Zakończyło się trwające od 7 sierpnia szkolenie nurkowe saperów.
Saperzy z 5 Kresowego batalionu saperów z Krosna Odrzańskiego ćwiczyli razem z saperami z 1 pułku saperów z Brzegu, 3 pułku inżynieryjnego ze Szczecina, 2 stargardzkiego batalionu saperów, 4 batalionu inżynieryjnego z Głogowa oraz 10 Brygady kawalerii pancernej ze Świętoszowa.
Ponad 30 żołnierzy przybyło na szkolenie z ratowniczo-leczniczym kontenerowym zespołem hiperbarycznym, sprężarką kontenerową oraz przenośnymi sprężarkami powietrza oddechowego. Dodatkowo do dyspozycji mieli łodzie z silnikami zaburtowymi, quady, zestaw ratowniczy HOLMATRO oraz indywidualne zestawy nurkowe. Na miejsce ćwiczeń zostało wybrane jezioro Rakowe znajdujące się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie. Maksymalna głębokość na poziomie 12 m oraz przejrzystość 3m – 4m to bardzo dobre warunki zarówno do szkolenia żołnierzy, którzy dopiero nabyli wojskowe uprawnienia nurkowe, jak i doskonalenia technik nurkowania przez doświadczonych nurków.
Kolejnym atutem tego jeziora jest możliwość prowadzenia na nim podwodnych prac minerskich. Codzienne szkolenie rozpoczynało się rozruchem fizycznym polegającym na przepłynięciu około 3km wokół jeziora. Pierwszym etapem szkolenia było doskonalenie nawigacji podwodnej na urządzeniach pomiarowych poprzez pływanie na azymut po trójkącie do kolejnych boi oraz doskonalenie posługiwania się nożycami i rozpierakami hydraulicznymi.
Po zakończonym szkoleniu z nawigacji i prac z wykorzystaniem urządzeń hydraulicznych przyszedł czas na doskonalenie technik rozpoznania akwenu przewidzianego do urządzenia przepraw desantowych i czołgów pod wodą. Oprócz jeziora Rakowe, szkolenie było prowadzone również na jeziorze Buszno, które przewidziane jest do strzelań nawodnych. Odbyły się tam zajęcia z nawigacji do konkretnych punktów na przeciwległym brzegu akwenu. Okres szkolenia zakończył się doskonaleniem technik poszukiwania zatopionego sprzętu.
Tekst: por. Grzegorz Paluch
autor zdjęć: st. sierż. Bernard Hajducki
komentarze