moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dwie marki, wspólna sprawa

Uczelnia oferuje pomoc ekspercką w zakresie zarządzania stresem i wsparcie dla piłkarzy, którzy chcieliby podjąć naukę w jej murach, klub – staże trenerskie i praktyki dla studentów. Instytucje będą się także wzajemnie promować. W poniedziałek Akademia Marynarki Wojennej podpisze porozumienie o współpracy z klubem sportowym Arka Gdynia.

W listopadzie podchorążowie AMW wygrali Mistrzostwa Wyższego Szkolnictwa Wojskowego w Futsalu.

Akademia Marynarki Wojennej to jedyna w kraju uczelnia, która kształci przyszłych oficerów sił morskich. Prowadzi też studia cywilne i ma liczne sekcje sportowe: koszykarską, pływacką, piłki nożnej i futsalu. Arka Gdynia z kolei należy do najbardziej utytułowanych klubów piłkarskich Wybrzeża. Zespół dwukrotnie sięgał po Puchar Polski, dwa razy też doszedł do finału tych rozgrywek. Obecnie Arka gra w I lidze, czyli na zapleczu Ekstraklasy. W tabeli zajmuje szóste miejsce i cały czas liczy się w walce o awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. W poniedziałek rektor AMW – kadm. prof. Tomasz Szubrycht i prezes Arki – Michał Kołakowski podpiszą porozumienie o współpracy obydwu instytucji. – Mówimy o dwóch znanych w Gdyni markach, które wzajemnie mogą sobie bardzo wiele dać – podkreśla Magdalena Kapuścińska, dyrektor administracyjna i menadżer gdyńskiego klubu.

Współpraca będzie obejmowała kilka sfer. – Chcemy przyciągnąć na uczelnię kolejnych studentów. Jeśli trafią do nas piłkarze Arki, uczelnia jest gotowa im pomóc choćby poprzez indywidualną organizację nauczania tak, by mogli pogodzić treningi ze studiami. Z drugiej strony liczymy, że wzmocnią oni także naszą uczelnianą sekcję – tłumaczy kmdr rez. Robert Wereszko, trener piłki nożnej i futsalu na AMW, który będzie koordynował współpracę z ramienia uczelni. Dodaje, że dla akademii to nie nowość. – Na pierwszym roku mamy już studenta, który jest zawodnikiem drugiej drużyny Arki. Jako cywil nie może brać co prawda udziału w wojskowych rozgrywkach sportowych, ale już w akademickich jak najbardziej – dodaje Wereszko. Na tym jednak nie koniec. Akademia przy wsparciu gdyńskiego klubu zamierza bowiem założyć piłkarską sekcję kobiet, jest też gotowa służyć Arce wsparciem eksperckim z dziedziny badań społecznych, podnoszenia sprawności psychologicznej, zarządzania stresem czy cyberbezpieczeństwa. – Takie kompetencje mają specjaliści z Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych oraz Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich – zaznacza Wereszko.

W zamian Arka oferuje staże trenerskie, a także wolontariat i praktyki dla studentów, którzy chcieliby bliżej poznać kwestie związane z organizacją imprez masowych czy zarządzania kapitałem ludzkim. – Zależy nam na promowaniu właściwych wzorców zachowania na trybunach oraz identyfikacji z lokalną drużyną, dlatego zamierzamy zapraszać na wybrane mecze zorganizowane grupy studentów AMW – zapowiada Kapuścińska. Uczelnia i klub chcą też wzajemnie się promować. Organizować razem konferencje, imprezy, szkolenia, a do realizacji wspólnych projektów pozyskiwać partnerów społecznych, gospodarczych oraz instytucje pozarządowe.

Rozmowy na temat porozumienia rozpoczęły się jeszcze latem. Do stołu zasiedli wówczas dyrektor Kapuścińska oraz Dariusz Sapiejka, szef Akademickiego Centrum Sportu AMW. Jak przyznaje Wereszko, ostateczne parafowanie porozumienia będzie dopełnieniem wspólnej działalności, ponieważ obydwie instytucje współpracowały już wcześniej. Arka zapraszała na mecze zorganizowane grupy podchorążych, a uczelniana sekcja piłkarska realizowała wspólne przedsięwzięcia z młodzieżowymi zespołami klubu. – Nawet nasze stroje zostały stworzone w oparciu o wspólną koncepcję. Kolory granatowy i miedziany nawiązywały do barw marynarki wojennej i podkreślały nasze związki z morzem – wyjaśnia Wereszko. – W ubiegłym sezonie Arka używała takich strojów w meczach wyjazdowych, a my we wszystkich naszych rozgrywkach – dodaje.

Uroczyste podpisanie porozumienia to część obchodów stulecia Akademii Marynarki Wojennej. Imprezy z tej okazji odbywają się od początku roku. Nie tylko w Gdyni. Kadra i studenci uczelni świętowali też w Toruniu oraz w Plymouth w Wielkiej Brytanii, gdzie podczas wojny mieściła się szkoła podchorążych. Wereszko ma nadzieję, że współpraca z Arką przełoży się na kolejne sukcesy sekcji, którą prowadzi. – Ostatnio mamy dobry czas. W listopadzie nasi podchorążowie wygrali Mistrzostwa Wyższego Szkolnictwa Wojskowego w Futsalu. W początkach grudnia zajęliśmy pierwsze miejsce XIII Mistrzostwach Polski studentów pierwszego roku. Turniej odbył się w Katowicach, a wzięło w nim udział 136 futsalowych drużyn z całego kraju – informuje Wereszko.

Studenci AMW – zarówno cywilni, jak i wojskowi – w podobnych rozgrywkach biorą udział regularnie. Uczelnia jest reprezentowana także na pełnowymiarowych boiskach piłkarskich. Każdego roku podchorążowie dołączają do drużyny marynarki wojennej grającej w Pucharze Polski. – Występowali w niej nawet studiujący u nas Kuwejtczycy. Wymagało to specjalnej zgody Pomorskiego Związku Piłki Nożnej – wspomina Wereszko.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Krzysztof Miłosz/ AMW

dodaj komentarz

komentarze


Armia Czerwona niesie śmierć
 
Dwie dekady WIM-u
Cekaemy i trumny
Dodatek już nie za klasę
Nie zmarnować szansy
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Styczniowy poligon terytorialsów
Śladem profesjonalistów
Za nami jest tylko śmierć
Bieg pod dyktando niebieskich beretów
Aby wzmocnić wschodnią flankę NATO
Nagroda „Wprost” dla szefa MON-u
Strzelcy na podium Pucharu Świata i zawodów Grand Prix
Jakie zmiany w edukacji dla bezpieczeństwa?
Desant w Forcie Bragg
Z Radomia do Las Vegas
Weź udział w konkursie katyńskim
Orlik w natowskiej misji
Rozmowy (nie)kontrolowane
Gen. Pszczoła: Czuję się spełniony
Patrioty dla Ukrainy to również bezpieczeństwo Polski
Więcej Javelinów dla SZ RP
Cztery medale żołnierzy w Pucharze Świata
Mistrz strzelania dynamicznego z AWL
Terenowe motocykle II RP
Tarnawatka ’39 Depozyt honoru legionistów
Proces na pokaz
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ukraina czeka na czołgi
Terytorialsi szkolą się pod okiem byłych specjalsów
To był wielki cios dla polskiej armii
Jakie są zasady nauki żołnierzy?
Walczymy z imperium zła
Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski
Przetarcie przed manewrami
Góral wart miliony, czyli specjaliści od koronkowej roboty
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
Armia przetestuje Piraty
Sojusznicza rotacja
Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski
The Fall of the Superpower Myth
Ochotnicy do warszawskiej brygady
4% PKB na Wojsko Polskie
Nurkowali w Kopalni Soli w Wieliczce
Nowi dowódcy DGRSZ i WOT
Triumf snowboardzisty w Pucharze Świata
Libańscy żołnierze trenują pod okiem Polaków
Wzmacnianie przeciwpancernych zdolności
Łączność dla czołgów
Bundeswehra relokuje żołnierzy do Polski
Sokół (niemal) gotowy do drogi
Wicepremier z wizytą w Kijowie
Wojskowi lotnicy na pomoc cywilom
Abramsy jadą do Ukrainy!
Leopardy 2 dla Ukrainy?
Leopardy pojadą do Ukrainy!
Upominki dla tureckich dzieci
Bożeny wspierają saperów
Zachód o wsparciu dla Kijowa
„Trenuj z wojskiem” – jak się przygotować
Air Policing piątej generacji
Zwiad na bieszczadzkich szlakach
Odry dostarczone

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO