Dziś w Grójcu 63 żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej imienia rotmistrza Witolda Pileckiego złożyło przysięgę wojskową. Był to ostatni, najważniejszy moment 16-dniowego szkolenia podstawowego.
Żołnierze 64 batalionu lekkiej piechoty wypowiedzieli słowa roty przysięgi w niedzielę, 19 maja na terenie 1 Ośrodka Radioelektronicznego w Grójcu. – (…) Rotmistrz Witold Pilecki jest to człowiek wielkiego formatu, jak nie największego. Człowiek, który oddał swoje życie w imię prawdy, ale wcześniej wielokrotnie swoim życiem ryzykował, aby również zaświadczyć o prawdzie. Drodzy żołnierze, macie szczególnego Patrona. Patrona, który w każdym momencie waszej służby będzie wam przypominał, co oznaczają słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna - powiedział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Pan Wojciech Skurkiewicz, zwracając się do wszystkich zebranych na placu.
Wiceminister w swoim wystąpieniu przypomniał o zadaniach i roli, jaką Wojska Obrony Terytorialnej pełnią w obszarze naszego bezpieczeństwa. Podziękował także żołnierzom za ich poświęcenie. Za to, że służąc ojczyźnie, potrafią tę służbę pogodzić z pracą zawodową - (…) Dziś stanowicie jeden z elementów Systemu Obrony Rzeczypospolitej i dlatego tworzymy i mocno wpieramy Wojska Obrony Terytorialnej. Tak wiele dyskusji pojawia się w przestrzeni publicznej i przestrzeni medialnej, bo właśnie Wojska Obrony Terytorialnej są tym rodzajem sił zbrojnych, który podlega bezpośrednio pod Ministra Obrony Narodowej i tak będzie do momentu, kiedy nie zdobędziecie pełnej gotowości operacyjnej - pełnej gotowości do działań bojowych. Potrwa to jeszcze kilka lat, ale trzymamy mocno kciuki za wasz sukces i za wasze powodzenie. Tym bardziej, ze jesteście formacją, która oprócz tego ze służy ojczyźnie - służy Polsce i Polakom, to również wykonuje swoje codzienne obowiązki. Często pogodzenie pracownika takiej czy innej instytucji, takiej czy innej firmy z obowiązkami rodzinnymi i z obowiązkami jeszcze służbowymi, jako żołnierz Terytorialnej Służby Wojskowej wydawałoby się, że jest to trudne do pogodzenia - ale wy pokazujecie, że jest to możliwe. Dlatego też powinniśmy i jesteśmy z Was bardzo dumni – podkreślił w swoim wystąpieniu wiceminister Skurkiewicz.
Do swoich nowych żołnierzy zaapelował dowódca 6 Mazowieckiej Brygady OT pułkownik Grzegorz Kaliciak. – Dla nas żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady miesiąc maj ma szczególne znaczenie. 13 maja 1901 r. w Ołońcu urodził się nasz Patron Rotmistrz Witold Pilecki, ale również 25 maja 1948 r. został zamordowany w więzieniu na Rakowieckiej przez komunistyczne władze. Od dziś, dla Was składających dziś przysięgę maj będzie miał osobiste znaczenie. Dziś składacie najpiękniejszy prezent Polsce: własną – Służbę i gotowość do obrony jej Wolności ponad wszystko. Zanim wypowiedzcie Rota Przysięgi Wojskowej pamiętajcie o słowach naszego Patrona: Kochajcie ojczystą ziemię. „Kochajcie swoją świętą wiarę, tradycję własnego Narodu”. Wyrośnijcie na ludzi Honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem – powiedział dowódca Brygady.
List do przysięgających wystosował także Marszałek Sejmu RP Pan Marek Kuchcińśki, który odczytała Pani Poseł na Sejm RP Anna Kwiecień. Gratulacje żołnierzom złożyła Pani Zofia Pilecka - córka patrona 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej reprezentował Szef Zarządu Zasobów Osobowych pułkownik Marcin Kudełko wraz z delegacją.
Wśród 63 ochotników przysięgających na sztandar w jednym szeregu stanęli Terytorialsi, którzy na co dzień wykonują różne zawody. Aż 90% żołnierzy, którzy przysięgali to uczniowie szkół technicznych i szkoły samochodowej z Radomia w wieku od 18 -19 lat. Pytani o powody podjęcia służby w szeregach 6 Mazowieckiej Brygady, nowo wcieleni Terytorialsi podawali różne przyczyny. Najczęściej kierowała nimi chęć służenia krajowi, pobudki patriotyczne, potrzeba sprawdzenia samego siebie. Wielu z nich traktuje służbę w szeregach Terytorialsów jako inwestycję w rozwój osobisty.
Przygoda z mundurem dla 63 ochotników, w tym 14 kobiet, rozpoczęła się 4 maja, kiedy to zgłosili się do 6 Mazowieckiej Brygady, by odbyć szkolenie podstawowe. Przez ponad dwa tygodnie uczestniczyli w intensywnych zajęciach prowadzonych na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie. Słowa przysięgi wojskowej wypowiedziane dziś na radomskim placu, stanowiły finał ich wstępnego szkolenia. Pozwoliło im to stać się żołnierzami Wojska Polskiego.
Choć szkolenie było trudne i niezwykle intensywne, wśród przysięgających znaleźli się tacy, którzy zasłużyli na wyróżnienie już na tym etapie szkolenia. Jedną z wyróżnionych była szer. Wiktoria Kalbarczyk, która występując w imieniu nowo zaprzysiężonych powiedziała: – Dziś mamy zaszczyt złożyć przysięgę wojskową i stać się żołnierzami Obrony Terytorialnej. Ten dzień na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Słowa roty przysięgi są dla nas niezwykłym powodem do dumy: „Za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić” - przez te słowa rozumiemy, jak wielka odpowiedzialność spoczywa nas jako na żołnierzach Wojska Polskiego. W myśl idei Wojsk Obrony Terytorialnej, chcemy stać na straży naszej małej ojczyzny, czyli naszych najbliższych oraz miejsc w których na co dzień żyjemy. W imieniu Koleżanek i Kolegów, chcemy podziękować dowódcom oraz kadrze instruktorskiej za włożony trud, cierpliwość oraz przekazaną wiedzę – podkreślała szer. Kalbarczyk.
Przysięgający dziś Terytorialsi zasilą szeregi 64 batalionu lekkiej piechoty stacjonującego w Płocku. W batalionie służą ochotnicy, którzy są mieszkańcami powiatów z południowego Mazowsza, którzy zgłosili się do Wojskowych Komend Uzupełnień w Warszawie, Płocku, Radomiu oraz Garwolinie.
Wszyscy bohaterowie dzisiejszej uroczystości rozpoczną teraz trzyletni okres szkolenia, które będzie prowadzone w formie comiesięcznych, dwudniowych szkoleń rotacyjnych.
***
6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego herbu Leliwa ps. „Witold”, „Druh” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 61 blp z siedzibą w Grójcu, 62 blp w Radomiu, 64 blp w Płocku i w 65 blp Pomiechówku. Brygadą dowodzi płk Grzegorz Kaliciak oficer z 26-letnim doświadczeniem, uczestnik misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie.
Na obecnym etapie rozwoju głównym zadaniem brygady jest dalsze formowanie i szkolenie żołnierzy OT. Mazowieccy Terytorialsi wspierają także lokalne społeczności oraz administracje lokalną.
tekst: ppor. Jolanta Maciaszek
autor zdjęć: WOT
komentarze