Moduły szkoleniowe i ścisła współpraca z żołnierzami Batalionowej Grupy Bojowej NATO w 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej.
„Szkolenie i zgrywanie w ramach pododdziału będzie realizowane na zasadzie funkcjonowania grup bojowych (zadaniowych) sformowanych na bazie batalionów zmechanizowanych i batalionu czołgów” – zapowiedział dowódca 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej pułkownik Norbert Iwanowski.
Rozwiązanie, w którym macierzysty pododdział tj. batalion, nacechowany jest dodatkowymi pododdziałami zmechanizowanymi lub czołgów do szczebla kompanii oraz elementami wsparcia i zabezpieczenia inżynieryjnego, artyleryjskiego, logistycznego czy obrony przeciwlotniczej, daje dowódcy możliwość prowadzenia skutecznych działań bojowych. - Pododdział staje się wtedy samowystarczalny, zwiększa swój potencjał bojowy, a co najważniejsze zachowa żywotność kiedy przyjdzie mu działać w specyficznych warunkach terenowych jak chociażby w terenie lesisto jeziornym, gdzie zanikają linie rozgraniczenia, utrudniona jest koordynacja działań z sąsiadami, wsparcie ze strony przełożonego, a dominuje manewr i ogień – zaznaczył dowódca Brygady.
Ponadto takie ugrupowanie daje dowódcy grupy bojowej (zadaniowej) z jednej strony samodzielność i możliwość kompleksowego wsparcia i zabezpieczenia prowadzonych działań, natomiast z drugiej strony obarczone jest większym wysiłkiem koordynacyjnym chociażby w zakresie organizacji dowodzenia, łączności czy zabezpieczenia logistycznego dla posiadanego w dyspozycji potencjału bojowego. Ogromne znaczenie ma tu wiedza i wszechstronność danego dowódcy, aby właściwie oraz zgodnie z kanonami sztuki zorganizował, a w konsekwencji umiejętnie prowadził działania reagując na ewentualne zakłócenia posiadając przy tym plan alternatywny w przypadku nieoczekiwanych zmian na polu walki. Dodatkowo, w związku ze stacjonowaniem (w ramach wzmocnionej obecności NATO w Polsce) Batalionowej Grupy Bojowej NATO w naszym rejonie 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana zwiększy swoje zaangażowanie we współpracę z sojusznikami i proces szkolenia obejmujący między innymi treningi sztabowe, wykonywanie zadań taktycznych i ogniowych. Ponadto żołnierze Batalionowej Grupy Bojowej NATO zaangażowani zostali do udziału w kursach takich jak Spartan, Harpun czy Posejdon.
W skład Batalionowej Grupy Bojowej wchodzą amerykańskie wojska pancerne, i zmechanizowane, brytyjski pododdział rozpoznawczy, rumuńscy przeciwlotnicy i artylerzyści z Chorwacji. Aby szkolenie było skuteczne i kompletne poszczególne pododdziały muszą ściśle współdziałać – „pododdział artylerii, obrony przeciwlotniczej, rozpoznania i artylerii z naszej Brygady będą realizować specjalistyczne przedsięwzięcia ze swoimi odpowiednikami z Batalionowej Grupy w ramach synergii broni. Przyniesie to z parnością dla całej Brygady i Batalionowej Grupy Bojowej wymierne korzyści i osiągnięcie nakreślonych celów” – podkreślił płk Norbert Iwanowski.
Ponadto pododdziały zmechanizowane w dalszym ciągu cyklicznie przez okres jednego roku, w ramach szkoleniowego dyżuru, partnerować będą Batalionowej Grupie Bojowej realizując wspólnie zadania taktyczno - ogniowe oraz doskonaląc procedury sztabowe podczas treningów sztabowych i ćwiczeń.
Tekst: kpt. Anna Bielak-Pestka
autor zdjęć: archiwum 15 GBZ
komentarze