W gdańskim Muzeum II Wojny Światowej 12 października miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy „Pancerne skrzydła”.
Biało-czerwone flagi, transparenty „Leve de Bevrijders!” (Niech żyją wyzwoliciele!), „Niech żyje Polska!”, deszcz kwiatów – tak mieszkańcy flamandzkich miast witali 1 Dywizję Pancerną pod dowództwem gen. Maczka. Mimo upływu lat żyje wdzięczna pamięć o polskich żołnierzach, a jej wyrazem jest międzynarodowa wystawa "Pancerne skrzydła", ukazująca wyzwolenie Flandrii przez żołnierzy 1 Dywizji Pancernej we wrześniu 1944 r.
Wystawa została zorganizowana z inicjatywy Dirka Verbeke, honorowego sekretarza miasta Tielt. Jest to wspólne przedsięwzięcie Przedstawicielstwa Rządu Flandrii w Polsce, Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przy współpracy Stowarzyszenia Pierwszej Polskiej Dywizji Pancernej, Muzeum Wojska Polskiego oraz Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą. Wśród wielu eksponatów, które znalazły się na wystawie, znalazły się także cenne pamiątki, pochodzą ze zbiorów z Sali Tradycji Czarnej Dywizji w Żaganiu.
Uroczystego otwarcia wystawy, w której uczestniczyli weterani – żołnierze generała Maczka, dokonał dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki oraz Generalny Przedstawiciel Rządu Flandrii Yves Wantens.
W tym miejscu nie mogło zabraknąć pamiętających o swoich poprzednikach z 1PDPanc, żołnierzy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Delegacja żołnierzy z husarskim skrzydłem na ramieniu z dowództwa Czarnej Dywizji uczestniczyła w otwarciu wystawy, a żołnierze mogli zobaczyć z bliska pamiątki po swoich wielkich poprzednikach.
Tekst: st. chor. sztab. Rafał Mniedło
autor zdjęć: st. chor. sztab. Rafał Mniedło
komentarze