W ramach obchodów Miesiąca Wojsk Inżynieryjnych odbyły się centralne zawody użyteczno-bojowe drużyn inżynieryjnych z oddziałów i pododdziałów inżynieryjnych i saperów jednostek wojskowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
Zawody zostały zorganizowane i przeprowadzone przez 2 Pułk Inżynieryjny we współpracy z oddziałem szkolenia Zarządu Inżynierii Wojskowej. Gospodarzem trzydniowej rywalizacji był 3 batalion inżynieryjny w Nisku. Żołnierze rywalizowali w oparciu o obiekty poligonowe OSPWL Dęba i obiekty szkoleniowe garnizonu Nisko.
Uroczystym apelem zorganizowanym na OSPWL Dęba zawody otworzył zastępca dowódcy pułku ppłk Sławomir Szwemin oraz sędzia główny zawodów kmdr por. Jarosław Pisera z ZIW IRW DG RSZ. Celem zmagań 16 pododdziałów wojsk inżynieryjnych było sprawdzenie wyszkolenia bojowego.
Rywalizacja drużyn obejmowała wiele zadań, które wymagały pełnego zaangażowania, zgrania oraz specjalistycznej wiedzy w obszarze inżynierii wojskowej. Pod czujnym okiem sędziego technicznego zawodów ppłk. Adama Kobusińskiego z zarządu inżynierii wojskowej, saperzy zmagali się z takimi dyscyplinami jak: zakładanie grupy min przeciwpancernych, strzelanie z karabinka szturmowego, rzut granatem na odległość i celność, pokonywanie pętli taktycznej, budowa szczeliny odkrytej, usuwanie min z wykorzystaniem kotwiczki minerskiej składanej, marszobieg na 5000 m czy pokonywanie przeszkody wodnej z wykorzystaniem łodzi saperskiej.
W ramach obchodów 20-tej rocznicy wstąpienia Polski do NATO, w zawodach po raz pierwszy wzięli udział saperzy z Brygadowego Batalionu Inżynieryjnego USA (1 BEB) oraz 15 Pułku Inżynieryjnego Sił Zbrojnych Republiki Czech. W trakcie współzawodnictwa nasi sojusznicy wielokrotnie wyrażali bardzo pozytywne opinie dotyczące zarówno organizacji i zabezpieczenia zawodów, jak również możliwości wykonywania zadań inżynieryjnych w środowisku międzynarodowym. Jednym słowem, interoperacyjność saperów NATO nie jest już tylko często powtarzanym sloganem, a istotnym faktem, który będzie kontynuowany podczas kolejnych edycji zawodów.
Warto przytoczyć chociażby słowa dowódcy 1 BEB, ppłk. Erica Gilge, który stwierdził, że zawody użyteczno-bojowe będą jednym z kluczowych przedsięwzięć w takcie pobytu jego żołnierzy na terenie naszego kraju (cyt. ang. „many of our Soldiers stated they believe this will be their favorite event of our rotation to Europe. I guarantee that the next brigade to come to Poland will be thrilled to compete if they are given the same opportunity.”). W opinii amerykańskich i czeskich saperów, wysoki poziom trudności zadanych konkurencji oraz ich różnorodność z jednej strony zasługuje na uznanie, a z drugiej determinuje potrzebę wielomiesięcznego treningu i przygotowań.
Gospodarz zawodów ppłk Radosław Podolski, dowódca 3 batalionu inżynieryjnego, zadbał o sprawny przebieg zawodów oraz zabezpieczenie logistyczne.
Puchar przechodni Szefa Zarządu Inżynierii Wojskowej za zajęcie I miejsca w zawodach użyteczno-bojowych zdobyła drużyna reprezentująca 2 Inowrocławski Pułk Inżynieryjny. Na kolejnych miejscach uplasowali się: II miejsce: 1 Pułk Saperów, III miejsce: 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Wyróżnienia wręczył płk Bogdan Papierski, szef oddziału szkolenia zarządu inżynierii wojskowej inspektoratu rodzajów wojsk DG RSZ.
Tekst: ppłk Remigiusz Michoń
autor zdjęć: chor. Mariusz Basiński
komentarze