To było bardzo merytoryczne spotkanie i rzeczowa dyskusja. To, co do tej pory zostało zrobione przez rząd i inspekcję sanitarną zostało dobrze ocenione – powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Zwołane przez zwierzchnika sił zbrojnych posiedzenie dotyczyło zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2.
W posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego na zaproszenie prezydenta uczestniczyli m.in.: premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki, ministrowie: zdrowia, spraw wewnętrznych i administracji, edukacji, spraw zagranicznych i obrony narodowej. W spotkaniu wziął udział także główny inspektor sanitarny oraz przedstawiciele ugrupowań parlamentarnych.
– Rada Bezpieczeństwa Narodowego jest ciałem doradczym Prezydenta RP, a ta dzisiejsza ma wymiar szczególny. Zasiadają w niej zarówno przedstawiciele obozu rządzącego, jak i przedstawiciele opozycji – powiedział Andrzej Duda. – To było merytoryczne spotkanie i rzeczowa dyskusja. Padło wiele ważnych propozycji, ale chce podkreślić, że obyło się bez krytyki wobec rządzących. To, co do tej pory zostało zrobione przez rząd i inspekcję sanitarną zostało dobrze ocenione – zaznaczył prezydent. Zwierzchnik sił zbrojnych podkreślił także, że rząd otrzymał od zebranych – w tym opozycji – zielone światło na „zdecydowane działania w walce z koronawirusem”. Prezydent przypomniał także, że rząd podejmuje kroki, by chronić zdrowie i życie obywateli, a to jest teraz najważniejsze. – Niejednokrotnie wyprzedziliśmy w działaniach inne kraje Europy Zachodniej, działaliśmy dużo skuteczniej, nie popełniliśmy błędów, które popełniono gdzie indziej. Jak do tej pory sytuacja nie wygląda źle, biorąc pod uwagę, że jesteśmy 38-milionowym społeczeństwem, to tych zachorowań procentowo jest niewiele. Ale musimy się liczyć z tym, że będzie następowało rozszerzanie się tego wirusa – mówił prezydent. Andrzej Duda zaapelował także o zachowanie wszelkich środków ostrożności, przestrzeganie zasad higieny i unikanie dużych zgromadzeń.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że w Polsce koronawirusa zdiagnozowano u 20 osób. Jak zapewnił na konferencji, stan chorych jest stabilny. Około pół tysiąca osób jest w kraju hospitalizowanych z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, a przeszło tysiąc objęto kwarantanną. Ponad 7 tysięcy przebywa pod nadzorem epidemiologicznym.
Dzisiaj Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że wśród zakażonych jest także dowódca generalny RSZ gen. Jarosław Mika. „Po powrocie z wojskowej narady w Niemczech u gen. Miki potwierdzono obecność koronawirusa. Osoby towarzyszące generałowi poddano kwarantannie. Dowódca czuje się dobrze”, poinformował resort.
Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Zakażeniu towarzyszą gorączka, kaszel, duszności, bóle mięśni i zmęczenie. Choroba może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc. Epidemia wybuchła pod koniec 2019 roku w chińskim mieście Wuhan. Obecnie patogen wykryto w ponad 90 państwach, potwierdzono ok. 120 tys. zakażeń, 4 tysiące przypadków śmiertelnych.
Rada Bezpieczeństwa Narodowego zwoływana jest na wniosek prezydenta. Poprzednio RBN debatowała w 2016 roku. Zwykle w skład RBN wchodzą: marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, szef MSWiA, szef MON, szef MSZ, koordynator służb specjalnych, szef Kancelarii Prezydenta i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, a także szefowie ugrupowań politycznych. W RBN mogą uczestniczyć również byli prezydenci i byli premierzy oraz osoby, których udział jest wskazany ze względu na przedmiot rozpatrywanych spraw.
autor zdjęć: Krystian Maj/KPRM
komentarze