moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Raptory lecą do Polski

Kilka amerykańskich F-22 Raptor ma wzmocnić tarczę powietrzną NATO w Europie. Ich załogi będą też szkolić się z polskimi pilotami. Przylot maszyn potwierdził dziś wicepremier Mariusz Błaszczak. Raptory będą stacjonować w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. To najnowocześniejsze na świecie samoloty V generacji, są skonstruowane tak, by radarom było bardzo trudno je wykryć.

– Samoloty F-22 Raptor na początku przyszłego tygodnia będą w Polsce. Nie po raz pierwszy i nie ostatni – powiedział dziś wicepremier Mariusz Błaszczak w Polskim Radiu. I dodał, że to efekt naszej współpracy z sojusznikami. Zadaniem amerykańskich myśliwców będzie przede wszystkim patrolowanie przestrzeni powietrznej i współpraca z polskimi siłami powietrznymi. Minister obrony zapowiedział, że planowane są już wspólne szkolenia polskich i amerykańskich pilotów. – Wszystko to służy odstraszaniu agresora i pokazywaniu tego, że NATO jest solidarne wobec siebie i buduje zdolności, które stanowią o bezpieczeństwie naszej ojczyzny – zaznaczył Mariusz Błaszczak.

Informację o tym, że Raptory lecą do Polski podało wczoraj dowództwo Sił Powietrznych USA w Europie i Afryce. „Najnowsze samoloty myśliwskie Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, F-22 Raptor, przybyły do bazy RAF Lakenheath w Anglii. To ich przystanek w drodze do 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku, gdzie wesprą tarczę powietrzną NATO w Europie”, czytamy w komunikacie dowództwa. Samoloty F-22 należą do 90 Eskadry Myśliwskiej i na co dzień stacjonują w bazie Elmendorf-Richardson na Alasce.

REKLAMA

Misja NATO Air Shielding, w którą zaangażują się Raptory, jest prowadzona, by chronić terytoria krajów położonych od Bałtyku po Morze Czarne przed zagrożeniem powietrznym i rakietowym. Podczas niedawnego szczytu NATO w Madrycie zdecydowano, by misję Air Policing, której zadania były typowe dla działań w czasie pokoju, przekształcić w misję Air Shielding. Ma ona dawać większe możliwości obrony przestrzeni powietrznej oraz lepiej integrować samoloty z naziemną obroną powietrzną. „Raptor jest kluczowym elementem globalnej grupy zadaniowej uderzeniowej, zaprojektowanym do szybkiej i dalekiej dominacji w powietrzu. Nie może się z nim równać żaden myśliwiec, co czyni go wysoce strategiczną platformą wspierającą NATO Air Shielding”, czytamy w komunikacie Dowództwa Sił Powietrznych USA w Europie i Afryce.

Dlaczego F-22 jest nazywany najlepszym myśliwcem? Wyprodukowany przez koncern Lockheed Martin samolot został zbudowany w technologii stealth, co oznacza, że radarom jest niezwykle trudno go wykryć. Maksymalna prędkość F-22 to ok. 2,5 tys. km/h. Myśliwiec ma dwa niezwykle mocne silniki (generują razem ponad 200 kN ciągu, a przy wykorzystaniu dopalacza ponad 300 kN), dzięki którym może lecieć w trybie Super Cruise, czyli przekroczyć prędkość dźwięku bez konieczności użycia tzw. dopalaczy. Raptor jest również wyposażony w radar, który może wykryć przeciwnika oddalonego nawet o 240 km.

F-22 zaprojektowano przede wszystkim do walki powietrznej, ale w boju sprawdził się już także bombardując cele naziemne. W 2014 roku w Syrii zniszczył bazę terrorystów ISIS. Był to pierwszy raz, kiedy samolot wykorzystano w działaniach bojowych (gotowość do wykonywania takich zadań osiągnął w 2005 roku). Raptory mają jedynie amerykańskie siły zbrojne, rząd USA zakazał ich sprzedaży innym państwom.

Przylot F-22 nie będzie pierwszą ich wizytą w Polsce. W 2015 roku F-22 wylądowały w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego, jednak ich pobyt trwał wówczas tylko jeden dzień. Teraz prawdopodobnie zostaną u nas na dłużej.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Master Sgt. Jeremy Lock/ US Air Force

dodaj komentarz

komentarze


Sukces ukraińskiej kontrofensywy
 
Dublet pięciobojowych sztafet
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
Siedem lat LITPOLUKRBRIG
Ile Polska straciła podczas II wojny
Czerwona agresja
Od Chersonia po Krym
Włoscy lotnicy w Malborku
Zostań stypendystą MON-u
Jastrzębie nad Słowacją
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
Drony w WOT
Raptory już w Polsce
Desant czeka na nowych żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Putin sięga po rezerwy
Półmaratończycy na medal
Kosodrzewina do budowy mostów
Sztandar dla Dowództwa Generalnego
Desant pod Arnhem
Brunatny najazd
Lotnicza zmiana warty na wschodniej flance
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
Powstał Komponent Ochrony Pogranicza
Raptory lecą do Polski
GROM Challenge po raz dziesiąty
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
Na informacyjnym froncie
Strategiczne partnerstwo polsko-brytyjskie
Sportowe zmagania weteranów
Przygotowani na kryzys
„Tygrys ’22”, czyli oczy na Ukrainę
Konsekwencje wojny
„Rekin” grasuje na Bałtyku
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
NATO stawia na drony
Znamy najlepsze Wydarzenie Historyczne Roku
Powrót do korzeni
Alianci z AK
Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną otwarty
Palili się do zwycięstwa i wygrali
Manewry 18 Dywizji w Nowej Dębie
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
Premier w Żelaznej Dywizji
Collective Defense is Priority
Medalowy weekend w Monachium
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
Ukraińska kontrofensywa
System zwalczania BSL
MSPO. Poznajcie prawdopodobnego następcę Erawy
Z Leopardów strzela się celniej
Polsko-amerykańskie braterstwo broni
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
Kieleckie nagrody cz. 5
Śladem profesjonalistów
Złoto i srebro w Monachium
Szef duńskiego MON-u w Polsce
16 Dywizja świętuje, kolejna się rodzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO