Ponad 60 terytorialsów z 11 Małopolskiej Brygady złożyło dzisiaj przysięgę wojskową w Wieliczce. Gościem tego ważnego dla każdego żołnierza wydarzenia był Władysław Kosiniak-Kamysz, minister obrony narodowej. – To jest przysięga na rzecz dbania o bezpieczeństwo i ochrony granic. To szczególnie brzmi w czasie, gdy te granice są autentycznie atakowane – powiedział wicepremier.
Ostatnie dwa tygodnie spędzili na intensywnym szkoleniu podstawowym. W jego trakcie zdobyli wiedzę dotyczącą regulaminu wojskowego i przepisów związanych ze służbą wojskową, trenowali podstawy poruszania się w terenie, taktyki i strzelania. Po zaliczeniu pierwszego wojskowego egzaminu w formie pętli taktycznej, przystąpili dzisiaj do przysięgi. Ponad 60 rekrutów wypowiedziało dzisiaj w Wieliczce słowa, które przez całą służbę w szeregach wojsk obrony terytorialnej będą stanowić ich etos. – Nie każdy jest w stanie unieść mundur żołnierza Wojska Polskiego na swoich ramionach. Do tego trzeba mieć siłę charakteru, mądrość życiową i odwagę – mówił wicepremier Kosiniak-Kamysz. – I właśnie tej odwagi do bycia sobą, nieskazitelnej służby, obrony Ojczyzny, kiedy przyjdzie do takiej konieczności, bardzo mocno wam życzę – dodał.
Szef MON-u zwrócił uwagę żołnierzom, że wstępują do Wojska Polskiego w szczególnym czasie. – To jest przysięga wierności Polsce, to jest przysięga na rzecz dbania o bezpieczeństwo, ochrony granic. To szczególnie brzmi w tym czasie, gdy te granice są autentycznie atakowane – mówił wicepremier. Do sytuacji na granicy Władysław Kosiniak-Kamysz nawiązał także w wypowiedzi po zakończeniu uroczystości. – Presja na granicy rośnie. Dzisiaj w nocy odnotowaliśmy bardzo dużo prób przekroczenia granicy i wszystkie zostały udaremnione. Ta presja na granicę wzrasta. Operacja ze strony Białorusi i Rosji się nasila. To ma na celu atak na Polskę, a nie próbę schronienia – przekonywał.
Szef MON-u w wystąpieniu w Wieliczce nawiązał także do rozpoczętej dzisiaj w trzech miastach – Lesznie, Wesołej i Gdyni – 6. edycji akcji „Trenuj z wojskiem”. Podczas ośmiogodzinnego szkolenia prowadzonego przez wojskowych instruktorów chętni mogą nauczyć się podstawowych umiejętności związanych z bezpieczeństwem i obronnością. W jednostkach prowadzone są także zajęcia z posługiwania się bronią, przetrwania w terenie czy walki wręcz. – To jest zapoznanie się z podstawami wojska. To jest coś, co w znaczący sposób będziemy rozwijać, szczególnie od przyszłego roku, w ramach powszechnych dobrowolnych szkoleń obronnych – mówił Kosiniak-Kamysz.
11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Leopolda Okulickiego ps. „Niedźwiadek” została sformowana w 2018 roku. Liczy obecnie ponad 2 tysiące żołnierzy i składa się z czterech batalionów lekkiej piechoty (w Krakowie-Rząsce, Oświęcimiu, Tarnowie i Limanowej) oraz samodzielnych kompanii.
autor zdjęć: MON

komentarze