Wytrzymałość psychiczna i fizyczna, uczciwość, ambicja, ale i odporność na stres i krytykę. Ponadto pewność siebie, determinacja i umiejętność koncentracji, wiara w siebie a nade wszystko pracowitość i umiejętność pogodzenia się z porażką to tylko niektóre cechy opisujące sportowców w mundurach. 19 grudnia przyszedł czas na roczne podsumowanie sportowego wysiłku podczas Gali Sportu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych (DGRSZ) grupy pierwszej.
Uroczystość podsumowującą współzawodnictwo sportowe DGRSZ grupy pierwszej odbyła się w Młodzieżowym Domu Kultury w Bolesławcu z udziałem oddziałów 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11LDKPanc) oraz sportowców z: 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa, 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, 1 pułku saperów z Brzegu, 5 pułku chemicznego z Tarnowskich Gór, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych z Wrocławia, oraz Komendy Poligonów Żagań i Wędrzyn i Ośrodka Szkolenia Piechoty Górskiej z Dusznik-Zdroju.
- Gala sportu 2019 roku to nie siła tradycji a wspólny wysiłek włożony w sport powszechny w Wojsku Polskim. Sukces, który dzisiaj świętujemy to ciężki wysiłek organizatorów i przede wszystkim sportowców. Dziękuję za współpracę i wsparcie Ministerstwa Obrony Narodowej oraz DGRSZ przy realizacji tego sportowego wydarzenia. To dzięki zaangażowaniu dowódców jednostek wojskowych udało nam się pogodzić realizację zadań bojowych z wyzwaniami sportowymi. Sportowcy grupy pierwszej dzięki swojej determinacji i silnej woli byli w stanie przygotować się do rywalizacji sportowej przy jednoczesnym realizowaniu zadań i ćwiczeń wojskowych. Sportowe zacięcie i determinacja w dążeniu do celu zaowocowała niewątpliwym sukcesem - podsumował roczny wysiłek wszystkich obecnych bohaterów tegorocznej gali sportu generał dywizji Stanisław Czosnek dowódca 11LDKPanc.
Reprezentanci jednostek wojskowych grupy pierwszej już po raz kolejny stanęli na najwyższym miejscu na podium w rywalizacji Mistrzostwach Wojska Polskiego, zdobywając dziewiąte z rzędu zwycięstwo we współzawodnictwie sportowym w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polski.
Na szczególne słowa uznania zasłużyli również selekcjonerzy, których wysiłek i praca przyczyniła się do sportowych sukcesów dywizji. Podziękowania zostały także złożone na ręce dowódców jednostek wojskowych za stworzenie żołnierzom – sportowcom warunków oraz możliwości do treningów i samego udziału w sportowych potyczkach. - Rolą dobrego przywódcy jest zaszczepić wolę walki w żołnierzach, co widać udało się dowódcom jednostek wojskowych, których żołnierze wzięli udział w sportowej rywalizacji zakończonej wybitnymi osiągnięciami i zdobyciu pierwszego miejsca w sporcie powszechnym. To również sukces kadry wychowania fizycznego i sportu, która swoim profesjonalizmem i zaangażowaniem wspomagała zawodników w drodze do wygranej – podkreślił major Tomasz Siemion, szef sekcji wychowania fizycznego i sportu Czarnej Dywizji.
Warte podkreślenia są imponujące wyniki dwustu dwudziestu siedmiu sportowców biorących udział w sportowej rywalizacji. Zawodnicy rywalizowali w 17 konkurencjach przeciwko dziesięciu reprezentacjom i zdobyli łącznie dziewięćdziesiąt trzy medale, z czego aż czterdzieści złotych, dwadzieścia cztery srebrnych oraz dwadzieścia dziewięć brązowych krążków. Największe tryumfy sportowcy święcili w takich konkurencjach jak: judo, biegi przełajowe, pokonywanie Ośrodka Sprawności Fizycznej, bieg patrolowy, strzelanie z kbk AK oraz bieg na orientację.
Spotkanie uświetnił występ znanego artysty kabaretowego Mariusza Kałamagi.
Tekst: ppor. Marta Wieliczko
autor zdjęć: st. chor. sztab. Rafał Mniedło
komentarze