W misję wielkopolskich terytorialsów wpisane jest wsparcie lokalnych społeczności w czasie klęsk żywiołowych i katastrof. W ostatnią sobotę nabywali umiejętności związane z ratownictwem wodnym.
W minioną sobotę, nad zalewem Rydzyńskim, 113 żołnierzy ze 125 batalionu lekkiej piechoty w Lesznie uczyło się obsługi małej łodzi rozpoznawczej oraz zasad użytkowania specjalistycznego kombinezonu do pracy w wodzie. Szkolenie to zapoczątkowało cykl przygotowań żołnierzy 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej do wykonywania zadań wsparcia lokalnych społeczności w czasie klęsk żywiołowych i katastrof.
„Celem tego szkolenia jest zdobycie wiedzy i umiejętności z zakresu ratownictwa wodnego. Aby nabyć niezbędne kwalifikacje żołnierze muszą zapoznać się ze sprzętem ratowniczym i pływającym wykorzystywanym w katastrofach związanych oddziaływaniem wody. Takie zajęcia są niezmierni ważne z punktu widzenia zadań stawianych przed WOT. W niedalekiej przyszłości realizowane będą kolejne tego typu szkolenia, tym we współpracy ze strażą pożarna.” – podkreślił mjr Tomasz Płotczyk zastępca dowódcy 125 batalionu lekkiej piechoty z Leszna.
Struktura oraz proces szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Wielkopolsce projektowana jest tak, aby jak najlepiej wpisać się w pomoc społeczeństwu i służbom wyspecjalizowanym w niesieniu pomocy. Zadanie takie będą realizowane poprzez wsparcie społeczności lokalnych w czasie klęsk żywiołowych oraz innych zagrożeń o charakterze niemilitarnym.
Wielkopolska Brygada OT przekroczyła już liczbę 1000 żołnierzy a właśnie teraz trwają przygotowania do przygotowania do projektu pod nawą „Wakacje z WOT”, który będzie realizowany na przełomie lipca i sierpnia. Dzięki niemu, Ci którzy się uczą lub studiują będą mogli odbyć szkolenia podstawowe, złożyć przysięgę wojskową i wstąpić w szeregi „terytorialsów” bez konieczności rezygnowania z zajęć lub pracy zawodowej. Wniosek o wstąpienie do WOT należy złożyć w Wojskowej Komendzie Uzupełnień lub dopełnić formalności za pomocą Internetu dzięki usłudze ePUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej).
Tekst: kpt Marcin Misiak
autor zdjęć: WOT
komentarze