć o tych, którzy trwać będą na posterunku. Znacząca część Sił Zbrojnych RP będzie cały czas gotowa do realizacji przydzielonych zadań oraz do pomocy w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych.

Święta to również czas wytężonej uwagi dowódców, szefów, komendantów, kierowników oraz wielu osób funkcyjnych w SZ RP. Pełnienie dyżurów, służb i wart oraz zapewnienie bezpieczeństwa, utrzymania ładu i porządku w podległych jednostkach i instytucjach to ich „świąteczne” zadania. Kilkaset osób w ciągu doby pełnić będzie dyżury bojowe, a dyżurne służby operacyjne oraz służby dyżurne i portierskie zapewnią funkcjonowanie systemu dowodzenia, ostrzegania i alarmowania.

Mało kto ma świadomość, że około 700 żołnierzy stale pełni dyżury w służbach ratowniczych i patrolach rozminowania. Wojsko Polskie nie tylko utrzymuje stałe dyżury na morzu i w powietrzu – na statkach i w śmigłowcach – ale też trzydzieści grup poszukiwawczo-ratowniczych na terenie całego kraju, które są gotowe do użycia na przykład w sytuacji katastrofy lotniczej. Dyżurują bojowo pary myśliwców MiG-29 i F-16, stale monitorowana jest przestrzeń powietrzna kraju – siłami posterunków radiolokacyjnych oraz Ośrodków Dowodzenia i Naprowadzania. I tych ludzi trzeba liczyć podwójnie, bo po całodobowym dyżurze mają dzień wolny.

Blisko 9 tysięcy żołnierzy jest zawsze gotowych do użycia na wypadek klęsk żywiołowych oraz do niesienia pomocy ludności cywilnej. Wszystkie bieżące służby dyżurne i operacyjne to w sumie 3500 osób. Niemal 2500 wojskowych służy w NATO, w kontyngentach za granicą lub pełni rolę obserwatorów. Jest jeszcze Grupa Bojowa Unii Europejskiej – ten dyżur niebawem zaczynamy. Weźmie w nim udział około 2200 żołnierzy wraz z żołnierzami wyznaczonymi do Sił Odpowiedzi NATO.

Dyżurna Służba Operacyjna Centrum Zarządzania Kryzysowego MON stale utrzymuje gotowość do prowadzenia rozpoznania, analizy i przeciwdziałania zagrożeniom. Współpracuje ona z polskimi przedstawicielstwami poza granicami kraju oraz z odpowiednimi służbami podległymi resortowi obrony, NATO i Unii Europejskiej oraz administracji publicznej. Na bieżąco monitoruje sytuację, gdyby okazało się, że konieczne jest zaangażowanie ze strony Sił Zbrojnych RP.

Realizacja tych wszystkich zadań wymaga tego co nazywamy profesjonalizmem w praktyce. Bywa jednak, że okoliczności są skrajnie nieprzewidywalne. Zła wola i intencje przeciwnika dodatkowo komplikują sytuację wszystkich żołnierzy i pracowników wojska, realizujących zadania w okresie świątecznym, a szczególnie żołnierzy naszych kontyngentów. Dobrze pamiętam zeszły rok i dlatego trudno mi składać życzenia „na wesoło”.

Życzę Dobrych, Spokojnych Świąt i Lepszego Nowego Roku! Niech znajdzie się czas na refleksję, ale i radość z rodzinnych spotkań. Niech przyjdzie wytchnienie od codziennych zmagań i trosk. Oby magia wspólnej wieczerzy przetrwała jak najdłużej. Życzę miłości, która nadaje wszystkiemu sens, zdrowia, żeby to smakować i poczucia humoru, aby zachować dystans.

płk Andrzej Wiatrowski
rzecznik prasowy Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

dodaj komentarz

komentarze


Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ameryka daje wsparcie
Flota Bayraktarów w komplecie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Orzeł dla bohaterów
Serwis K9 w Polsce
Broń Hitlera w rękach AK
Na straży nieba
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Pierwsi na oceanie
„Ta ziemia do Polski należy…”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Układ nerwowy Mieczników
Bohater odtrącony
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Zmiany w dodatkach stażowych
I zdobyliśmy!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
W obronie wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Śladami ojca
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Wioślarze i triatlonistka na podium
NATO on Northern Track
Polska wiktoria na Monte Cassino
Po przeprawie ruszyli do walki
Więcej hełmów dla żołnierzy
Mobilne dowodzenie
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pytania o europejską tarczę
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Abramsy w pętli
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
They Will Check The Training Results in Combat
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Armia Andersa w operacji „Honker”
Krwawa noc pośród puszczy
Gry wojenne w szkoleniu
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Pierwsza Drużyna” na start
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pływacy i maratończycy na medal
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO