2 czerwca w godzinach wieczornych załoga dyżurna SAR z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach, przeprowadziła akcję ewakuacji medycznej z promu.
Załoga SAR pełniąca dyżur ratowniczy na lotnisku 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach, postawiona została w stan gotowości alarmem ratowniczym o godzinie 22:33. Przekazane załodze informacje wskazywały, że na znajdującym się ok. 50 mil morskich na północ od Władysławowa promie NOVA STAR natychmiastowej pomocy medycznej potrzebuje mężczyzna z raną ciętą głowy. Śmigłowiec poszukiwawczo-ratowniczy W-3WARM Anakonda, wystartował w kierunku pozycji promu i o godz. 21:00 wszedł w jego rejon. Osiem minut później na pokład promu opuszczono ratownika, który przygotował poszkodowanego do transportu lotniczego. O godz. 21.30 ratownik wraz z poszkodowanym został wciągnięty na pokład śmigłowca i rozpoczęto lot powrotny. Lądowanie na lotnisku startu nastąpiło o godz. 22:00 a poszkodowanego przekazano oczekującej obsadzie karetki pogotowia.
* * *
Była to 759 akcja poszukiwawczo-ratownicza w historii BLMW i 14 przeprowadzona w tym roku. Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur SAR/ASAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności "Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim" oraz „Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym”, pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Przez cały czas, system ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.
Tekst: BLMW
autor zdjęć: BLMW
komentarze