Śmigłowce, myśliwce i samoloty transportowe – 3 maja polskie siły powietrzne zaprezentują się na defiladzie „Silni w sojuszach”. Pokaz otworzą trzy śmigłowce szkoleniowe G-2 z Wojskowej Akademii Lotniczej, potem przelecą Orliki, Bryzy, Casy… Defiladę zakończy zespół akrobatyczny „Biało-Czerwone Iskry”. Oto plan lotów statków powietrznych na 3 maja!
Defilada organizowana w dniu Święta Narodowego Trzeciego Maja odbędzie się pod hasłem „Silni w sojuszach”. W ten sposób Polacy uczczą 20-lecie wstąpienia do NATO oraz 15 lat obecności Polski w Unii Europejskiej. Przemarsz wojsk i formacji mundurowych oraz przejazd sprzętu rozpoczną się o godz. 14 w okolicach Multimedialnego Parku Fontann, na skrzyżowaniu Wisłostrady z ulicą Sanguszki. Powietrzna część defilady rozpocznie się o godzinie 14.38.
Statki powietrzne wystartują z sześciu miejsc w Polsce, w których były zgrupowania pilotów biorących udział w defiladzie. Z Warszawy nadleci m.in. Gulfstream G550 i Boeing B737, z Mińska Mazowieckiego m.in. śmigłowce Mi-2, W-3W/WA, Mi-14, Mi-17, Mi-8 i Mi-24. Z Dęblina przylecą Bryzy M-28 i M-346 Master, z Radomia będą startować Iskry, z Powidza – Casy i Herculesy, a z Krzesin F-16. Samoloty nadlecą więc z przedmieść Warszawy, ale kluczowy moment parady rozpocznie się na wysokości mostu im. Marii Skłodowskiej-Curie.
Zarówno godzina rozpoczęcia defilady jak i kolejność lotu maszyn może ulec zmianie. Plan na dzisiaj wygląda jednak następująco. – Jako pierwsze nad Wisłostradą pojawią się trzy śmigłowce szkoleniowe Guimbal Cabri G2 z Wojskowej Akademii Lotniczej – mówi kpt Magdalena Busz z biura prasowego Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Chwilę po nich zobaczymy śmigłowce: cztery maszyny Mi-2 z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, cztery W3-WA Sokół z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, Mi-8 oraz dwa W3 Sokół z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego. Nad Wisłostradą pojawią się również dwa Mi-14 PŁ i Anakonda z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Za nimi nadlecą cztery śmigłowce Mi-17 oraz Mi-8, które będą reprezentować 25 Brygadę Kawalerii Powietrznej. Pokaz wojskowych śmigłowców zakończą cztery Mi-24 z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych. Następnie trzy Black Hawki S-70i zaprezentuje Policja. Straż Graniczna pokaże dwa śmigłowce PZL Kania oraz samolot rozpoznawczy M-20 Mewa i samolot patrolowy PZL-104 Wilga.
Chwilę później na niebie znów pokażą się wojskowe maszyny. Będą to należące do Lotniczej Akademii Wojskowej samoloty DA 42 oraz DA 40, tuż za nimi zobaczymy cztery Orliki i cztery Bryzy z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego. W końcu na niebie pojawią się maszyny z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego: trzy Bryzy, Herculesa oraz trzy Casy. Tuż za nimi nadleci samolot przeznaczony do przewozu najważniejszych osób w państwie, czyli Gulfstream G550. – Zobaczymy go w towarzystwie dwóch myśliwców F-16 – mówi kpt Magdalena Busz. Następnie, również w towarzystwie dwóch Jastrzębi, nadleci Boeing 737 z 1 Bazy Lotnictwa Transportowego. Tuż przed wielkim finałem powietrznej defilady armia zaprezentuje: trzy Bieliki M-346 z Dęblina, trzy odrzutowce Su-22 oraz aż sześć myśliwców F-16. – Defiladę zakończy zespół akrobacyjny „Biało-Czerwone Iskry” na TS-11 Iskra. Na niebie zobaczymy piękne biało-czerwone dymy – zapowiada kpt Busz.
Aby lotnicza parada odbyła się zgodnie z planem, piloci od 24 kwietnia trenują na lotniskach w całej Polsce, m.in. w Mińsku Mazowieckim, Radomiu czy w Dęblinie. Mimo że próba generalna defilady była przeprowadzona w zeszłą sobotę, to ostatnie treningi jeszcze przed pilotami – zaplanowane są na 2 maja.
autor zdjęć: Bartek Bera, Sylwia Guzowska
komentarze