Kilka bomb lotniczych, kilkadziesiąt granatów moździerzowych i ręcznych oraz ponad 1 tys. szt. amunicji strzeleckiej - tyle przedmiotów niebezpiecznych przejęły w minionym tygodniu patrole rozminowania.
Zgodnie z „Planem użycia sił i środków Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w sytuacjach kryzysowych” „śmiertelnymi” pozostałościami wojennymi zajmuje się 39 patroli rozminowania i 2 grupy nurków minerów, które rocznie realizują średnio kilka tysięcy interwencji związanych z podejmowaniem i neutralizacją śmiercionośnego zagrożenia.
W minionym tygodniu w ramach interwencyjnego oczyszczania terenów z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych patrole rozminowania i 2 grupy nurków minerów Marynarki Wojennej przyjęły i zrealizowały blisko 150 zgłoszeń, podejmując i niszcząc około 2 tys. szt. przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych w tym: kilka bomb lotniczych, kilkadziesiąt granatów moździerzowych i ręcznych oraz ponad 1 tys. szt. amunicji strzeleckiej. Pojazdy patroli przejechały ponad 23 tys. km.
W przypadku znalezienia wszelkiego rodzaju materiałów wybuchowych i niebezpiecznych należy zawiadomić najbliższą jednostkę Policji lub Państwową Straż Pożarną.
Przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych nie należy dotykać, przenosić ani wydobywać ponieważ grozi to kalectwem lub śmiercią.
Tekst: M. Matuszewska
autor zdjęć: archiwum patroli rozminowania
komentarze