moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Umowa na Narew

To największy i najbardziej skomplikowany kontrakt w historii polskich sił zbrojnych – mówił prezydent Andrzej Duda we wtorek w Kielcach. Zwierzchnik sił zbrojnych wziął udział w uroczystości podpisania umowy ramowej z konsorcjum spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej na dostawę do wojska 23 zestawów systemu przeciwlotniczego krótkiego zasięgu Narew.

Za sześć lat polscy żołnierze mają otrzymać nową broń – system przeciwlotniczy krótkiego zasięgu o kryptonimie Narew. Umowę ramową przewidującą dostawę 23 zestawów tego uzbrojenia podpisał dzisiaj Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Zawarcie kontraktu było kulminacyjnym momentem pierwszego dnia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Impreza potrwa do piątku.

„Narew” to kryptonim jednego z najważniejszych programów modernizacji technicznej Wojska Polskiego. Zakłada wyposażenie armii w systemy przeciwlotnicze krótkiego zasięgu. Pozyskane uzbrojenie ma razić cele w odległości około 25 km i być zdolne do zwalczania różnego typu statków powietrznych i pocisków manewrujących. W Wojsku Polskim ma tworzyć środkową – między bardzo krótkim (do 5 km) a średnim (do 100 km) zasięgiem – warstwę nowoczesnego systemu obrony powietrznej kraju.

REKLAMA

Zarówno prezydent RP, jak i szef resortu obrony podkreślali skalę zlecenia skierowanego do polskiego przemysłu obronnego – To największy i najbardziej skomplikowany kontrakt w historii polskich sił zbrojnych. Kilkadziesiąt miliardów złotych na w sumie prawie 400 wyrzutni – mówił Andrzej Duda.

Szef resortu obrony narodowej podkreślał z kolei, że nowa broń nie tylko wzmocni obronność kraju, ale przyczyni się także do rozwoju krajowego przemysłu obronnego. – Wyposażamy Wojsko Polskie w nowoczesny sprzęt i dokonujemy przełomu technologicznego. Robimy to wszystko, by nasza ojczyzna była bezpieczna – mówił szef MON-u. – Mam nadzieję, że Narew stanie się marką Polskiej Grupy Zbrojeniowej, a także marką polską, marką eksportową w przyszłości – akcentował Mariusz Błaszczak.

Za dostawę Narwi odpowiada konsorcjum spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Na jego czele stoi PGZ SA, a w skład wchodzą największe i najważniejsze przedsiębiorstwa narodowego holdingu: PIT-Radwar SA, Mesko SA, OBR CTM SA, WZU SA, WZE SA, Zakłady Mechaniczne Tarnów SA, PCO SA, Huta Stalowa Wola SA, Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 SA oraz Jelcz Sp. z o.o.

Sebastian Chwałek, prezes PGZ SA, podkreśla, że widzi w programie „Narew” ogromną szansę dla rozwoju całej grupy. – Dzięki realizacji tego projektu ustanowimy nowe oraz rozwiniemy już posiadane kompetencje w obszarze precyzyjnego uzbrojenia, łączności, radiolokacji oraz wielu innych segmentów naszej działalności. Kompetencje te wykorzystamy w obsłudze cyklu życia tych zestawów oraz w dalszym rozwoju systemu obrony powietrznej Polski – deklaruje szef PGZ.

Przedstawiciele PGZ podkreślają, że program „Narew” ma być maksymalnie „polski”. Dlatego krajowa zbrojeniówka ma nie tylko opracować systemy radiolokacyjne czy różnego typu pojazdy, ale także dostarczyć kluczowy komponent systemu, czyli rakiety. Ponieważ obecnie w Polsce żaden zakład nie dysponuje technologią ich produkcji, zostaną one pozyskane w ramach transferu technologii od partnera zagranicznego. – Konsorcjum PGZ–Narew prowadzi zaawansowane rozmowy z potencjalnymi dostawcami, by uzyskać jak najszerszy zakres kompetencji i wiedzy do produkcji oraz rozwoju rakiet przeciwlotniczych krótkiego zasięgu – informuje PGZ SA.

Umowy wykonawcze w ramach programu „Narew” mają być zawarte do końca 2023 roku. Pierwsze strzelania bojowe z nowej broni mają się odbyć w 2026 roku. Jeżeli termin ten zostałby dotrzymany, pierwsze seryjne egzemplarze Narwi mogłyby trafić do jednostek wojskowych w 2027 roku.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze

~AXI
1642696680
23 zestawy i blisko 400 pocisków, czy blisko 400 samych wyrzutni -bo się pogubiłem ...
98-EF-C4-57
~kubek
1640700420
A do tego czasu może coś w zastępstwie kupić z zagranicą aby nie być bezbronnym ,przeciwnik nie będzie czekał aż się uzbroimy
05-CD-50-0A

Żołnierz wicemistrzem Europy w judo
 
„Renegade/Sarex” – na wypadek katastrofy
F-15 w Łasku
Powstaje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych
PGZ zwiększa moc
„Zdrowy pilot” – nowy projekt dla żołnierzy
Wyższe nie tylko pensje
Przyszli nawigatorzy AW101 szkolą się we Francji
Jakie zasady stypendiów dla studentów?
Trwają walki o Donbas
Więcej pieniędzy na zapomogi
Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego?
Czy Lend-Lease Act pomoże Ukrainie?
Amerykańskie F-15 w Polsce
Gratulujemy weteranom sportowcom!
Wakacje z WOT? Zgłoś się już teraz!
Musisz się szkolić tak, jak będziesz walczył
W Drawsku strzelają Abramsy
Wojsko znów zagra z Gortatem
Zdobądź z nami Monte Cassino!
PKW Orlik wrócił do domu
Nowe plany modernizacji i miliardy na obronność
Moskiewska parada w cieniu wojny na Ukrainie
Bitwa o Kamień Stołpecki
Niezapomniany wódz spod Monte Cassino
Wiwat 3 Maj!
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski
Sukcesy żołnierzy w Limie i Seulu
Czworo triumfatorów VI Setki Komandosa
Droga Hannibala wzięta!
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Droga ku liczniejszej armii
Medale za walkę z COVID-19
Pioruny w ofercie dla US Army
Poszła Kresowa, poszła Karpacka
Lorenz: Biden mobilizuje Zachód
Stocznia na dwóch barkach
Kto zostanie wojskowym mistrzem MMA?
Wschodnia flanka musi być wzmocniona
Pierwsi mistrzowie Wojska Polskiego w wieloboju żołnierskim
Dla bezpieczeństwa lotów
Przewrót majowy
Leopardy 2A7 w Polsce
Trzy złote medale lekkoatletów w mundurach
Przeprawa przez Wisłę
Ukraina kontratakuje
Wielki desant na „Swift Response”
Za wolność naszą i waszą
Wielki dzień dla polskiego wojska
Józef Piłsudski – twórca Niepodległej
Jaką klasę wybrać – informator dla ósmoklasistów
Wyjątkowy Buzdygan znów pomógł!
Morska flanka pod osłoną
Kapitulacja razy dwa
Miecznik. Nowy wymiar marynarki wojennej
Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska
Raport podkomisji smoleńskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO