moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wielka parada na jubileusz marynarki wojennej

Ponad 20 okrętów weźmie udział w niedzielnej paradzie z okazji 100-lecia polskiej marynarki wojennej. Wśród nich będą jednostki z USA, Chin, Niemiec i Finlandii. Wszystkie pojawią się w Zatoce Gdańskiej na wysokości Gdyni, więc najlepiej obserwować je z tamtejszego Bulwaru Nadmorskiego.

Jako pierwszy zameldował się w Gdyni belgijski żaglowiec szkolny BNS „Zenobe Gramme”. Do portu zawinął już w środę. On jednak nie weźmie udziału w paradzie. – Pozostałe okręty z zagranicy dotrą do Gdyni najpóźniej w piątek. Na ten dzień zaplanowana została bowiem konferencja, na której dowódcy otrzymają szczegółowe informacje na temat uroczystego przejścia Zatoką Gdańską – wyjaśnia kmdr por. Cezary Walczak z Inspektoratu Marynarki Wojennej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. 

W niedzielnej paradzie udział weźmie dziewięć jednostek z zagranicy. Największą z nich będzie amerykański okręt desantowy USS „Oak Hill”. Załoga długiej na blisko 190 metrów jednostki liczy 419 marynarzy. Poza nimi na pokładzie zmieści się przeszło 500 żołnierzy piechoty morskiej oraz pojazdy desantowe: poduszkowce LCAC i transportery pływające AAV.

USS „Oak Hill” wszedł do służby w połowie lat 90. ubiegłego wieku jako jeden z czterech okrętów typu Harpers Ferry, a w ostatnich tygodniach mocno zaakcentował swoją obecność na Bałtyku. Wziął bowiem udział w ćwiczeniach „Baltops ‘18”, których elementem były trzy operacje lądowania na plażach nieopodal Ustki i Kłajpedy. W Gdyni pojawi się też chińska fregata FFG „Binzhou”, która do służby weszła zaledwie dwa lata temu, a ostatnie miesiące spędziła na Zatoce Adeńskiej, gdzie brała udział w operacji wymierzonej w piratów. Publiczności zaprezentują się także niemiecka korweta FGS „Magdeburg”, dwa niszczyciele min z Francji: FS „L’Aigle” i FS „Cephee”, fiński kuter rakietowy FNS „Hanko” oraz okręty patrolowe z Łotwy (LVNS „Cesis”), Litwy (LNS „Dzukas”) i Danii (HDMS „Freja”). Do tego dojdą liczne okręty polskiej marynarki, m.in. fregata „Gen. K. Pułaski”, korweta „Kaszub”, okręty rakietowe „Grom” i „Piorun” oraz podwodne „Orzeł” i „Sęp”. W paradzie wezmą też udział samoloty i śmigłowce Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. – W niedzielę po południu idące Zatoką Gdańską okręty sformują szyk torowy i około 14.20 dotrą na wysokość Bulwaru Nadmorskiego w centrum Gdyni – mówi kpt. mar. Anna Sech z biura prasowego 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. Nieco z boku stanie szkolny ORP „Wodnik”, na pokładzie którego będzie między innymi prezydent Andrzej Duda. – Do okrętu zbliży się niszczyciel min ORP „Kormoran”. I to właśnie z niego zostanie złożony meldunek o rozpoczęciu parady – zapowiada kpt. mar. Sech. Uczyni to najpewniej nowo mianowany Inspektor MW, kadm. Jarosław Ziemiański.

Poza okrętami z innych państw 100-lecie polskiej marynarki uświetnią też swoją obecnością zagraniczne delegacje. – Łącznie będzie ich 18. Większość stanowią delegacje NATO, ale swoich przedstawicieli do Gdyni wyślą też Pakistan i Brazylia – informuje kmdr por. Walczak.

Tymczasem mieszkańcy Gdyni i turyści, którzy pojawią się na uroczystościach, będą mogli obejrzeć okręty nie tylko podczas parady. Już w piątek swoje pokłady dla zwiedzających otworzą: podwodny ORP „Bielik”, ratowniczy ORP „Zbyszko” i rakietowy ORP „Piorun”. Wszystkie zostaną zacumowane przy skwerze Kościuszki w centrum Gdyni. Dwa pierwsze będą dostępne aż do niedzieli (godz. 9–12 i 14–18), trzeci – o tej samej porze w piątek i sobotę. Natomiast w poniedziałek od 9 do 11 i od 15 do 17.30 zwiedzającym zostanie udostępniona chińska fregata FFG „Binzhou”. – Wszyscy zainteresowani jej obejrzeniem muszą jednak pamiętać, by mieć przy sobie ważny dowód tożsamości. Na pokład nie wniosą większych bagaży, nie będą też mogli robić na nim zdjęć – wyjaśnia kmdr ppor. Radosław Pioch, rzecznik 3 Flotylli.

W piątek rozpoczną się też imprezy plenerowe zorganizowane z okazji jubileuszu. Ich kulminacją będzie niedzielny festyn, który rozpocznie się o godz. 10 w okolicach Akwarium Gdyńskiego i potrwa do godz. 18. Zwiedzający będą mogli obejrzeć sprzęt rakietowy, saperski, hydrograficzny, przeciwlotniczy i ratowniczy, a także dynamiczny pokaz ratownictwa morskiego z udziałem nurków minerów i śmigłowca. Przez weekend będzie też można zwiedzić za darmo okręt-muzeum ORP „Błyskawica”. Szczegółowy program obchodów i towarzyszących im imprez został zamieszczony na stronie 3 Flotylli Okrętów w Gdyni – www.3fo.wp.mil.pl.

Marynarka Wojenna RP została utworzona w listopadzie 1918 roku, zanim jeszcze Rzeczpospolita odzyskała dostęp do Bałtyku. Najpierw jej trzon stanowiły flotylle rzeczne. Święto marynarki początkowo było obchodzone 10 lutego, na pamiątkę daty zaślubin Polski z morzem. Po wojnie zostało ono przeniesione na ostatnią niedzielę czerwca. Obchody tradycyjnie już stanowią zwieńczenie Dni Morza.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze

~gosc
1529924040
Ale zwiedzanie chinskiej fregaty FFG Binzhou w Gdyni tylko górny pokład 5 min i po zwiedzaniu
A4-81-9B-32
~Marek
1529732940
Niestety nasza Marynarka Wojenna, od lat lekceważona przez zastępy krótkowzrocznych polityków nie miała się czym pochwalić. Myślę, że dla marynarzy, podobnie jak dla mnie jest to jest smutny jubileusz. I pomyśleć, że przed wojną mieliśmy flotę, która, choć niejeden uzn to za nieprawdopodobne, uniemożliwiłby Rosjanom dostęp do naszego wybrzeża.
45-D5-2B-3C
~bud
1529566560
Dobrze ze na parade zalezlismy zagrnicznych gosci, bez nich bylo by malo i staro
1C-98-42-0B

Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
 
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Piedimonte – samobójcza misja
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Mobilne dowodzenie
Ameryka daje wsparcie
„Grand Quadriga ‘24”
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Flota Bayraktarów w komplecie
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Zawsze gotowi do pomocy
Podróż po AWACS-ie
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Pływacy i maratończycy na medal
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
WAM wraca po latach
Przysięga w Limanowej
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Wszystkie misje AWACS-a
Ratownicy na medal
Pokazali bojowego ducha
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polki pobiegły po srebro!
Ostatnia droga Pileckiego
Cień atomowej zagłady
Nowe zadania szefa SKW
Po śladach polskich bohaterów
Nie szpital, a instytut
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Serwis K9 w Polsce
Broń Hitlera w rękach AK
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
„Ryś” z laserem
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
They Will Check The Training Results in Combat
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
By Polska była bezpieczna

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO