moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Prezydent w ONZ-ecie: Stoimy w punkcie zwrotnym historii

Polska zawsze będzie odpowiednio reagować i jest gotowa do obrony swojego terytorium. […] Polska nie przestraszy się rosyjskich dronów – powiedział prezydent Karol Nawrocki podczas 80. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP zaapelował do społeczności międzynarodowej: – Pociągnięcie Rosji do odpowiedzialności powinno być naszym wspólnym obowiązkiem!

  Prezydent Karol Nawrocki podczas 80. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, fot. Mikołaj Bujak/KPRP

– Nie ma naszej zgody na to, aby Moskwa bezpardonowo dokonywała wobec nas i innych narodów Europy aktów prowokacji, testując nasze reakcje, zastraszając nasze społeczeństwa – mówił Karol Nawrocki w Nowym Jorku. Prezydent wziął udział w 80. sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Znaczną część swojego wystąpienia poświęcił wojnie w Ukrainie i rosyjskiej agresji.

– Staję w tym miejscu po raz pierwszy jako prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i czuję oczywiście z tego powodu wielką dumę, ale jednocześnie mam świadomość tego, przed jak poważnymi wyzwaniami stoimy dziś jako narodowa, międzynarodowa wspólnota – powiedział Nawrocki. Dodał, że dziś granice państwowe przestały być nietykalne, a międzynarodowe prawo zaczęło być traktowane jak sugestia, a nie jak reguła.

– Stoimy w punkcie zwrotnym historii – stwierdził prezydent – Rosyjska agresja na Ukrainę nie jest konfliktem o charakterze wyłącznie regionalnym. To sprawdzian, czy zasady, na których opiera się ONZ, przetrwają próbę czasu, czy też ustąpią pod ciężarem imperialnych i kolonialnych ambicji państwa, które uważa się za stojące ponad prawem i które wielokrotnie ignorowało rezolucje Zgromadzenia.

Dlatego – zdaniem głowy państwa – właśnie teraz wspólnota demokratycznych państw musi spojrzeć na sytuację jak na pole walki o zasady, których przestrzeganie może zdecydować o przyszłości naszej cywilizacji. – Myślę, że to ostatni moment na podjęcie konkretnych działań – dodał Karol Nawrocki.

Polska zawsze będzie reagować

Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP przypomniał o naruszeniu polskiej przestrzeni powietrznej przez rosyjskie drony i o prowokacjach wobec innych państw NATO. – Kilkanaście dronów naruszyło granice mojego kraju celowo, bo zapewniam państwa, że nie był to przypadek, na rozkaz wydany w stolicy państwa będącego stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa. W konsekwencji Polska po raz pierwszy od II wojny światowej była zmuszona do otwarcia ognia do wrogich obiektów nad naszym terytorium – powiedział.

Prezydent wysłał też jasny sygnał do agresorów. – Nie ma naszej zgody na to, aby Moskwa bezpardonowo dokonywała wobec nas i innych narodów Europy aktów prowokacji, testując nasze reakcje, zastraszając nasze społeczeństwa – powiedział Karol Nawrocki. – I zapewniam jako zwierzchnik sił zbrojnych i prezydent Polski, że Polska zawsze będzie odpowiednio reagować i jest gotowa do obrony swojego terytorium – zadeklarował. Przypomniał też, że Polacy wielokrotnie stawiali czoła rosyjskiej agresji, m.in. „broniąc cywilizacji europejskiej przed sowieckimi hordami” w 1920 roku.

Wojna nie może opłacać się agresorowi

– Pociągnięcie Rosji do odpowiedzialności powinno być naszym obowiązkiem. Sprawcy wszystkich zbrodni międzynarodowych muszą być sądzeni przed właściwymi sądami – oświadczył Karol Nawrocki. Prezydent odniósł się też do deklaracji Kremla o chęci podjęcia negocjacji w kierunku zakończenia wojny w Ukrainie. – Obecne działania Rosji nie wskazują na gotowość do prawdziwego pokoju. Deklaracjom o dialogu towarzyszą ofensywy militarne, ataki na ukraińskie miasta, których ofiarami są cywile, w tym także dzieci – powiedział.

Prezydent nawiązał także do możliwości, jakie ma świat, by oddziaływać na Rosję. – Żadne wojny nie mogą się agresorom opłacać, także pod względem ekonomicznym – zaznaczył.

Karol Nawrocki przywołał też słowa ocalałego z Holokaustu amerykańskiego pisarza Eliego Wiesela: „neutralność zawsze pomaga oprawcy, nigdy ofierze. Milczenie zachęca prześladowcę, nigdy prześladowanego”. – Niech te słowa będą nie tylko przestrogą, ale i wezwaniem do działania. Do działania tu i teraz! – zaznaczył Karol Nawrocki.

Anna Pawłowska

autor zdjęć: Mikołaj Bujak/KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Lotnisko w zanadrzu
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Polskie szkolenie na AH-64 trwa
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Natowskie manewry na Bałtyku
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Hegseth odznaczył polskiego generała
Siły powietrzne na pomoc Polce w potrzebie
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
K9, ognia!
Koszykarskie widowisko
Bałtyk, wspólna sprawa
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Europejski myśliwiec przyszłości w rozsypce
Przemysł dla bezpieczeństwa morskiego
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Ślady, których nie widać
Śmierć w sercu Azji
Nominacje na nowe stanowiska dowódcze
Latający dron – broń na okręty podwodne
Kraków zaprosił weteranów
Równanie z „Iksem”
Biało-czerwona na Monte Cassino
Bez zmian w emeryturach
Nowa baza US Army w Polsce?
Polski wkład w operację „Overlord”
NATO rozkłada lotniczy parasol
Wsparcie ma znaczenie
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Zagraniczni kadeci na szkoleniu w Karkonoszach
Terytorialsi i gwardziści z USA odpierają atak
Generał z cienia
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Marsz prawdę ci powie
Oswoić „latający komputer”
Studia z obrony granic
Saperzy przeprawili się, drony zapewniły wsparcie
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Husarze dla mieszkańców Polski
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
„LibertyCity 2026”, czyli gotowi do walki
Co dalej z orderem Zełenskiego?
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
F-35 zmienia wszystko
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Kosiniak-Kamysz u marynarzy z 8 Flotylli
Polsko-kanadyjska współpraca
F-35 – nowa jakość, która ciągle się rozwija
Nowy Grot zatwierdzony
Sojusz kontra drony
Drugi dom efów
DIANA szansą dla polskich innowacji
Merops nad Ustką
Dowódca eskadry F-35 o sile Husarzy
Groźny incydent w Libanie
Czerwieńsze będą…
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielka gra na ukraińskim froncie
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
U pancerniaków „Wakacje z wojskiem” już się rozpoczęły
Marokańczyk podejrzany o zabójstwo sierż. Sitka

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO