Zajęcia z budowy i rodzajów broni, zasad samoobrony, zagrożeń w cyberprzestrzeni, a także pokaz sprzętu wojskowego oraz strzelanie na multimedialnej strzelnicy – to wszystko 16 marca Wojskowa Akademia Techniczna przygotowała dla studentów cywilnych rozpoczynających swoją przygodę z wojskiem, w ramach drugiej edycji programu Legia Akademicka.
W Auli Wydziału Logistyki dziekan płk dr hab. Szymon Mitkow powitał 88 studentów zaczynających ochotnicze szkolenie wojskowe, przekonując, że dokonali słusznego wyboru. – Wierzę, że Legia Akademicka będzie dla Was niesamowitą przygodą, którą zapamiętacie do końca życia. Przekonacie się, że widowiskowe defilady z udziałem wojska, które oglądamy w telewizji kryją za sobą ogrom pracy wielu ludzi. Wszystko co robimy, robimy dla dobra naszej Ojczyzny – mówił płk Mitkow podczas inauguracji Legii Akademickiej w WAT. Do programu przystąpili nie tylko studenci Akademii, ale również innych uczelni – Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Warszawskiej Wyższej Szkoły Informatyki, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Politechniki Gdańskiej oraz Wyższej Szkoła Bezpieczeństwa i Ochrony im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Studenci cywilni jak dawniej wstępują do wojska
W 2017 roku Ministerstwo Obrony Narodowej przywróciło ideę ochotniczego szkolenia wojskowego dla studentów cywilnych. „Program Legii Akademickiej ma bardzo bogatą historię, która nabrała tempa w czasie I Wojny Światowej, kiedy zrzeszeni w oddziały studenci zaczęli tworzyć formację Legii Akademickiej, zwiększając tym samym liczebność armii. 3 grudnia 1918 r. pododdziały Legii złożyły przysięgę, a już 13 grudnia te pododdziały składając ślubowanie stały się prawowitą częścią, wtedy odrodzonego Wojska Polskiego” – mówił płk dr hab. Szymon Mitkow oraz przypomniał, że w szeregi Legii Akademickiej wstąpiło wiele znanych i cenionych osób. „Nie można nie wspomnieć tu o jednym z najważniejszych Polaków, jakim był Jan Paweł II. W latach 1938 – 1939 r. wówczas jako Karol Wojtyła również uczestniczył w programie Legii Akademickiej” – dodał dziekan Wydziału Logistyki.
Celem programu jest odbudowa potencjału rezerw Sił Zbrojnych RP, zwłaszcza w korpusach osobowych szeregowych i podoficerów rezerwy, a w przyszłości również w korpusie oficerów rezerwy. W pilotażowej edycji szkolenie ukończyło 2719 uczestników, w tym 94 w Wojskowej Akademii Technicznej.
Najpierw teoria, potem praktyka
Szkolenie zostało podzielone na część teoretyczną – realizowaną w uczelniach w trakcie roku akademickiego oraz część praktyczną, która odbywa się w jednostkach, centrach i ośrodkach wojskowych w okresie wakacyjnym. „Program ma przybliżyć studentom cywilnym podstawowe elementy służby wojskowej. Zainteresowanie wojskiem jest bardzo duże wśród młodych ludzi, ale zanim znajdą się na poligonie muszą posiąść podstawową wiedzę w ramach takich przedmiotów jak: taktyka, podstawy uzbrojenia, elementy zabezpieczenia logistycznego, udzielanie pierwszej pomocy na polu walki, a także szkolenie SERE, czyli zasady przetrwania w izolacji, unikania, oporu w niewoli oraz ucieczki” – wyjaśnia płk Robert Pawlicki, koordynator programu w Wojskowej Akademii Technicznej.
Przed rozpoczęciem zajęć teoretycznych w WAT, uczestnicy programu wzięli udział w pokazie sprzętu wojskowego w Parku Techniki Wojskowej. Podczas szkolenia dotyczącego bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni zostali zapoznani z zagrożeniami, które występują wszędzie tam, gdzie korzystamy z urządzeń elektronicznych oraz z zasadami ochrony. Z kolei podczas szkolenia z „Bronioznawstwa i metod szkolenia strzeleckiego” młodzi ochotnicy poznali budowę broni, zasady posługiwania się nią oraz sposoby konserwacji. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z samoobrony oraz strzeleckie na wirtualnej strzelnicy. Na zakończenie tej części programu na wszystkich czekał żołnierski poczęstunek.
Studenci, którzy wyrazili chęć wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego przed wakacyjnym szkoleniem podstawowym muszą zaliczyć część teoretyczną. Ten pierwszy etap programu Legia Akademicka będzie przeprowadzony w Wydziale Logistyki WAT w trybie weekendowym. Łącznie, w trakcie 30 godzin zajęć uczestnicy zdobędą wiedzę dotyczącą zasad zachowania się na polu walki. Po zaliczeniu części teoretycznej oraz złożeniu wniosku do organów wojskowych otrzymają kartę powołania na ćwiczenia wojskowe. Ćwiczenia, czyli część praktyczna programu, przeprowadzone zostaną w jednostkach wojskowych na terenie całego kraju w dwóch turnusach. Podczas szkolenia praktycznego studenci otrzymają żołd w wysokości około 100 zł dziennie. W pierwszych tygodniach każdego z turnusów przejdą moduł podstawowy zakończony przysięgą wojskową (I turnus 20.07.2019 r., II turnus 07.09.2019 r.). Aspirujący wyżej, będą mogli kontynuować szkolenie podoficerskie.
W ramach koncepcji budowy wojsk obrony cyberprzestrzeni w tym roku do szkolenia specjalistycznego zostanie wprowadzony komponent cyberbezpieczeństwo. Będzie to pięciodniowe szkolenie skierowane do osób ze specjalności informatycznych, matematycznych lub powiązanych i zostanie przeprowadzone w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.
Tekst: Ewa Jankiewicz
autor zdjęć: Beata Rupiewicz
komentarze