moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Poprady dostarczone

Wojsko Polskie odebrało już wszystkie zamówione w grudniu 2015 roku Samobieżne Przeciwlotnicze Zestawy Rakietowe (SPZR) Poprad. Warta ponad miliard złotych broń była w ostatnich trzech latach sukcesywnie przekazywana m.in. do pułków przeciwlotniczych oraz brygad zmechanizowanych. Ostatnia partia Popradów właśnie trafiła do 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej.

Samobieżne Przeciwlotnicze Zestawy Rakietowe (SPZR) Poprad to jedne z najnowocześniejszych na świecie zestawów obrony przeciwlotniczej bardzo krótkiego zasięgu – VSHORAD. Wyrzutnie te są uzbrojone w cztery pociski przeciwlotnicze Grom lub Piorun i mogą zwalczać nieprzyjacielskie samoloty, śmigłowce i drony oddalone o maksymalnie 5,5 tys. m i lecące nie wyżej niż 3,5 tys. m nad ziemią.

Mocną stroną Popradów jest ich system wykrywania i identyfikacji celów. W przeciwieństwie do wielu konkurencyjnych rozwiązań nie używają one różnych typów radarów, których działania mogą być wykryte przez nieprzyjaciela (zdradzając tym samym lokalizację broni), ale zaawansowanej głowicy optoelektronicznej.

Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał z firmą PIT-Radwar umowę na dostawę 77 egzemplarzy Popradów (plus dostosowanie dwóch egzemplarzy prototypowych) w grudniu 2015 roku. Wart ponad miliard złotych kontrakt przewidywał, że pierwsze Poprady zostaną wojsku przekazane w 2018 roku, a ostatnia transza będzie dostarczona pod koniec 2021 roku.

Harmonogram ten został dotrzymany. Pierwsze SPZR Poprad zostały przekazane siłom zbrojnym w sierpniu 2018 roku – otrzymali je żołnierze 8 Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego. Drugą jednostką, do której trafiły, był 4 Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy (w marcu 2019 roku), a trzecią – 15 Pułk Przeciwlotniczy w Gołdapi (w maju 2019 roku).

Ostatnie w linii

Wczoraj, 15 grudnia, odbyła się uroczystość przekazania wojsku ostatnich dziewięciu egzemplarzy Popradów zakontraktowanych sześć lat temu. Zestawy trafiły do wyposażenia 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej.

– Żołnierze wskazują na funkcjonalność oraz łatwość obsługi tej broni. Eksploatacja Popradów przez pułki przeciwlotnicze pozwala na wyciąganie wniosków wobec dalszego programowania rozwoju tej warstwy naszej obrony – mówił gen. bryg. Kazimierz Dyński, szef Zarządu Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej – zastępca inspektora Rodzajów Wojsk Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Płk dr Artur Kuptel, p.o. szef Inspektoratu Uzbrojenia MON, podkreślał, że wnioski i doświadczenia z eksploatacji Popradów będą wykorzystywane przez Agencję Uzbrojenia. – Zakończenie dostaw to dopiero początek cyklu życia sprzętu wojskowego w Siłach Zbrojnych RP. Jego eksploatacja pozwoli na pozyskiwanie kolejnych doświadczeń i wniosków, które będą stanowiły bazę wiedzy dla Agencji Uzbrojenia do dalszego rozwoju Popradów we współpracy z krajowym przemysłem – powiedział.

Przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej, której częścią jest PIT-Radwar, podkreślali, że choć cieszy ich sukces zakończonego programu Poprad czy realizowanego jeszcze programu Pilica, to teraz czeka ich znacznie trudniejsze wyzwanie. – Kolejnym krokiem na tej ścieżce jest program Narew, który pozwoli nam dokonać skoku generacyjnego w technice rakietowej, przynosząc korzyści zarówno wojsku, jak i gospodarce – zapowiedział Sebastian Chwałek, prezes PGZ S.A.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: szer. Daniel Brzozowski

dodaj komentarz

komentarze


Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
 
Wojna w świętym mieście, epilog
Układ nerwowy Mieczników
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Grand Quadriga ‘24”
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Zawsze gotowi do pomocy
Wszystkie misje AWACS-a
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Podróż po AWACS-ie
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Przysięga w Limanowej
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
WAM wraca po latach
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Pływacy i maratończycy na medal
Nowe zadania szefa SKW
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Serwis K9 w Polsce
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Po śladach polskich bohaterów
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Nie szpital, a instytut
„Ryś” z laserem
Ameryka daje wsparcie
Ostatnia droga Pileckiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Broń Hitlera w rękach AK
Pokazali bojowego ducha
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Mobilne dowodzenie
„Pierwsza Drużyna” na start
Piedimonte – samobójcza misja
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Cień atomowej zagłady
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
They Will Check The Training Results in Combat
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Flota Bayraktarów w komplecie
By Polska była bezpieczna
NATO on Northern Track
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO