moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pamięci ofiar tragedii pod Smoleńskiem

10 kwietnia 2010 roku o godz. 8.41 samolot Tu-154M runął na ziemię w okolicy lotniska w Smoleńsku w Rosji. Polska delegacja państwowa leciała nim do Katynia, by uczcić ofiary sowieckiej zbrodni. W katastrofie zginęło 96 osób, wśród nich prezydent Lech Kaczyński z małżonką, politycy, wojskowi dowódcy i załoga. Polacy co roku pamiętają o rocznicy tej tragedii.

Tamtej soboty polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim i Pierwszą Damą na czele miała wziąć udział w uroczystościach 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Mieli oddać hołd polskim żołnierzom w miejscu ich egzekucji w Lesie Katyńskim. Niestety samolot Tu-154M o numerze bocznym 101, który rankiem 10 kwietnia 2010 roku wystartował z Warszawy, nie dotarł na miejsce. O godz. 8.41 polskiego czasu maszyna należąca do nieistniejącego już 36 Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego rozbiła się pod Smoleńskiem w Rosji. W katastrofie zginęli wszyscy obecni na pokładzie, pasażerowie i załoga maszyny, w sumie 96 osób.

Życie straciło wielu wybitnych Polaków: Lech Kaczyński, prezydent i zwierzchnik sił zbrojnych, z małżonką Marią Kaczyńską, Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent RP na uchodźstwie, politycy, parlamentarzyści, przedstawiciele rządu, instytucji państwowych, kombatanci, urzędnicy, duchowni, działacze społeczni.

Armia straciła najwyższych dowódców wojskowych. Zginęli: gen. Franciszek Gągor, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gen. Bronisław Kwiatkowski, dowódca operacyjny, gen. broni Tadeusz Buk, dowódca wojsk lądowych, gen. pil. Andrzej Błasik, dowódca sił powietrznych, adm. floty Andrzej Karweta, dowódca marynarki wojennej, gen. broni Włodzimierz Potasiński, dowódca wojsk specjalnych, gen. dyw. Kazimierz Gilarski, dowódca Garnizonu Warszawa.

Ze swojego ostatniego lotu nie wrócili także przedstawiciele wojskowego duchowieństwa: ksiądz biskup gen. broni Tadeusz Płoski, biskup polowy Wojska Polskiego, arcybiskup gen. dyw. Miron Chodakowski, prawosławny ordynariusz WP, i ksiądz gen. bryg. Adam Pilch, p.o. ewangelicki biskup wojskowy, a także siedmioosobowa załoga samolotu z dowódcą mjr. pil. Arkadiuszem Protasiukiem na czele.

– Dotknęła nas najgorsza tragedia od czasu II wojny światowej, zginęli ludzie, którzy budowali odrodzoną Polskę i co do których mieliśmy nadzieję, że będą ją budowali jeszcze przez lata – mówił prezydent Andrzej Duda w 2018 roku podczas uroczystości odsłonięcia pomnika ofiar katastrofy na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Zwierzchnik sił zbrojnych podkreślał, że 10 kwietnia 2010 roku zginęli przedstawiciele wszystkich stron sceny politycznej, których łączyło przekonanie o obowiązku oddania hołdu polskim oficerom pomordowanym w Katyniu.

„Wszystkie okoliczności zbrodni katyńskiej muszą zostać do końca zbadane i wyjaśnione. Ważne jest, by została potwierdzona prawnie niewinność ofiar, by ujawnione zostały wszystkie dokumenty dotyczące tej zbrodni. Aby kłamstwo katyńskie zniknęło na zawsze z przestrzeni publicznej” – takie słowa miał wygłosić podczas katyńskich uroczystości prezydent Kaczyński.

W przeprowadzonym po katastrofie śledztwie Komisja Badania Wypadków Lotniczych jako przyczynę tragedii wskazała błąd pilotów, którzy mieli podjąć próbę lądowania w niesprzyjających temu warunkach atmosferycznych. Przyczyny katastrofy samolotu Tu-154M badała również powołana w 2016 roku Podkomisja ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego, której przewodził Antoni Macierewicz. W swoim raporcie opublikowanym w 2022 roku podkomisja stwierdziła, że do tragedii doprowadziły wybuch w lewym skrzydle i eksplozja w centropłacie prezydenckiego samolotu, która zniszczyła całą maszynę i zabiła polską delegację.

Polacy pamiętają o ofiarach tragedii i co roku odwiedzają związane z nimi miejsca pamięci, pomniki i groby. Odbywają się apele pamięci i msze. W każdą rocznicę zapalne są znicze, m.in. na Wawelu przy mogiłach Lecha i Marii Kaczyńskich i w Świątyni Opatrzności Bożej przy grobie prezydenta Kaczorowskiego, a także na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie również stanął pomnik ofiar katastrofy.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Jan KUCHARZYK/East News

dodaj komentarz

komentarze


Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
 
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Bohater odtrącony
Układ nerwowy Mieczników
Śladami ojca
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polki pobiegły po srebro!
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Pływacy i maratończycy na medal
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Zawsze gotowi do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Orzeł dla bohaterów
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gry wojenne w szkoleniu
„Grand Quadriga ‘24”
By Polska była bezpieczna
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
W obronie wschodniej flanki NATO
„Pierwsza Drużyna” na start
Po przeprawie ruszyli do walki
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Krwawa noc pośród puszczy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Broń Hitlera w rękach AK
NATO on Northern Track
Polska wiktoria na Monte Cassino
Abramsy w pętli
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Na straży nieba
Wojna w świętym mieście, epilog
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
They Will Check The Training Results in Combat
Więcej hełmów dla żołnierzy
Pytania o europejską tarczę
Wszystkie misje AWACS-a
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Mobilne dowodzenie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Flota Bayraktarów w komplecie
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO