moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wirus w zbrojeniówce

Światowy przemysł obronny odczuwa już pierwsze skutki pandemii COVID-19. Lockdown wymusił zawieszenie produkcji zakładów zbrojeniowych, co z kolei zakłóciło łańcuch dostaw i negatywnie wpłynęło na kondycję finansową firm tego sektora. Dlatego rządy wielu państw rozpoczęły działania mające wspomóc producentów uzbrojenia.

Sytuacje kryzysowe w zbrojeniówce nie są niczym nowym. W przeszłości były one powiązane z kryzysami gospodarczymi. Wówczas zdarzało się, że rządy zmniejszały zakupy uzbrojenia lub całkowicie rezygnowały z niektórych kontraktów. W tym roku firmy były zmuszone przerwać produkcję, choć miały zamówienia. Aby powstrzymać falę zakażeń koronawirusem, niektóre rządy wprowadziły drastyczne restrykcje dotyczące przemieszczania się obywateli i zamroziły część sektorów gospodarki, które nie były niezbędne do bieżącego funkcjonowania państwa. W takich krajach jak np. Włochy i Francja przerwa produkcyjna w zbrojeniówce spowodowana lockdownem trwała kilka tygodni.

Przymusowe zawieszenie produkcji najbardziej odczuli mniejsi producenci, którzy nie dysponują dużymi rezerwami finansowymi. Tymczasem to właśnie takie firmy bywają dostawcami kluczowych podzespołów dla produktów finalnych wielkich graczy sektora zbrojeniowego. Ci, mając świadomość jak katastrofalne mogą być efekty przerwania łańcucha dostaw przez mniejszych partnerów, uruchomili mechanizmy mające poprawić ich kondycję ekonomiczną w czasie kryzysu. W końcu czerwca największy koncern zbrojeniowy na świecie Lockheed Martin poinformował, że dokonał przyspieszonych płatności na kwotę 1,1 mld dolarów, aby wesprzeć sieć swych dostawców. Pierwszeństwo w dostępie do pieniędzy mieli ci najmniejsi i najbardziej wrażliwi.

Lockheed Martinowi było o tyle łatwiej dokonać wielkich transferów gotówki, że Departament Obrony USA przyspieszył przelewy za swe zamówienia. To posunięcie miało zapewnić zachowanie płynności finansowej w amerykańskiej zbrojeniówce. Podobne decyzje, mające wesprzeć ten sektor gospodarki, są podejmowane w Europie. Wiele miliardów euro w różnych formach, m.in. w postaci nowych kontraktów, mają otrzymać firmy lotnicze i zbrojeniowe we Francji i Niemczech. – Teraz, gdy chcemy ożywić gospodarkę, nie ma sensu ograniczać budżetu obronnego jako źródła wydatków publicznych – stwierdziła niemiecka minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer.

Już kilka tygodni temu politycy poszczególnych państw zapowiedzieli, że przy nowych zakupach będą preferowani krajowi dostawcy, bo jednym z kluczowych celów w dobie kryzysu jest utrzymanie miejsc pracy. Lockheed pochwalił się, że od rozpoczęcia epidemii w marcu przyjął tysiące nowych pracowników.

Preferencje dla rodzimej produkcji są złą wiadomością dla przemysłów obronnych państw, których ograniczone potrzeby wewnętrzne wymuszają duży eksport. Europejskim przykładem jest Francja. Przedstawiciele tamtejszej zbrojeniówki obawiają się, że jej problemy spowodowane pandemią spróbują wykorzystać zagraniczni rywale. Spadku eksportu broni obawiają się też Amerykanie. Obawy wzbudza decyzja Japonii o rezygnacji z naziemnego systemu obrony przeciwrakietowej Aegis. Jako powody – obok problemów technicznych – wskazano brak funduszy. Dla firm z USA i Europy jeszcze bardziej bolesne mogą być problemy ekonomiczne państw znad Zatoki Perskiej, które są uzależnione od eksportu ropy naftowej, a jej cena pozostaje niska.

Możliwe, że pandemia koronawirusa powstrzyma, być może tylko na pewien czas, procesy globalizacyjne w zachodniej zbrojeniówce. Zawieszenie na wiele tygodni ruchu lotniczego pokazało jak niebezpiecznym może być uzależnienie produkcji od komponentów wytwarzanych za granicą, często na innych kontynentach i ten problem nie dotyczy tylko uzbrojenia. Czy alternatywą dla współpracy wielonarodowej jest powrót do samowystarczalności? Raczej nie, bo wspólna produkcja broni to nie czysty biznes, lecz także forma zacieśniania więzi sojuszniczych. Niemniej jednak trzeba będzie wdrożyć nowe rozwiązania, jak chociażby gromadzenie zapasów podzespołów i części, aby produkcja mogła trwać, gdyby w przyszłości doszło gdzieś do wprowadzenia jakiejś kwarantanny.

Tadeusz Wróbel , publicysta „Polski Zbrojnej”

autor zdjęć: defense.gouv.fr

dodaj komentarz

komentarze


Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
 
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Zmiany w dodatkach stażowych
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Flota Bayraktarów w komplecie
Pływacy i maratończycy na medal
Krwawa noc pośród puszczy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Pierwsza Drużyna” na start
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Ta ziemia do Polski należy…”
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Gry wojenne w szkoleniu
Pierwsi na oceanie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Armia Andersa w operacji „Honker”
They Will Check The Training Results in Combat
Śladami ojca
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Mobilne dowodzenie
Po przeprawie ruszyli do walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ameryka daje wsparcie
Polki pobiegły po srebro!
Układ nerwowy Mieczników
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pytania o europejską tarczę
Broń Hitlera w rękach AK
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Orzeł dla bohaterów
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Więcej hełmów dla żołnierzy
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
NATO on Northern Track
I zdobyliśmy!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Na straży nieba
W obronie wschodniej flanki NATO
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Bohater odtrącony
Serwis K9 w Polsce
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO