Raz do roku Ośrodek Ćwiczeń Jeżewo staje się areną zmagań medyków podczas szkolenia poligonowego „MILITARY DOCTOR”. Celem szkolenia jest sprawdzenie praktycznych umiejętności i wiedzy podchorążych w warunkach symulowanego działania bojowego.
Szkolenie prowadzone jest z uwzględnieniem wszystkich etapów ewakuacji medycznej, począwszy od pierwszej pomocy na polu walki, a skończywszy na Placówce Medycznej Poziomu 2. Sprawdza praktyczne przygotowanie, zgrywa działania na kolejnych etapach ewakuacji oraz doskonali umiejętności pracy zespołowej medyków w warunkach bojowych.
Udzielanie pierwszej pomocy na polu walki
Każdego dnia pracę jako pierwsza zaczyna grupa instruktorów z WCKMed., która odpowiada za właściwe przygotowanie poszkodowanych na polu walki. Pozoracja ran z użyciem prostetyków to podstawowa czynność jaką należy wykonać zanim zaczniemy realizację scenariusza urazu bojowego i powstałych obrażeń. Konsekwencją tego jest wdrożenie odpowiednich medycznych procedur ratunkowych wobec poszkodowanego.
Na polu walki dochodzi do negatywnego zdarzenia w wyniku którego poszkodowanym należy udzielić pierwszej pomocy i ewakuować z pola walki. Wszystkie czynności są realizowane zgodnie z wytycznymi TCCC i w oparciu o indywidualne wyposażenie medyczne żołnierzy (IPMED) lub personelu medycznego. Liczy się właściwe rozpoznanie obrażeń i wdrożenie adekwatnych czynności ratunkowych.
Kolejnym etapem jest ewakuacja, która odbywa się z wykorzystaniem KTO WEM Rosomak, pojazdów sanitarnych wielonoszowych lub śmigłowców. Całym procesem ewakuacji medycznej z pola walki zarządza PECC- patiient evacuation coordination cell, który odbiera meldunki z pola walki i kieruje ewakuacją medyczną.
Źródło: WCKMed
autor zdjęć: WCKMed
komentarze