moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gotowi na Wilno

Pracujemy nad stworzeniem rady NATO-Ukraina. Chcielibyśmy, aby jej pierwsze posiedzenie z udziałem prezydenta Zełenskiego odbyło się już podczas szczytu Sojuszu w Wilnie – zapowiedział Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. Dziś podsumował on dwudniowe spotkanie Rady Północnoatlantyckiej. W Brukseli Polskę reprezentował minister obrony Mariusz Błaszczak.

W spotkaniu Rady Północnoatlantyckiej wzięli udział ministrowie obrony państw członkowskich. Do Brukseli zjechali, by omówić projekty decyzji, które zostaną zatwierdzone podczas lipcowego szczytu NATO w Wilnie. W piątek dyskutowali między innymi o planach regionalnych dla poszczególnych armii, kolektywnej obronie i odstraszaniu – także nuklearnym. Jednak tematem numer jeden dwudniowego posiedzenia była wojna w Ukrainie i przyszłość państwa, które od ponad roku zmaga się z brutalną inwazją Rosji.

– Ukraińskie wojska przyspieszyły operacje na linii frontu i czynią stałe postępy, ale wojna trwa. Dlatego kluczową kwestią jest zwiększenie naszej pomocy – podkreślał Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO podczas konferencji podsumowującej obrady. – Dlatego z uznaniem przyjmuję zapowiedzi dotyczące nowych dostaw broni, zainicjowany przez Danię i Holandię projekt szkolenia ukraińskich pilotów F-16, który ruszy jeszcze tego lata oraz plan dostarczenia przez USA i Wielką Brytanię setek pocisków przeciwlotniczych krótkiego i średniego zasięgu – wyliczał. Ale na tym nie koniec. Stoltenberg przyznał, że NATO pracuje nad wieloletnim pakietem, który zapewni finansowanie ukraińskiego sektora militarnego. Jak dotąd mowa o 500 milionach euro. Taki ruch pomoże budować interoperacyjność pomiędzy armią ukraińską a wojskami państw NATO. Zbliży też Ukrainę do członkostwa w Sojuszu. Bo choć w Wilnie nie zostaną ogłoszone konkretne terminy, to akcesja prędzej czy później nastąpi. – Ukraina zostanie członkiem NATO. To kwestia wspólnej decyzji jej oraz państw członkowskich. I Rosja nie ma tutaj prawa weta – zaznaczył Stoltenberg. Na razie trwają prace nad ustanowieniem rady NATO-Ukraina, która będzie między innymi omawiała kwestie związane ze wspólnym bezpieczeństwem. Ukraina ma posiadać w niej status równy państwom członkowskim. – Naszą ambicją jest, by pierwsze posiedzenie rady, z udziałem prezydenta Zełenskiego, odbyło się już podczas lipcowego szczytu w Wilnie – przyznał Stoltenberg.

Inne decyzje, które zapadną podczas szczytu w stolicy Litwy mają wzmocnić natowskie zdolności odstraszania i kolektywnej obrony. – Dziś ministrowie ocenili nasze regionalne plany. Po raz pierwszy od zakończenia zimnej wojny w pełni koordynujemy nasze działania w tym zakresie wraz z planowaniem potencjału naszych sił i jednostek dowodzenia. Rozwijamy też program kompleksowego szkolenia naszych wojsk – mówił sekretarz generalny NATO. Poinformował, że niebawem Sojusz będzie miał oddziały wysokiej gotowości liczące przeszło 300 tysięcy żołnierzy, a do tego większe niż dotąd możliwości natychmiastowej reakcji w powietrzu i na morzu. – Zaakceptowaliśmy także nowy, rotacyjny model funkcjonowania obrony przeciwlotniczej – zaznaczył Stoltenberg. – Wszystko to da nam możliwość maksymalnie efektywnego wykorzystania naszych zasobów – dodał. Takie plany oczywiście wymuszają zwiększenie nakładów na obronność. – Spodziewam się, że państwa członkowskie podejmą w Wilnie jeszcze ambitniejsze zobowiązania, jeśli chodzi o tego rodzaju inwestycje. Chodzi o to, by 2 procent PKB, które obiecały przeznaczać na ten cel nie stały się górnym pułapem, a jedynie punktem wyjścia – mówił Stoltenberg.

W piątek w Brukseli zebrała się także Grupa Planowania Nuklearnego. – Rosja kontynuuje wielce nieostrożną retorykę, zapowiedziała rozmieszczenie broni jądrowej na Białorusi. Programy atomowe rozwijają Iran i Korea Północna, szybką ekspansję z tym związaną kontynuują Chiny. Dla Sojuszu to duże wyzwanie. Musimy dostosować naszą politykę nuklearnego odstraszania do szybko zmieniających się warunków – podsumował sekretarz generalny NATO.

W Brukseli Polskę reprezentował wicepremier, szef MON-u Mariusz Błaszczak. Po wczorajszych obradach mówił między innymi: – Jesteśmy aktywni, jeśli chodzi o uzgadnianie planów. Koncentrujemy się przede wszystkim na planie centrum, który dotyczy Polski i wschodniej flanki NATO. Podczas rozmów kuluarowych słyszę słowa uznania wobec naszej aktywności, jeśli chodzi o wzmacnianie Wojska Polskiego – wyposażanie go w nowoczesną broń – mówił Mariusz Błaszczak.

Szczyt NATO w Wilnie rozpocznie się 11 lipca i potrwa dwa dni. 

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


Baza śmigłowcowa. Miliony i strategiczne grunty
NATO zwiększy produkcję broni
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Ostatni lot „Pałera”
Ostatnia niedziela…
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Wielki sukces podchorążych z AMW
Polski napęd dla Kraba i Borsuka
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Saperzy w akcji pod wodą
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Mosty (nie tylko) dla Abramsów
Poskromić kolosa
Sportowa rewolucja na AWL-u
MON i MSZ o szczycie NATO
Pancerne starcie
Wzorowa żołnierska postawa terytorialsa
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Inwestycje w bezpieczeństwo
Wsparcie ma znaczenie
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Spadochronowy triumf
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Marzenia częściowo spełnione
Pieta Michniowska
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
PKW Irak zostaje w Jordanii
Prezydent RP o szczycie NATO
Morska bryza w dwóch odsłonach
Kolejny incydent z udziałem rosyjskich myśliwców
MON szuka dronów do zwalczania dronów
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Jak szkolą się nurkowie bojowi?
Borsuki i roje dronów
Azjatycka szansa
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Gen wojownika
Pierwszy krok do specjalsów
Pierwszy krok do Invictusa
MSPO i PGZ strategicznymi partnerami na kolejne lata
Wojsko stawia na „armię talentów”
W drodze po oficerskie gwiazdki
Tour przez garnizony
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Dawka wiedzy na trudne czasy
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Baobaby docierają do wojska
Śmierć w sercu Azji
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Polski Gnom
Paliwowy krwiobieg NATO
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO