12 kwietnia w Porcie Wojennym w Gdyni na pokład ORP Gniezno z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia został załadowany sprzęt oraz żołnierze z 12 Brygady Zmechanizowanej. Zostaną oni przetransportowani w ramach połączonej operacji do Portu Wojennego w Świnoujściu.
Dobiegają końca ćwiczenia wojsk lądowych odbywające się na przełomie marca i kwietnia br. w ramach wysuniętej obecności szkoleniowej na terenie całej ściany wschodniej Polski. Jednym z ostatnich i zarazem najważniejszych epizodów tego typu ćwiczeń jest bezpieczne przemieszczenie ludzi i sprzętu z powrotem do macierzystej jednostki. Dzięki ścisłej współpracy pomiędzy świnoujską 8. Flotyllą Obrony Wybrzeża, a szczecińską 12. Brygadą Zmechanizowaną na pokład ORP Gniezno ze składu 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych załadowano 6 pojazdów KTO Rosomak oraz zaokrętowano kilkudziesięciu żołnierzy. Okręt po odcumowaniu od nabrzeża obrał kurs na zachód. Sprzęt i żołnierze zostaną przetransportowani do Portu Wojennego w Świnoujściu skąd dalej przemieszczą się do Szczecina.
Marynarze z 8 FOW często biorą udział w tego typu ćwiczeniach. W trakcie załadunku techniki wojskowej na okręty doskonalona jest metodyka wprowadzania pojazdów na ich pokład oraz procedury związane z bezpieczeństwem operacji transportowych. O ile dla marynarzy jest to rutynowe zadanie, o tyle dla żołnierzy Wojsk Lądowych jest to nowe doświadczenie. Po zaparkowaniu pojazdów załoga zabezpieczyła je odpowiednio do morskiej podróży, zaokrętowani żołnierze musieli zaś zapoznać się z okrętem, poznać zasady bezpieczeństwa obowiązujące na pokładzie oraz przejść szkolenie z zakresu ratownictwa morskiego. Transport żołnierzy na polskich okrętach to doskonały przykład na łączenie i wykorzystywanie wspólnych zdolności bojowych.
Ćwiczenia dla 12 BZ rozpoczęły się na początku marca od szybkiego przerzutu sprzętu i żołnierzy ze Szczecina na ścianę wschodnią. W tym rejonie wspólnie z innymi jednostkami m. in. 25 Brygadą Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego, 1 Brygadą Pancerną z Wesołej, 21 Brygadą Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa i 1 Brygadą Lotnictwa Wojsk Lądowych z Inowrocławia, żołnierze ze Szczecina współpracowali w zakresie realizacji procedur kryzysowych, zabezpieczenia wojsk, do wspólnych działań angażowali także lokalne instytucje i służby mundurowe z regionu. Po raz pierwszy wojska operacyjne współdziałały w bezpośredniej relacji z WOT w rejonach ich odpowiedzialności. Manewry polskich żołnierzy na wschodzie zostały także zsynchronizowane z ćwiczeniami wojsk amerykańskich stacjonujących na poligonie w Drawsku Pomorskim.
ORP Gniezno wchodzi w skład 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo - Minowych 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Podobnie jak pozostałe okręty projektu 767 (typu "Lublin") został zbudowany w Stoczni Północnej w Gdańsku. Jest to jednostka przeznaczona do transportu drogą morską wojsk i techniki wojskowej, załadunku i wyładunku (zarówno w porcie jak i bezpośrednio z plaży) sprzętu i żołnierzy wraz z osobistym wyposażeniem. Okręty dywizjonu mogą jednorazowo przerzucić komponent Wojsk Lądowych w sile batalionu złożony np. z blisko 500 żołnierzy i ponad 40 Rosomaków. Mogą również transportować i stawiać miny morskie w obronnych zagrodach minowych oraz wykonywać przejścia w zagrodach minowych przy pomocy wystrzeliwanych ładunków wydłużonych.
Tekst: Sekcja Prasowa 8 Flotylli Obrony Wybrzeża
autor zdjęć: kpt. mar. Anna Sech
komentarze