moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ćwiczenia polskich i litewskich specjalsów

Polscy żołnierze wojsk specjalnych przygotowują się do działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa szczytu NATO, który w przyszłym tygodniu odbędzie się w Wilnie. Dziś w Kłajpedzie Polacy ćwiczyli z litewskimi komandosami. Trening wojskowych obserwowali prezydenci obu państw – Andrzej Duda i Gitanas Nausėda.

Prezydent Andrzej Duda przebywa z trzydniową wizytą na Litwie. Do tej pory odbył szereg spotkań z prezydentem Republiki Litewskiej Gitanasem Nausėdą, wziął udział w obchodach Święta Narodowego Litwy, a w piątek obserwował trening polskich i litewskich żołnierzy wojsk specjalnych.

Ćwiczenia specjalsów odbyły się w miejscowości Kłajpeda i były jednym z elementów przygotowań do szczytu NATO, który odbędzie się w przyszłym tygodniu w Wilnie. Właśnie z powodu tego wydarzenia Polska skierowała na Litwę kontyngent liczący 75 wojskowych i pracowników wojska. Tworzący go żołnierze mają do dyspozycji m.in. śmigłowce Black Hawk, Mi-17 oraz system zwalczania bezzałogowych statków powietrznych Sky CTRL. – Nasz kontyngent przybył tu, aby ćwiczyć, ale także po to, aby wspierać żołnierzy litewskich w ochranianiu szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego – powiedział dziś prezydent Andrzej Duda. – Zależy nam na tym, aby wszyscy mieszkańcy Litwy mieli poczucia bezpieczeństwa i obecności sojuszniczej – podkreślił.

REKLAMA

Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP zaznaczył także, że szczyt NATO będzie miał ogromne znaczenie dla przyszłości nie tylko Europy Wschodniej i wschodniej flanki NATO, ale dla całego świata. Wyraził nadzieję, że wówczas sojusznicy zadecydują o udzielaniu dalszego wsparcia dla Kijowa, zostaną także poczynione pierwsze kroki ku temu, by Ukraina mogła zostać członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. – Ukraina i jej armia doświadczonych wojennie i coraz lepiej uzbrojonych żołnierzy, gdy stanie się częścią militarną NATO, z całą pewnością ten sojusz wzmocni – stwierdził.

Natomiast prezydent Litwy poinformował, że współpraca między polskimi i litewskimi siłami zbrojnymi zacieśnia się, a ćwiczeń wojskowych będzie coraz więcej. – Wspólne działania Polski i Litwy są ważnym czynnikiem bezpieczeństwa w obliczu agresji militarnej – podkreślił Nausėda. Zaznaczył także, że ćwiczenia, które odbyły się w Kłajpedzie to dowód na determinację obu narodów do działania i wspólnego reagowania na zamiary ewentualnych agresorów. – Nasza wspólna, długa i bogata historia nauczyła nas, że razem jesteśmy niepokonani – zaznaczył.

Prezydenci Polski, Litwy i Łotwy, w związku ze zbliżającym się szczytem Sojuszu, wystosowali list do przywódców państw NATO, w którym zaapelowali o dokonanie przeglądu zdolności odstraszania nuklearnego i jego adaptację do nowych realiów. Przekonują także o konieczności wzmocnienia wschodniej flanki NATO, zwiększenia odporności sojuszników na zagrożenia hybrydowe oraz podniesienia wydatków przeznaczanych na obronność. Polski prezydent tłumaczył, że dokument został przygotowany ze względu na zmieniającą się sytuację bezpieczeństwa, co jest związane m.in. z zapowiedzią relokacji na Białoruś rosyjskiej broni nuklearnej i obecnością najemników Grupy Wagnera. – Zdecydowaliśmy się na napisanie tego listu właśnie po to, by móc ten temat poruszyć na spotkaniu szefów państw i rządów NATO, i aby nikt nie był nim zaskoczony – zaznaczył Andrzej Duda. – Rozpoczęliśmy tę inicjatywę podczas naszej wizyty w Kijowie, bo uważamy, że jest to właściwy czas. Musimy zwrócić uwagę na procesy, które zachodzą na Białorusi i kompleksowo je ocenić – dodał prezydent Nausėda.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Przemysław Keler / KPRP

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1688837040
Od kiedy to Polska nie ma godła, ewentualnie czemu Litwa nie znalazła w swoim kraju choćby jednego symbolu Polski, podobno bardzo zaprzyjaźnionego kraju.
70-58-0D-62

Kadisz za bohaterów
 
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Metoda małych kroków
Więcej koreańskich wyrzutni dla wojska
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Front przy biurku
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
SOR w Legionowie
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, epilog
Święto stołecznego garnizonu
Szpej na miarę potrzeb
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Wytropić zagrożenie
Priorytety polityki zagranicznej Polski w 2024 roku
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Szybki marsz, trudny odwrót
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pod skrzydłami Kormoranów
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
NATO on Northern Track
Kolejne FlyEye dla wojska
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna na detale
Od maja znów można trenować z wojskiem!
Wojna w świętym mieście, część druga
Ameryka daje wsparcie
Zmiany w dodatkach stażowych
Rekordziści z WAT
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sprawa katyńska à la española
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Gunner, nie runner
Posłowie dyskutowali o WOT
W Italii, za wolność waszą i naszą
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Charge of Dragon
NATO na północnym szlaku
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ramię w ramię z aliantami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży wschodniej flanki NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO