moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną

W Europie powinny zostać powołane specjalna rada ds. bezpieczeństwa i przemysłu obronnego oraz nowy komisarz z budżetem 100 mld euro. Musimy dzielić się obroną powietrzną i tworzyć wspólne siły szybkiego reagowania – postulował wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podczas rozpoczętego dziś w Poznaniu kongresu Impact '24.

Impact '24 to największy kongres gospodarczo-technologiczny w Europie Środkowo-Wschodniej. Na dwudniowe spotkanie, które rozpoczęło się dziś w Poznaniu, przybyło 650 mówców z całego świata. Są wśród nich politycy, przedstawiciele biznesu i organizacji pozarządowych, naukowcy, dziennikarze. Na liście gości znalazły się między innymi Michelle Obama, była Pierwsza Dama USA, oraz Sanna Marin, do niedawna premier Finlandii. Jest tu także kilku przedstawicieli polskiego rządu. Podczas krótkich wystąpień dzielą się oni swoimi doświadczeniami i przemyśleniami na temat współczesnego świata. Słucha ich 6 tys. osób zgromadzonych w halach Międzynarodowych Targów Poznańskich. Przemówienia i dyskusje można też śledzić w różnych zakątkach świata za pomocą internetu.

 

REKLAMA

Dziś przed południem głos zabrał między innymi wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. – Przed Polską, Europą i światem stoją dziś największe wyzwania od zakończenia II wojny światowej. Potrzebujemy odwagi, siły i wspólnoty. Unii Europejskiej i Paktu Północnoatlantyckiego – podkreślał. Szef MON-u zaapelował o utworzenie na Starym Kontynencie nowych instytucji i mechanizmów związanych z obronnością. – W Europie powinna powstać specjalna rada do spraw bezpieczeństwa i obronności, a także komisarz do spraw obronności z budżetem 100 mld euro. Musimy dzielić się odpowiedzialnością za obronę powietrzną i tworzyć wspólne siły szybkiego reagowania – wymieniał Kosiniak-Kamysz.

Wicepremier podkreślał, że kiedy Polska wstępowała do Paktu Północnoatlantyckiego, a potem Unii Europejskiej, dokonała wyboru cywilizacyjnego, który nie sprowadzał się jedynie do kwestii związanych z wojskiem i gospodarką. Ze światem Zachodu zawsze łączyły nasz kraj wspólne wartości. I teraz musimy być gotowi, aby tych wartości bronić. Dlatego też kwestia pomocy Ukrainie nie podlega dyskusji. – Polska, Europa i świat nie mogą oswoić się z wojną. Kiedy giną dzieci, bombardowane są żłobki, przedszkola, domy dziecka i szpitale, to się na to nie godzisz. Przeciwstawiasz się temu i robisz wszystko, aby to zmienić. Pomoc humanitarna i militarna dla Ukrainy jest więc bezwarunkowa. W sprawach gospodarczych oczekujemy współpracy, partnerstwa i solidarności oraz spełnienia określonych warunków przez przedsiębiorstwa ukraińskie – zaznaczał wicepremier.

Jak przypomniał, wsparcie dla Ukrainy ma także wymiar czysto pragmatyczny. Pozwala oddalić niebezpieczeństwo od polskich granic. Niezależnie od tego jednak niezbędne jest wzmacnianie własnego potencjału militarnego. – Dziś Polska wydaje 4% swojego PKB na modernizację i transformację armii. Tworzymy nowe komponenty wojsk, takie jak wojska obrony cyberprzestrzeni, komponent wojsk medycznych czy wojska bezzałogowe. Formujemy dowództwo transformacji, by jeszcze lepiej współpracować w ramach zmieniającej się cywilizacyjnie, jakościowo i technologicznie polskiej armii – podkreślał szef MON-u.

Władysław Kosiniak-Kamysz zapewnił też, że jest spokojny o przyszłość NATO. Sojusz bowiem został oparty na wspólnych wartościach i interesach. Korzyści z jego istnienia czerpią zarówno USA, jak i państwa europejskie. Apelował o wzmacnianie więzów, które łączą Polskę z sojusznikami, jak również o zachowanie własnej tożsamości. – Polska jest niezależnym, samodzielnym i niepodległym państwem. Armie muszą pozostać narodowe, bo najważniejszym powodem wstępowania do wojska są przesłanki patriotyczne, miłość do ojczyzny – mówił. – Wierzę w lepszą przyszłość Polski, bo ona jest w naszym zasięgu – podsumował.

O konieczności inwestowania w wojsko i skomplikowanej sytuacji globalnego bezpieczeństwa mówił także minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. – My jako Zachód bardzo potrzebujemy zwycięstwa w Ukrainie. W ostatnim czasie mieliśmy kilka porażek. Płonne okazały się nadzieje wiązane z Arabską Wiosną. Wiara w to, że Chiny włączone do WTO [Światowa Organizacja Handlu – przyp. red.] staną się bardziej odpowiedzialnym partnerem, czy też że zbliżenie z Rosją przyniesie jej demokratyzację. Po Afganistanie i Iraku musimy odbudować nasze morale. Zademonstrować światu, ale też samym sobie, że nasz system rządów jest nie tylko uczciwszy, lepszy, lecz także bardziej efektywny – przekonywał Sikorski.

Kwestie ukraińskie pojawiły się również w kolejnych panelach, między innymi z udziałem byłego premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego. – Obecnie Polska i Ukraina są jak małżeństwo, które znalazło się w trudnym położeniu. Mamy odmienną historię, czasem różne interesy. Z drugiej strony Polska jest dla Ukrainy niczym centrum logistyczne. A jak można prowadzić politykę gospodarczą bez takiego centrum? – zastanawiał się Bielecki. Według amerykańskiej publicystki Anne Applebaum to, co obserwujemy w stosunkach Polski z Ukrainą, to swego rodzaju powrót do normalnej polityki. – Po inwazji można było wyczuć, że Polacy są wstrząśnięci. Z czasem to poczucie nadzwyczajnej sytuacji nieco zelżało. Po obydwu stronach granicy rozpoczęły się różnego rodzaju gierki. Pamiętać jednak należy, że w lutym 2022 roku zmienił się świat. I że w związku z tym debaty polityczne trzeba prowadzić w odpowiedni sposób – podkreślała.

Jutro drugi dzień kongresu.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
 
Na straży nieba
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
They Will Check The Training Results in Combat
Flota Bayraktarów w komplecie
Śladami ojca
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zawsze gotowi do pomocy
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wojna w świętym mieście, epilog
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
NATO on Northern Track
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Grand Quadriga ‘24”
Abramsy w pętli
Bohater odtrącony
Broń Hitlera w rękach AK
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Pływacy i maratończycy na medal
Nowe zadania szefa SKW
Polki pobiegły po srebro!
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Mobilne dowodzenie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Ryś” z laserem
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Po śladach polskich bohaterów
Układ nerwowy Mieczników
Wszystkie misje AWACS-a
Pytania o europejską tarczę
By Polska była bezpieczna
Serwis K9 w Polsce
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Krwawa noc pośród puszczy
Cień atomowej zagłady
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wioślarze i triatlonistka na podium
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polska wiktoria na Monte Cassino
Dwie dekady ulepszania Sojuszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO