Pięćdziesięcioro śmiałków podjęło wyzwanie i stawiło się w 10 Opolskiej Brygadzie Logistycznej na jednodniowe szkolenie w ramach kampanii „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.
10 Opolska Brygada Logistyczna była jedną z pięciu jednostek w kraju, które zorganizowały jednodniowe szkolenie w ramach akcji „Wojskowe wyzwanie”. W koszarach stawiło się pięćdziesięcioro ochotników, którzy chcieli osobiście przekonać się, czym na co dzień zajmują się żołnierze i jak wygląda szkolenie wojskowe. Specjalnie dla nich opolscy logistycy przygotowali całodniowe zajęcia. Uczestnicy rozpoczęli szkolenie od spotkania z zastępcą dowódcy 10 Brygady Logistycznej pułkownikiem Wojciechem Grzybowskim, który oficjalnie powitał wszystkich w koszarach oraz przedstawił kierowniczą kadrę dowódczą jednostki.
Pierwszy etap szkolenia to zajęcia teoretyczne, podczas których przedstawiono historię i tradycje 10 Brygady Logistycznej oraz przybliżono zadania, jakie żołnierze brygady realizują w kraju oraz na misjach poza jego granicami. Odbyło się także spotkanie informacyjne z przedstawicielami opolskiego Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego, Wojskowej Komendy Uzupełnień w Opolu oraz żołnierzami z 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej z Katowic. Każdy z uczestników poznał podstawy musztry wojskowej oraz spróbował swoich sił w pracy z radiostacją UKF. Kolejny blok szkoleniowy to zajęcia ogniowe. Ochotnicy uczyli się budowy i eksploatacji broni osobistej, zasad rzucania granatami ręcznymi, a także strzelania na trenażerze L.A.S.R i laserowym symulatorze strzelań. Najwięcej emocji dostarczyło jednak dynamiczne strzelanie na torze ASG, które weryfikowało zarówno umiejętności strzeleckie jak i kondycję fizyczną uczestników.
Po przerwie na obiad, na którym nie mogło zabraknąć tradycyjnej wojskowej grochówki, ochotnicy kontynuowali szkolenie. W ostatnim etapie żołnierze zaprezentowali czym tak naprawdę jest logistyka wojskowa. Przygotowano dynamiczny pokaz przygotowania ładunku do transportu lotniczego, zaprezentowano rodzaje opakowań i zasady pakowania różnych materiałów. Dodatkowymi zagadnieniami omówionymi w tym bloku szkoleniowym były podstawy udzielania pierwszej pomocy medycznej i techniki wojskowego survivalu.
Na zakończenie szkolenia zastępca dowódcy 10 Brygady Logistycznej pułkownik Wojciech Grzybowski podziękował wszystkim za zaangażowanie i dyscyplinę oraz wręczył każdemu uczestnikowi pamiątkowy certyfikat.
Szkolenie "Wojskowe wyzwanie" to część kolejnej edycji kampanii "Zostań żołnierzem". Jednodniowy udział w zajęciach z żołnierzami będzie możliwy od 13 lipca do 24 sierpnia w kilkunastu jednostkach w całym kraju.
W kolejne soboty wakacji swoje obiekty udostępnią Centralny Poligon Sił Powietrznych w Ustce, 6 Brygada Powietrznodesantowa w Krakowie, 25 Brygada Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, 17 Brygada Zmechanizowana w Wędrzynie, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie, 18 Pułk Rozpoznawczy w Białymstoku, Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, 15 Brygada Zmechanizowana w Giżycku, 7. Brygada Obrony Wybrzeża w Słupsku, 1 Pułk Saperów w Brzegu i 2 Pułk Rozpoznawczy w Hrubieszowie.
Tekst: kpt. Piotr Płuciennik
autor zdjęć: kpt. Piotr Płuciennik
komentarze