moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ukraina otrzyma Patrioty?

Umieszczenie systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej na Ukrainie wzmocni bezpieczeństwo Polski – twierdzi płk Michał Marciniak, zastępca szefa Agencji Uzbrojenia, w rozmowie z PAP. Przyznaje również, że gdyby Patrioty znajdowały się na Ukrainie, to prawdopodobnie nie doszłoby do uderzenia rakiety w Przewodowie 15 listopada.

– Po kolejnych atakach rakietowych Rosji zwróciłem się do strony niemieckiej, aby proponowane Polsce baterie Patriot zostały przekazane na Ukrainę i rozstawione przy zachodniej granicy. To pozwoli uchronić Ukrainę przed kolejnymi ofiarami i blackoutem i zwiększy bezpieczeństwo przy naszej wschodniej granicy – poinformował dziś wicepremier Mariusz Błaszczak. To odpowiedź na słowa niemieckiej minister obrony narodowej Christine Lambrecht, która 21 listopada w wywiadzie dla dziennika „Rheinische Post” zaproponowała Polsce wsparcie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej systemami obrony przeciwlotniczej Patriot.

Propozycję Mariusza Błaszczaka omówił w rozmowie z Polską Agencją Prasową płk Michał Marciniak, pełnomocnik ministra obrony narodowej ds. budowy systemu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, a jednocześnie zastępca szefa Agencji Uzbrojenia. Oficer podkreślił, że przekazanie Ukrainie broni przeciwlotniczej i przeciwrakietowej zapewnia również bezpieczeństwo Polsce. – Z operacyjnego punktu widzenia umożliwiłoby to zwalczanie rakiet lecących w stronę Polski, zarówno wystrzelonych przez wojska rosyjskie, jak i ukraińskie – wyjaśnił oficer. Podkreślił jednocześnie, że ważne jest, by rakiety potencjalnie zagrażające Polsce były niszczone jeszcze w ukraińskiej przestrzeni powietrznej. – Sytuacja, w której nastąpiłoby wystrzelenie pocisku przeciwrakietowego z Polski na cel nad Ukrainą bez stuprocentowej pewności, że rakieta spadnie na terytorium Polski, mogłaby być odebrana jako zaangażowanie jednego z państw NATO w wojnę z Federacją Rosyjską – mówił płk Marciniak. Oficer przyznał, że baterie przeciwrakietowe na Ukrainie mogłyby zapobiec takim zdarzeniom jak to, które miało miejsce w Przewodowie. – Gdyby na zachodniej granicy Ukrainy stały systemy przeciwrakietowe, to ta rakieta prawdopodobnie przez taką zasłonę by nie przeleciała – powiedział płk Michał Marciniak. Wskazał również, że Patrioty na Ukrainie wsparłyby obronę powietrzną tego kraju.

Płk Michał Marciniak wyjaśnił również kwestie związane z nauką obsługi sprzętu przez Ukraińców. Zwykle takie szkolenie zajmuje miesiące, ale według oficera Ukraińcy świetnie radzą sobie z zaawansowanymi systemami, które otrzymali od państw zachodnich, a więc nauka wykorzystania tego systemu na pewno przyniosłaby szybkie rezultaty. Zaznaczył jednak, że Ukraińcy na pewno musieliby zostać przeszkoleni. – Obecnie zestaw Patriot jest najlepszym zestawem przeciwrakietowym i przeciwlotniczym na świecie w swojej klasie zasięgowej. Podobny jest izraelski system David's Sling, ale Patrioty są najbardziej rozpowszechnione w całych strukturach NATO – podkreślił płk Marciniak.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Bundeswehr/Francis Hildemann

dodaj komentarz

komentarze


Śmierć w sercu Azji
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
Mundur i bokserskie rękawice
Nadchodzą zmiany
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Zatrzymać drona
„Przychodzimy, by pokazać, że nie zapominamy”
Gdzie w tym roku powstaną nowe strzelnice?
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
Prezydent RP o szczycie NATO
Lądowanie na fińskiej drodze, czyli Bieliki i F-16 na Ramstein Flag’26
Wielki sukces podchorążych z AMW
PIRX-1 na orbicie
Dowództwo RSZ celebrowało swoje święto
Wsparcie ma znaczenie
Twarzą w twarz
Królowa wspinaczki kończy karierę
Żywią i bronią
Mundur w paczkomacie
Sztuka tworzenia kryptonimu
NATO liczy wydatki przed szczytem
Mistrzyni pożegnała się z polską publicznością
Domek Pilota w LAW otwarty
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Zmiana na szczytach US Army w Europie
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Miliardy na obronność
Szerszeń z Sochaczewa
NATO zwiększy produkcję broni
Zbrodnicza farsa
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Ostatnia niedziela…
Rutte: NATO jak drużyna piłkarska
PKW Irak zostaje w Jordanii
Barakudy z Polski
Drony na Legii
Nowy mechanizm wsparcia obronności kraju
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Sojusznicza medycyna pola walki
Studenci w koszarach
Zdolności do produkcji tylko dla zaufanych
Polski wkład w operację „Overlord”
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Medale za typowo wojskowe dyscypliny
USA znów uderzyły w Iran
Kosmiczna współpraca Polski i Stanów Zjednoczonych
Dronowy kierunek przyszłości
Westerplatte zmieni się nie do poznania
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
Paliwowy krwiobieg NATO
Przełomowe zdolności artylerzystów
Podróż w ciemność
Pieta Michniowska
Równanie z „Iksem”
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
Bez zmian w emeryturach
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Tropem tajemnic z przeszłości
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Przełomowe porozumienie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO