„DEFENDER EUROPE 20” to największe od 25 lat międzynarodowe ćwiczenie z udziałem amerykańskich żołnierzy i sił zbrojnych innych państw członkowskich NATO w Europie.
Podczas ćwiczenia, na bazie Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych zostanie utworzone Międzynarodowe Centrum Współpracy Cywilno – Wojskowej (MNCC), które odpowiedzialne będzie za koordynację zadań związanych ze współpracą z układem pozamilitarnym.
W dniach 8-9 stycznia w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych odbyła się konferencja planistyczna „DEFENDER EUROPE 20” z udziałem dowódcy batalionu Civil Affairs, amerykańskich żołnierzy 1st ID FWD oraz przedstawicieli: CO MON, NFIU Bydgoszcz, MNC NE, MND NE, 12 Dywizji Zmechanizowanej, 16 Dywizji Zmechanizowanej, Dowództwa WOT, 11. Wojewódzkich Sztabów Wojskowych, a także Rządowego Centrum Bezpieczeństwa i 11. Urzędów Wojewódzkich.
Uczestników konferencji przywitał komendant Centrum, w zastępstwie podpułkownik Paweł Polak, który zaznaczył, że „podczas ćwiczenia, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych pełnić będzie funkcję ośrodka przepływu informacji i koordynacji działań na styku ćwiczących żołnierzy i środowiska cywilnego z wykorzystaniem połączonych zespołów Civil Affairs/CIMIC, które operować będą w rejonach ćwiczenia.”
Program konferencji obejmował również zwiedzanie Sali Tradycji, gdzie uczestnikom zaprezentowano historię oraz tradycje Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Goście zostali zapoznani z infrastrukturą szkoleniową jaka wykorzystana będzie w trakcie międzynarodowego ćwiczenia. „Wypracowane podczas konferencji koncepcje przyczynią się do skutecznej identyfikacji i minimalizacji potencjalnych problemów mogących wystąpić na styku ćwiczących pododdziałów i lokalnych społeczności, a także pomogą w pozytywnym postrzeganiu ćwiczenia „DEFENDER EUROPE 20” wspierając ideę jak najmniejszego wpływu działań wojsk sojuszniczych na codzienne środowisko cywilne”. – podkreślił podpułkownik Paweł Polak.
W trakcie pobytu w Kielcach, uczestnicy konferencji mieli okazję zwiedzić Wzgórze Zamkowe z Ośrodkiem Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, gdzie w budynku byłego więzienia zwiedzający obejrzeli multimedialną wystawę prezentującą przeszłość Kielc i regionu od powstania kościuszkowskiego po okres PRL.
Tekst: ppor. Ewa Kózka
autor zdjęć: ppor. Ewa Kózka
komentarze