moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przesłanie bohaterów Armii Krajowej

Wspomnienia i refleksje blisko 230 weteranów Armii Krajowej znalazło się w Księdze „Przesłanie dla pokoleń”. Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, przekazał ją dzisiaj w Rzeszowie żołnierzom wojsk obrony terytorialnej. Publikacja powstała we współpracy m.in. z Wojskowym Instytutem Wydawniczym. Z dokumentem można zapoznać się też w Internecie.

– Chciałbym, aby Księga Armii Krajowej stanowiła drogowskaz dla działania i służby żołnierzy wojsk obrony terytorialnej – mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony w Rzeszowie podczas uroczystości z okazji święta WOT i 6–lecia powstania tego rodzaju sił zbrojnych. Minister przekazał żołnierzom 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk Łukasza Cieplińskiego Księgę Armii Krajowej „Przesłanie dla pokoleń 1942–2022”, którą napisali dla Polaków kombatanci AK.

– Księga składa się ze wspomnień i uwag żołnierzy Armii Krajowej. Pokolenia, które odchodzi i zostawia nam swoje przesłanie – zaznaczył szef MON. Dodał, że żołnierze WOT-u są wierni testamentowi przekazanemu im przez kombatantów AK, czyli poświęceniu w służbie ojczyźnie. Za słowa akowców skierowane do żołnierzy WOT podziękował także prezydent Andrzej Duda. Przypomniał jednocześnie, że święto tej formacji jest obchodzone w rocznicę powołania 28 września 1939 roku Służby Zwycięstwu Polski, czyli zaczątku Polskiego Państwa Podziemnego.

REKLAMA

Jak podkreślił płk Michał Małyska, dowódca 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, to, że jego brygada jako pierwsza jednostka WOT otrzymała księgę AK traktuje jako ogromne wyróżnienie. – Ten dokument z wpisami żołnierzy AK dotyczącymi ich życiowych motywacji ma duże znaczenie symboliczne i moralne dla nas, żołnierzy WOT-u – zaznaczył kpr. Piotr Kowalski z 3 BOT, jeden z dwóch żołnierzy, którzy odebrali księgę z rąk ministra Błaszczaka. Jak tłumaczył kapral, żołnierze OT są spadkobiercami AK, a ich etos zbudowany jest na tradycjach Polskiego Państwa Podziemnego.

Publikacja trafiła do 3 PBOT, jednej z najstarszych i najliczniejszych brygad OT i będzie eksponowana w tamtejszej sali tradycji. – Następnie co kilka miesięcy będzie przekazywana do kolejnych brygad OT, a docelowo ma pozostać w WOT jako dziedzictwo żołnierzy podziemia niepodległościowego – podaje mjr Witold Sura, rzecznik Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.

Bóg, honor, ojczyzna

Księga AK „Przesłanie dla pokoleń” to wyjątkowy projekt zrealizowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Jego celem było upamiętnienie przypadającej w 2022 roku 80. rocznicy powstania Armii Krajowej. Publikacja powstała we współpracy z wojskiem, Wojskowym Instytutem Wydawniczym, Urzędem do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Centralną Biblioteką Wojskową oraz Dowództwem Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

W całym kraju weteranów AK odwiedzali m.in. żołnierze. Podczas tych spotkań zbierali od kombatantów wpisy będące ich przesłaniem adresowanym do kolejnych pokoleń Polaków. – Zbieranie świadectw do Księgi Armii Krajowej było wyjątkowym doświadczeniem dla wszystkich osób zaangażowanych w to przedsięwzięcie, w tym żołnierzy Wojska Polskiego. Zależało nam na osobistym kontakcie i rozmowie – mówi dr Agnieszka Glapiak, doradca społeczny ministra obrony, inicjatorka projektu i zastępca przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a ówczesna dyrektor Centrum Operacyjnego MON.

Tak powstała pamiątkowa księga zawierająca wpisy 228 kombatantów. „Bóg, honor, ojczyzna – to najszlachetniejszy patriotyzm, którym powinien się kierować żołnierz. Naszym obowiązkiem jest trwać przy nim i wytrwać!”, napisał por. Waldemar Kolendo „Mały”, łącznik Okręgu Nowogródzkiego AK. „Nauczcie się dostrzegać otaczające piękno, kochać świat, cieszyć się każdym dniem i żyjcie zgodnie z zasadą "Bóg – Honor – Ojczyzna" – to wpis płk Stanisławy Kociełowicz „Iskierki", harcerki Szarych Szeregów Okręgu Wilno AK. Z kolei st. strz. Aleksander Dziedzic „Ryś", powstaniec warszawski napisał: „Z perspektywy mojego całego życia wiem, jak ważne są Pokój, Przyjaźń, Szacunek dla drugiego człowieka i Prawda historyczna”.

– Księga to unikatowy zbiór refleksji, życzeń i apeli. To pewnego rodzaju testament odchodzącego pokolenia, który nie tylko odwołuje się do spraw i wartości nieprzemijalnych, lecz także zachęca nas do wzięcia odpowiedzialności za przyszłość naszej Ojczyzny – podkreśla dr Glapiak. Dokument stanowi również znakomity portret zbiorowy odchodzącego już pokolenia.

„Serdecznie zapraszam do lektury tej niezwykłej księgi. Na jej kartkach ujęte zostały biografie, wspomnienia i refleksje weteranów AK: Powstańców Warszawskich, Partyzantów, Harcerzy Szarych Szeregów, Sanitariuszek i Kurierek” – napisał we wstępie do publikacji minister Błaszczak. Jak dodał, każda z tych osób to opowieść nie tylko o niezwykłej odwadze i umiłowaniu ojczyzny, ale także o przyjaźni, braterstwie i niezachwianej nadziei.

Historia w sieci

Bezcenny dokument został opracowany także w wersji elektronicznej i dostępny jest w Internecie, aby każdy mógł poznać przekaz żołnierzy Armii Krajowej. Jak podaje Krystyna Koza z CBW, wpisy kombatantów zostały zdigitalizowane przez pracowników biblioteki, a na podstawie informacji z UdsKiOR stworzono krótkie biogramy osób, które wpisały się do księgi. – Dzięki temu na stronie można obejrzeć wirtualną księgę, przeczytać odręczne wpisy kombatantów oraz ich elektroniczne wersje, a także posłuchać przesłań żołnierzy AK czytanych przez lektora – wymienia płk Mateusz Czudec, twórca strony z Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Za opracowanie graficzne projektu odpowiadał WIW. – Zaprojektowaliśmy m.in. stronę tytułową albumu oraz grafikę przedstawiającą okazałe drzewo, symbol trwania i życia – opowiada Marcin Dmowski, kierownik Wydziału Składu Komputerowego i Grafiki WIW. Jak dodaje, potężne korzenie drzewa nawiązują do AK, której siła tkwiła w jedności i głębokości przekonań. – Rozciągnięte ku niebu gałęzie reprezentują aspiracje do wolności, to symbol determinacji w walce o niepodległość, o którą bili się bohaterowie AK – tłumaczy Dmowski. Jak zaznacza Anna Putkiewicz, zastępca dyrektora WIW i redaktor naczelny kwartalnika „Polska Zbrojna. Historia”, wielkim walorem strony internetowej są także materiały edukacyjne przygotowane w głównej mierze przez redakcję kwartalnika w taki sposób, aby mogli z nich korzystać nauczyciele, uczniowie oraz pasjonaci historii.

Wśród tych materiałów znajdziemy m.in. wystawę „Z miłości do Ojczyzny”, zrealizowaną przez WIW dla MON, wydanie specjalne kwartalnika „Polska Zbrojna. Historia”, w tym życiorysy legendarnych żołnierzy i dowódców AK: Augusta Fieldorfa „Nila”, Jana Rodowicza „Anody”, Bolesława Kontryma „Żmudzina”, Piotra Szewczyka „Czera”, Mariana Gołębiewskiego „Lotki”, Leona Beynara „Pawła Jasienicy”, Ludwika Muzyczki „Benedykta” i o. Michała Czartoryskiego, kapelana AK.

Na stronie zawarto także artykuły dotyczące warunków konspiracji, taktyki walk partyzanckich, uzbrojenia, akcji specjalnych i bojowych AK, w tym Zgrupowania Stołpecko-Nalibockiego pod dowództwem mjr. Adolfa Pilcha „Góry-Doliny”. Załączono też dokumenty archiwalne i rozkazy oraz rotę przysięgi AK. – To wyjątkowy zbiór publikacji i archiwaliów, który mamy nadzieję upowszechni wiedzę o tej wyjątkowej formacji, ale także skłoni do refleksji i szacunku do naszej historii ojczystej – dodaje Putkiewicz.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: DWOT, Przemysław Keler / KPRP, MON

dodaj komentarz

komentarze


Unijna pomoc dla Ukrainy
 
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
PGZ rośnie w siłę
Debiutancka misja Hugina
Sokół czuwa w Tatrach
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Orka po koreańsku
Szef MON-u o planach obrony kraju
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
AW101 już w Darłowie
Drużyna Invictus Games z prezydenckim wsparciem
Co może Hugin
Pathfinder – najlepszy zwiadowca
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Polski dzień strzelania w Rumunii
Kolejne Kraby dla wojska
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Kolejne zakupy dla wojska
Ekspresowa pomoc
32 krążki pływaków-żołnierzy
Loty M-346 wstrzymane
Laserowa rewolucja
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Ukraińska armia szkoli się w Wędrzynie
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Polsko-koreańskie rozmowy
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Wiara bez wiedzy
Uwolnić zakładników
Porozumienie Sikorski-Stalin
Zimowy test dobrowolsów
Ile powołań do wojska w 2024 roku?
Futsal na zakończenie rywalizacji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zielony talizman Polaków
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Out of the Shadow
PKW Orlik gotowy na misję
Misja: obronić Finlandię
Certyfikacja Eurokorpusu
Podchorążowie świętują
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Saperzy na wschodzie Polski
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Terytorials na etacie
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Abramsy jadą na ukraiński front
Wszystkie Pilice w wojsku
PKW Orlik już w Estonii
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Fiński debiut w Sojuszu
Realia, a nie teoria
Spoczęli w ojczyźnie
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Zwycięstwo bez zwycięstwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO