Projekt „Poprawa bezpieczeństwa i ochrona żołnierzy na misjach poprzez działanie w obszarach wojskowo-medycznym i technicznym” współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju to trwające kilka lat prace nad zwiększeniem odporności kołowych transporterów opancerzonych na wybuchy min i improwizowanych ładunków wybuchowych (IED). Projekt realizowany jest od 2013 r. przy współpracy m.in. z Wojskową Akademią Techniczną.
Obecnie w WIM realizowany jest III etap projektu w ramach którego, żołnierze oraz personel medyczny SZ RP oraz podmiotów nadzorowanych przez MON mają możliwość skorzystania oraz bezpłatnych, zaawansowanych szkoleń „Trauma Room II”, które odbędą się w WIM w lipcu br. oraz ze szkolenia e-learningowego, które będzie szeroko dostępne i pozwoli uczestnikom opanować podstawy medycyny pola walki. Start szkoleń e-learningowych zaplanowany jest na wrzesień br.
Program stacjonarnego szkolenia „Trauma Room II” oparto na doświadczeniach misji w Iraku, Afganistanie oraz Centrum Urazowego WIM. Uczestnicy szkolenia zdobędą wiedzę i umiejętności w zakresie organizacji i działania zespołu urazowego. W toku zajęć zostaną praktycznie przećwiczone podstawowe i zaawansowane umiejętności kliniczne, niezbędne w trakcie leczenia poszkodowanych z bojowymi i niebojowymi obrażeniami ciała. Zajęcia prowadzone będą z wykorzystaniem najnowocześniejszych narzędzi symulacji medycznej oraz scenariuszy symulacyjnych wysokiej wierności wedle zaktualizowanych wytycznych TCCC. Metodyka nauczania problemowego, którą posługują się instruktorzy symulacji medycznej WIM sprawia, że przekazywana wiedza może być łatwo implementowana do codziennego środowiska pracy uczestnika kursu.
Szkolenia realizowane w tej edycji programu są naturalną odpowiedzą na dynamicznie zmieniającą się sytuację geopolityczną w obszarze europy środkowo-wschodniej. Realizacja tego typu szkoleń na dużą skalę pozwoli podnieść bezpieczeństwo żołnierzy realizujących zadania poza granicami kraju.
Tekst: Małgorzata Złotkowska
autor zdjęć: WIM
komentarze