Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej oraz specjalistycznych pododdziałów wojsk chemicznych przeprowadzali już dekontaminację izb szpitalnych, pomieszczeń w domach pomocy społecznej, szkolnych klas. Teraz będą również pomagali w dekontaminowaniu karetek pogotowia.
Żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej przeszli szkolenie z dekontaminacji ambulansów do przewozu chorych. Terytorialsi będą wspierać przyszpitalne stacje karetek pogotowia w Płocku i Sochaczewie, a później w kolejnych miastach swojego stałego rejonu odpowiedzialności.
Po każdorazowym przewiezieniu pacjenta chorego (lub podejrzanego o zakażenie) karetka musi zostać zdezynfekowana. Celem tych działań jest zminimalizowanie ryzyka zakażenia innych pacjentów bądź załogi ambulansu.
W usprawnieniu tego procesu pomogą żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej oraz specjalistycznych jednostek wojsk chemicznych. Terytorialsi z 64 batalionu lekkiej piechoty w Płocku odbyli szkolenie w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku. Terytorialsi będą obsługiwali namiotowe stanowiska dekontaminacji karetek pogotowia, czyli miejsca przeznaczone do szybkiej i skutecznej dekontaminacji ambulansów.
Żołnierze WOT oraz chemicy z wojsk operacyjnych przeprowadzają dekontaminację w całej Polsce już od 20 kwietnia tego roku. Działania te są prowadzone między innymi w ramach zadań Zespołów Interwencji Kryzysowej (ZIK). Zespoły takie przeprowadzają dezynfekcję w placówkach publicznych (domy pomocy społecznej, szpitale, szkoły), w których były potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem, na wniosek odpowiednich instytucji (marszałków, wojewodów i innych).
Obecnie żołnierze WOT realizują operację „Trwała Odporność”, której cel skupia się w pięciu słowach: Zapobiegaj, Identyfikuj, Izoluj, Wspieraj, Odtwarzaj. W swoich działaniach ukierunkowują się na wsparciu opieki medycznej, służb sanitarnych i samorządów. Przeprowadzają badania wymazowe, pomagają chorym w izolatorium, wspierają w opiece nad pensjonariuszami w domach pomocy społecznej oraz wspierają Policję w monitorowaniu kwarantanny oraz ocenie potrzeb osób w niej pozostających.
Oprócz żołnierzy WOT dekontaminację przeprowadzają przede wszystkim wyspecjalizowane jednostki z 4 Pułku Chemicznego z Brodnicy i 5 Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór oraz 6 Batalionu Chemicznego Sił Powietrznych. W gotowości do prowadzenia takich działań są także wydzielone zespoły w jednostkach Dowództwa Garnizonu Warszawa oraz Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.
Tekst: szer. Marlena Rosłaniec/ 6 Mazowiecka BOT
autor zdjęć: WOT
komentarze