moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polsko-duńska współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony

 Współdziałanie w zakresie ochrony Morza Bałtyckiego i infrastruktury krytycznej, szkolenia wojskowe, pomoc Ukrainie – m.in. o tym rozmawiali w Warszawie ministrowie obrony Polski i Danii Władysław Kosiniak-Kamysz i Troels Lund Poulsen. – Będziemy zbliżać nasze działania we wszystkich obszarach, które gwarantują bezpieczeństwo naszym krajom – mówił polski minister.

Ministrowie obrony Polski i Danii podczas spotkania w Warszawie omówili dotychczasową współpracę wojskową pomiędzy państwami i określili nowe obszary współdziałania. Podpisali także porozumienie o dwustronnej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony. – To jest dla nas bardzo ważna decyzja, bo wcześniejsze porozumienie było podpisane jeszcze przed wstąpieniem Polski do NATO. Nasz sojusz z Danią nigdy nie był tak silny jak dzisiaj. Nasze relacje, wspólne doświadczenia mają szczególne znaczenie – powiedział podczas konferencji prasowej wicepremier, szef MON-u Władysław Kosiniak-Kamysz. – Będziemy zbliżać swoje działania we wszystkich obszarach, które gwarantują bezpieczeństwo naszym krajom, ale gwarantują też bezpieczeństwo państwom wolnego świata, państwom Unii Europejskiej, państwom NATO. Będziemy robić wszystko, żeby Polska, Dania, Europa i świat były bezpieczne. Nie ma dziś ważniejszych zadań dla rządów, dla ministrów, szczególnie ministrów obrony. W poczuciu tej odpowiedzialności podpisaliśmy dzisiejsze porozumienie – dodał Kosiniak-Kamysz.

Szef polskiego MON-u wyjaśnił, że podczas spotkania rozmawiano o dotychczasowej współpracy w ramach Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie, a także o sytuacji bezpieczeństwa w obszarze Morza Bałtyckiego i rozmieszczonej na wybrzeżu infrastrukturze krytycznej. – Musimy szczególnie dbać o bezpieczeństwo np. gazociągu Baltic Pipe. Potrzebujemy współdziałania państw rejonu Morza Bałtyckiego. Dania i Polska na pewno będą tę współpracę zacieśniać – oznajmił wicepremier.

REKLAMA

Politycy poruszyli również kwestię dotyczącą wsparcia Ukrainy. – Jesteśmy zgodni, że Europa i Unia Europejska muszą się mocniej zaangażować w pomoc Ukrainie. Nie wolno nam oswoić się z wojną, przyzwyczaić się do niej, zapomnieć, że na Ukrainie codziennie giną ludzie i walczą o pokój, normalność. Walczą też o demokrację i niepodległość oraz o to, by reszta Europy była bezpieczna – mówił minister obrony. Zapewnił o bilateralnym, polsko-duńskim wsparciu Ukrainy. Podkreślił zaangażowanie Danii w zakresie wspomagania ukraińskich sił zbrojnych, m.in. przekazania samolotów F-16 i szkolenia pilotów.

Film: Magdalena Kowalska-Sendek, Dominika Celińska

Minister Kosiniak-Kamysz wyjaśnił, że politycy są zgodni, iż należy zwiększyć możliwości przemysłu zbrojeniowego w Europie. – Europejski przemysł zbrojeniowy musi przyspieszyć, musi uruchomić swoje wszystkie siły produkcyjne, wyjść z letargu i stanu uśpienia. Jesteśmy w stanie bezpośredniego zagrożenia, bo wojna toczy się bardzo blisko nas – dodał.
Wicepremier i minister obrony Danii zaznaczył, że współpraca z Polską jest dla Danii bardzo ważna. – Sytuacja w Europie diametralnie zmieniła się po tym, jak niczym niesprowokowana Rosja rozpoczęła dwa lata temu agresję przeciwko Ukrainie. Bardzo dziękuję Polsce za wsparcie i wszystkie działania w ramach Unii i NATO na rzecz pomocy dla Ukrainy – powiedział Troels Lund Poulsen. Szef duńskiego ministerstwa obrony przypomniał, że Dania udzieliła walczącemu państwu wielomiliardowego wsparcia, a także zamierza przekazać samoloty F-16 i zajmuje się szkoleniem ukraińskich pilotów. – Obecnie, w chwili krytycznej w Europie, musimy trzymać się razem i być zjednoczeni. Dzisiaj podpisane porozumienie o współpracy tworzy możliwość dla takiego działania – zaznaczył Poulsen.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Krzysztof Niedziela/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
 
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Będą kolejne „Daglezje-P”
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Bruksela przed szczytem
Eurofightery znowu w Polsce
Ślubowanie kadetów OPW
W rezerwie pasywnej będą oceny
Invictus w zimowym stylu
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Skromny początek wielkiej wojny
Nowy szef CWCR
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Dobrowolsi – czas start!
Szef MON-u w Brukseli
Rusza kwalifikacja wojskowa
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Wojna o porządek świata
Śnieg może być groźną bronią
Którą drogą do armii?
Nowe śmigłowce kawalerii
Liban uznany za strefę działań wojennych
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Zielone światło dla Barbary
„Avenger” na Monte Cassino
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Abramsy pod dobrą opieką
Offset dla „Wisły”
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Lista trupich główek
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Rakietowy szach
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zimowy sprawdzian podchorążych
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Mocny sygnał od NATO
Zachód przeciwko „korsarzom”
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Cud w Trewirze
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Podwójny Półmaraton Komandosa
Roszady personalne w PGZ-ecie
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Pierwszy skok
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zamiana po włosku
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Spadochroniarze na Podlasiu
Lekcje z frontu
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO