Święto 25-lecia 12 Brygady Zmechanizowanej było wypełnione licznymi doniosłymi wydarzenia, a jednym z nich było odsłonięcie rzeźby – ławeczki generała broni Józefa Hallera.
Uroczyste obchody rozpoczęły się w Błękitnej Brygadzie niezwykłym faktem - na niedawno wybudowanym Skwerze Hallerczyków, tuż przy głównej bramie wjazdowej do jednostki, odsłonięto rzeźbę – ławeczkę generała Hallera. Ławeczka została umiejscowiona w ciągu komunikacyjnym prowadzącym do rekreacyjnych terenów miasta, aby być nową, ogólnodostępną atrakcją na mapie Szczecina.
Następnie przyszła pora na okolicznościowe przemówienia prezesa Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie doktora Jarosława Szarka, wojewody zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego, byłego wojewody zachodniopomorskiego Stanisława Wziątka, prezydenta miasta Szczecin Piotra Krzystka i dowódcy 12 Brygady Zmechanizowanej pułkownika Romana Łytkowskiego.
Briefing prasowy oraz wspólne zdjęcie wszystkich zaangażowanych w powstanie rzeźby tego wybitnego Polaka oraz patrona 12 Brygady zakończyły pierwszą, jakże ważną część obchodów święta.
12 Brygada Zmechanizowana powstała w 1996 roku na bazie 5 pułku zmechanizowanego. W składzie „Błękitnej” Brygady znajdują się: dowództwo, sztab, pion szkolenia, batalion dowodzenia, batalion logistyczny, 3 bataliony piechoty zmotoryzowanej, batalion saperów, dywizjon przeciwlotniczy, dywizjon artylerii samobieżnej, kompania rozpoznawcza i Wojskowa Straż Pożarna.
Pododdziały brygady stacjonują w 3 garnizonach: Szczecin, Stargard i Choszczno. Żołnierze jednostki w 2003 roku sformowali I zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku. Ponadto 12BZ wystawiła główną część VI oraz ostatniej X zmiany PKW Irak. Na misję w Afganistanie brygada wystawiła III i IV zmianę PKW. Dodatkowo brygada rozpoczęła misje Polskiego Kontyngentu Wojskowego UNIFIL w Libanie. Obecnie w rejonie działania jest III zmiana, a formowana i szkolona jest już IV oraz V zmiana.
12 Brygada jest jedną z największych, najnowocześniejszych oraz najlepiej wyszkolonych jednostek Wojsk Lądowych, która systematycznie szkoli się z armiami sojuszniczymi, zarówno w kraju, jak i poza granicami.
***
Rzeźba – ławeczka z postacią generała broni Józefa Hallera powstała z inicjatywy Sekcji Wychowawczej 12 Brygady Zmechanizowanej, dzięki współpracy Błękitnej Brygady i Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie. Intencją pomysłodawców było, aby postać tego wielkiego patrioty przybliżyć mieszkańcom Szczecina. Z tego względu ławeczka została umieszczona przed ogrodzeniem koszar 12 Brygady na terenie Skweru Hallerczyków, w ciągu komunikacyjnym prowadzącym do rekreacyjnych terenów miasta.
Jako wzór do koncepcji plastycznej posłużyła fotografia generała wykonana prawdopodobnie w 1920 roku w Zakopanem. Rzeźba przedstawia generała w mundurze Błękitnej Armii, siedzącego na stylowej ławce i trzymającego laseczkę w lewej dłoni. Na mundurze widoczne są dystynkcje generała broni, na piersi Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari.
Autorka rzeźby Dorota Dziekiewicz-Pilich jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą. W 1996 r. wygrała konkurs na projekt statuetki „Fryderyka” – nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej. Do znanych realizacji rzeźbiarki należą m. in.: tablica z brązu ku czci gen. Kazimierza Sosnkowskiego w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, statuetka społecznej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, pomnik Adama Giedrysa w Szczecinku, tablica z brązu i medal Władysława Broniewskiego, statuetka będąca nagrodą w telewizyjnym konkursie „Nasz Człowiek na Urzędzie”, którego patronem był Marszałek Sejmu RP.
Tekst: kpt. Błażej Łukaszewski
autor zdjęć: st. szer. Piotr Pytel
komentarze