moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przeciwlotnicze wsparcie dla Polski

Niemieckie systemy Patriot mogą wkrótce trafić do Polski. Wszystko wskazuje na to, że zostaną rozmieszczone przy granicy z Ukrainą. O możliwości ich przekazania poinformowała w opublikowanym dziś wywiadzie Christine Lambrecht, minister obrony Niemiec. Wicepremier Mariusz Błaszczak rozpoczął już w tej sprawie rozmowy.

– Zaoferowaliśmy Polsce wsparcie w ochronie przestrzeni powietrznej naszymi myśliwcami Eurofighter i systemami obrony przeciwlotniczej Patriot – powiedziała Christine Lambrecht, minister obrony Niemiec w rozmowie z dziennikiem „Rheinische Post”.

Propozycja dotycząca myśliwców padła 16 listopada, tuż po eksplozji rosyjskiej rakiety w Przewodowie na Lubelszczyźnie. Jak informował rzecznik niemieckiego MON-u, Berlin zaoferował wówczas Polsce wsparcie misji Air Policing samolotami Eurofighter, które miałyby stacjonować w Niemczech, ale być w ciągłej gotowości do reakcji w kryzysowej sytuacji. Taka forma pomocy mogłaby według niemieckiego ministerstwa zostać uruchomiona w każdej chwili. W wywiadzie dla „Rheinische Post” Christine Lambrecht poinformowała dziś z kolei o propozycji dotyczącej systemów Patriot. Przypomniała, że niemieckie Patrioty są już na Słowacji. – Chcemy tam przedłużyć naszą obecność do końca 2023 roku, a być może nawet dłużej – powiedziała minister obrony Niemiec.

REKLAMA

Deklarację Lambrecht skomentował wicepremier Mariusz Błaszczak. „Z satysfakcją przyjąłem propozycję niemieckiej minister obrony dotyczącą rozmieszczenia w naszym kraju dodatkowych wyrzutni rakiet Patriot”, napisał szef MON-u w mediach społecznościowych. Jak zapowiedział, zaproponuje, aby wyrzutnie zostały rozmieszczone przy granicy polsko-ukraińskiej.

Dziś odbyła się także rozmowa telefoniczna obu ministrów. „Jestem po rozmowie z Christine Lambrecht. Niemiecka minister obrony potwierdziła chęć rozmieszczenia wyrzutni Patriot przy granicy z Ukrainą. Do ustalenia pozostaje wersja systemu, jak szybko do nas dotrą i jak długo będą stacjonować. Liczę na szybkie przedstawienie szczegółów przez stronę niemiecką” – poinformował wicepremier Mariusz Błaszczak.

O stanie polskiej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej mówił dziś płk Michał Marciniak, zastępca szefa Agencji Uzbrojenia oraz pełnomocnik ministra obrony ds. budowy systemu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Odniósł się przede wszystkim do zdarzenia w Przewodowie, gdy rosyjska rakieta spadła na terytorium Polski, powodując śmierć dwóch osób. Najprawdopodobniej był to pocisk przeciwlotniczy wystrzelony przez Ukraińców, którzy bronili się przed atakiem rosyjskich rakiet. – Rolą obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej jest przede wszystkim osłona skupisk ludności, infrastruktury krytycznej oraz zgrupowań wojsk. Miejscowość ta nie była objęta ochroną przeciwrakietową, w przeciwieństwie na przykład do Rzeszowa, który ma wielowarstwową ochronę przeciwrakietową i przeciwlotniczą – wyjaśniał płk Marciniak podczas konferencji prasowej. Przypomnijmy, po ataku Rosji na Ukrainę wojsko amerykańskie w ramach wsparcia rozmieściło pod Rzeszowem na lotnisku w Jasionce dwie baterie systemu Patriot.

Oficer odniósł się również do faktu, że Polska nie włączyła się do niemieckiej inicjatywy budowy wspólnej, europejskiej ochrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. – Po pierwsze jest to inicjatywa niemiecka, bez autoryzacji NATO. Na chwilę obecną polskie siły zbrojne nie potrzebują udziału w tego typu przedsięwzięciu, ponieważ mamy uruchomiony proces budowy zintegrowanego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w oparciu o programy „Wisła”, „Narew”, „Pilica” oraz obronę przeciwlotniczą wojsk lądowych – mówił płk Marciniak.

Poinformował również, że siły zbrojne prowadzą właśnie testy pierwszego dywizjonu systemu Wisła, czyli opartego na zestawach Patriot, które Polska kupiła od Stanów Zjednoczonych w 2018 roku. – Dostarczone zostały pierwsze elementy systemu Mała Narew, czyli systemu krótkiego zasięgu. Kolejne lata to przede wszystkim szkolenie operatorów systemu i osiągnięcie gotowości bojowej – powiedział płk Marciniak. Odnosząc się do planowanych działań Polski dotyczących obrony przeciwlotniczej, przyznał, że w przyszłości zostaną podpisane kolejne kontrakty w sprawie „Wisły” i „Narwi”. – Nasze rozmowy ze stroną amerykańską w tym zakresie są już na zaawansowanym poziomie – zapewnił.

Do końca 2022 roku Wojsko Polskie ma zostać wyposażone w dwie baterie Patriotów (16 wyrzutni).

Ewa Korsak

autor zdjęć: Bundeswehr/Francis Hildemann

dodaj komentarz

komentarze


Nominacje generalskie w Dzień Podchorążego
 
Polski duch w Londynie
Ćwiczą i spoglądają na rosyjskie okręty
Szóste zwycięstwo mjr. Piotra Szpigla w maratonie w Lublińcu
Śladem profesjonalistów
Abramsy w porcie
Kierunek: przestrzeń kosmiczna
Czarna Dywizja odzyskała tytuł mistrzowski w futsalu
Żołnierze nadawali ton rywalizacji na pływalni
Pioruny w linii
Kolejne Rosomaki WEM
Sześć medali mistrzostw Polski dla panczenistki i sztangistów
Ukraiński batalion certyfikowany w Polsce
Nowy wymiar sił powietrznych
Ryzykowna gra ajatollahów
Koreański sprzęt już w Polsce
Pięć razy złoto dla 12 Dywizji Zmechanizowanej
Włoskie Air Policing w Polsce
Cyberprzestrzeń bez tajemnic
F-15 przyleciały do Łasku
Polsko-koreańska debata
Artyleria na Marsie
Armii przybędzie ponad 2100 nowych podoficerów
Włosi i Polacy o przemyśle lotniczym
GlobState 2022: W NATO zmiana środka ciężkości
Więcej zaszkodzili mi Polacy niż Anglicy
Parlamentarzyści z NATO: Rosja to terrorysta
Ukraina otrzyma Patrioty?
„Albatros” pisze swoją historię
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
W Brukseli o bezpieczeństwie Europy
Zostań szeregowym zawodowym!
Siedemnastka gotowa na Liban
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak dowódcą misji szkoleniowej dla wojsk ukraińskich
Abrams: początek historii
Dodatek za ochronę granicy
NATO pozostaje w gotowości
Podchorążowie przejmują władzę na uczelniach i świętują
Wojskowy Sokół pomaga w Tatrach
Wypadek w Przewodowie – trwa wyjaśnianie przyczyn
Najlepsze projekty dronów nagrodzone
Narada byłych szefów BBN-u
Wojskowi kucharze z Polski w światowej czołówce
F-22 w Polsce pokazują siłę Sojuszu
Przez sport do wojska z krakowskim Wawelem
Finał konkursu o tytuł Mistrza Ognia Artyleryjskiego Wojsk Lądowych 2021
USA: nasi żołnierze w Europie zostaną na dłużej
Noc, która przeszła do narodowej legendy
Patrioty mogą wzmocnić Polskę
Kolejne Abramsy dla Polski
Wojska rakietowe i artylerii świętują
Operacja „Market-Garden” – klęska na własne życzenie
Zmiany w dodatkach dla poszkodowanych
Sześć złotych medali marynarzy na pływackim czempionacie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Upadek mitu mocarstwa
W Sejmie o Patriotach
Snajperzy w wojskach obrony terytorialnej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO