Wspomnienia z czasów II wojny, PRL-u czy wizyt Jana Pawła II w kraju – to tylko niektóre prace, jakie mogą powstać w ramach akcji społecznej #MojaPamiątka. Organizowana przez Muzeum Historii Polski akcja jest skierowana do osób po 60. roku życia. Prace należy przesyłać do 30 czerwca. MHP stworzy z nich unikatową wystawę.
– Rodzinna pamiątka, fotografia, kadr z amatorskiego filmu są świetnym pretekstem do spisania wspomnień, które pozwolą młodym ludziom spojrzeć na rzeczywistość znaną z filmów czy książek przez pryzmat osobistego doświadczenia pokolenia ich dziadków i pradziadków – mówi Marek Stremecki, rzecznik Muzeum Historii Polski w Warszawie, zachęcając do udziału w akcji społecznej #MojaPamiątka i podzielenia się swoją historią.
Celem akcji organizowanej przez MHP jest stworzenie z pojedynczych wspomnień wielkiej opowieści o Polsce XX wieku. #MojaPamiątka skierowana jest do osób po 60. roku życia. – Liczymy na prace osób, które pamiętają okres II wojny, a także na wspomnienia z czasów PRL, niekoniecznie dotyczące działalności podziemia antykomunistycznego, ale także trudności życia codziennego – mówi rzecznik MHP. Organizatorzy liczą też m.in. na wspomnienia z wizyt w Polsce papieża Jana Pawła II w setną rocznicę jego urodzin. Uczestnicy akcji mogą jednak skupiać się na dowolnym okresie historii.
Punktem wyjścia do opowieści ma być pamiątka: przedmiot, dokument, fotografia, film z domowego archiwum, list. – Zajrzycie do szuflad, przejrzyjcie zachowane dokumenty, odkryjcie wspomnienia. Wybierzcie jeden przedmiot i opiszcie nam historie, które się za nimi kryją – mówi Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.
Film: Kancelaria Premiera
Pomysł akcji powstał z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego. – Jesteście świadkami tego, że jako wspólnota i naród wielokrotnie zmagaliśmy się z trudnościami, ale dzięki waszej pracy i zaangażowaniu Polska jest dziś wolna i piękna – zwrócił się do seniorów premier podczas inauguracji programu. – Wasze pojedyncze historie składają się na tożsamość naszego narodu, dlatego też zachęcam do wzięcia udziału w akcji, która pozwoli przechować te historie na lata – dodał Morawiecki.
Wspomnienia mogą przybrać różną formę: albumu, pamiętnika, eseju, materiału wideo, wpisu na blogu lub w mediach społecznościowych. Należy je dodatkowo udokumentować materiałami źródłowymi, np. dokumentami, fotografiami, archiwaliami czy filmami.
Prace należy dostarczyć do 30 czerwca. – Pierwsze opowieści już wpłynęły, jest ich ok. 80 – podają organizatorzy. Polacy odnajdują też pamiątki, wśród nich takie perełki jak np. nagranie (audio) mszy z obozu internowania czy wyposażenie podziemnej drukarni z czasów PRL.
Film: MHP
Wyniki akcji zostaną podsumowane na jesieni. Spośród nadesłanych prac historycy z MHP wybiorą te, które znajdą się na wystawie. – Najpierw pokażemy je w internecie, a w przyszłym roku zorganizujemy ekspozycję nadesłanych prac i pamiątek, na podstawie których powstały – informuje rzecznik MHP. Możliwe też, że niektóre pamiątki, za zgodą ich właścicieli, trafią na ekspozycję stałą do gmachu MHP powstającego na Cytadeli Warszawskiej. Ponadto wszyscy uczestnicy akcji dostaną pamiątkowe dyplomy z podziękowaniem.
Więcej informacji na temat akcji, zasad udziału w niej i sposobu wysyłania prac znajdziemy na stronie https://mojapamiatka.pl/o-akcji oraz u koordynatora projektu, mail: mojapamiatka@muzhp.pl lub tel. 693 606 368.
Wspólnie z MHP akcję organizują Ministerstwa: Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Projekt został objęty honorowym patronatem premiera Mateusza Morawieckiego.
autor zdjęć: Materiały prasowe
komentarze