6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej dołączyła do długofalowego projektu Wojsk Obrony Terytorialnej, którego celem będzie ratowanie życia i zdrowia mieszkańców całego kraju. „KRWIOoBIEG TERYTORIALSA” to akcja, która spowoduje, że każdego roku w systemie przybędzie tysiąc litrów krwi, a w gotowości do jej alarmowego oddania będzie do dyspozycji pół tysiąca dawców – żołnierzy.
„KRWIOoBIEG Terytorialsa” jest strategicznie ważnym projektem, do którego dołączyła 6 Mazowiecka Brygady Obrony Terytorialnej. Idea projektu wynika z misji formacji jaką jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W ten sposób żołnierze OT wnoszą wkład w kształtowanie bezpiecznej przyszłości kraju.
W 6 MBOT utrzymywana jest zdolność stałej gotowości Terytorialsów do tzw. „alarmowego oddania krwi”, która jest ważnym aspektem całego projektu. Żołnierze w razie nagłej konieczności, są „Zawsze Gotowi”, do zaoferowania pomocy potrzebującym. Aby to było możliwe, w każdej kompanii lekkiej piechoty jest wyznaczony koordynator HDK, planowane akcje krwiodawstwa, prowadzenie statystyk, a także, w przypadku nagłej potrzeby, za organizację akcji alarmowych.
Liczba honorowych dawców krwi jak i tych, którzy deklarują chęć alarmowego jej oddawania, zarówno w 6 MBOT jak i w całych Wojskach Obrony Terytorialnej stale wzrasta. Pokazuje to ogromny potencjał i realne wzmocnienie dla całego systemu w momencie pełnego zaangażowania wszystkich brygad. Obecnie w naszych strukturach mamy już ponad 2000 dawców w mundurach!
„W II edycji projektu, naszym celem jest oprócz wsparcia polskiego społeczeństwa poprzez oddawanie krwi przez naszych żołnierzy oraz ich gotowość w razie nagłej potrzeby, ale także działania bezpośrednie dla mieszkańców Warszawy i okolic - stąd organizacja prozdrowotnego pikniku 15 czerwca na placu Piłsudskiego w Warszawie” – powiedział Koordynator II edycji KRWIoOBIEGU TERYTORIALSA w 6 MBOT sierż. Robert Kowalewski.
W sobotę, 15 czerwca 2019 roku, w godzinach 10.00 – 15.00 na Placu Piłsudskiego w Warszawie, zostanie zorganizowany mini festyn, na którym będzie można oddać krew, zbadać się w Mammobusie i Słuchobusie, poznać zasady udzielania pierwszej pomocy, a także wykonać wiele podstawowych badań czy uzyskać porady zdrowotne. Serdecznie zapraszamy całe rodziny wraz z dziećmi, dla których przygotowaliśmy cykl zabaw i szkoleń pt. „SPACER Z KROPELKĄ”, gdzie będą mogły się uczyć poprzez zabawę w oparciu o punkty edukacyjno-promocyjne naszych partnerów. Są nimi zarówno wojskowe i mundurowe instytucje i jednostki, ale także wiele instytucji i organizacji pozarządowych kreujących zdrowy tryb życia. Dla uczestników naszej zabawy oraz dla krwiodawców oddających z nami krew przygotowaliśmy specjalnie przygotowane Certyfikaty oraz wiele upominków m in. Coiny II edycji projektu oraz kropelki WOT – maskotki KRWIoOBIEGU.
Dodatkowo podczas festynu będzie możliwość porozmawiania z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej, weteranami Armii Krajowej, jak również obejrzenie sprzętu z elitarnej jednostki GROM, Straży Pożarnej i wielu innych.
Wydarzenie będzie miało charakter otwarty i każdy będzie mógł wziąć udział w akcji.
Cele KRWIOoBieg-u
Głównymi celami projektu są poprawa bezpieczeństwa mieszkańców naszego kraju. Terytorialsi z Mazowsza przyczynią się do zwiększenie ilości krwi
w systemie na terenie województwa. Żołnierze OT będą, zgodnie z mottem: „Zawsze gotowi zawsze blisko”, by oddać krew na wypadek zdarzeń kryzysowych i w ten sposób zwiększą ilość osób gotowych do alarmowego oddania krwi.
Realizacja projektu wpłynie również na kształtowanie zdrowego stylu życia żołnierzy i ich rodzin, na kształtowanie postaw prospołecznych zgodnych z misją formacji, a także przyczyni się do zbudowania zależności i powiązań z instytucjami i organizacjami odpowiedzialnymi za krwiodawstwo i transplantologię.
Projekt w liczbach
Zakładane efekty projektu są bardzo optymistyczne, ale możliwe do zrealizowania przy wykorzystaniu szybko zwiększającego się potencjału Wojsk Obrony Terytorialnej, jak również społeczności lokalnych, w których nasi żołnierze na co dzień funkcjonują.
1500 zebranych litrów krwi i zaangażowanie 2500 krwiodawców – to cel II edycji projektu, jednak głównym założeniem akcji nie jest tylko zwiększenie liczb, ale przede wszystkim lepsza synchronizacja donacji krwi i osocza z potrzebami terytorialnymi i czasowymi banków krwi.
Tekst: ppor. Jolanta Maciaszek
autor zdjęć: WOT
komentarze