moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Niezwykły skok

Kiedy w grudniu 2017 w Jednostce Wojskowej Agat mówił, że chętnie skoczyłby raz jeszcze ze spadochronem, wydawało się to niemożliwe do zrealizowania. A jednak, 97-letni kpt. Aleksander Tarnawski, ostatni żyjący cichociemny, spełni swoje marzenie i w czerwcu skoczy w tandemie z byłym żołnierzem wojsk specjalnychA wszystko to w ramach akcji charytatywnej.

Cichociemny Aleksander Tarnawski „Upłaz” spotkał się wczoraj z Tomaszem Kozłowskim, skoczkiem spadochronowym, który kilka lat temu skoczył ze stratosfery, a w zeszłym roku w ciągu jednego dnia wykonał 48 skoków. Każdy z nich był dedykowany jednej osobie walczącej z chorobą. Dzięki Kozłowskiemu udało się zebrać fundusze na pomoc dla potrzebujących. W tym roku przygotowuje się on do kolejnej akcji „Projekt 100”. – To próba wykonania 100 skoków spadochronowych jednego dnia. Głównym jego celem jest zebranie miliona złotych na zakup 100 specjalistycznych wózków inwalidzkich dla setki cierpiących dzieci. Chcę również w ten sposób uczcić 100-lecie polskiego lotnictwa wojskowego – mówi Tomasz Kozłowski. Skoki odbędą się 21 czerwca 2018 roku w strefie spadochronowej w Kazimierzu Biskupim koło Konina. Skoczek bardzo chciał upamiętnić również cichociemnych, elitarnych żołnierzy Armii Krajowej. – Zapytałem pana Aleksandra, czy mogę skakać z emblematem cichociemnych na ramieniu. Zgodził się i jest to dla mnie największy zaszczyt – mówi Kozłowski.

Ale to nie wszystko. Gdy Tomasz Kozłowski rozmawiał z Tarnawskim o jego skoku do Polski w kwietniu 1944 roku, i o tym jak się do niego przygotowywał, podjęli niezwykłą decyzję. – 97-letni pan Aleksander postanowił wziąć udział w setnym skoku podczas „Projektu 100”. W czasie wojny cichociemni zaskakiwali wszystkich i tak pozostało do dzisiaj – podkreśla Tomasz Kozłowski.

Tarnawski wykona skok w tandemie z byłym żołnierzem wojsk specjalnych, jednym z najbardziej doświadczonych skoczków spadochronowych w Polsce i na świecie. Prawdopodobnie będzie to skok z niewielkiej wysokości – około 2 tysięcy metrów. – Ze względów bezpieczeństwa chcemy, by swobodnego spadania było jak najmniej – zastrzega Kozłowski. Dodaje, że z samolotu wyskoczy razem z nimi, tak by ostatni skok świętować wspólnie po bezpiecznym wylądowaniu na ziemi.

Przypomnijmy, że cztery lata temu Aleksander Tarnawski skoczył ze spadochronem z żołnierzem Jednostki Wojskowej GROM. Dlaczego zdecydował się na ten skok? Z charakterystycznym dla siebie dystansem mówił o tym w wywiadzie dla polski-zbrojnej.pl: „Panuje przekonanie, że jak człowiek jest starym, za przeproszeniem, pierdołą, to się wszystkiego boi. No to się chciałem przekonać, czy tak jest. I się przekonałem, ku mojemu zdumieniu, że to nieprawda”.

Chcesz pomóc Tomaszowi Kozłowskiemu i dzieciom, które potrzebują wózków inwalidzkich? Możesz wpłacić pieniądze już dziś: https://polakpomaga.pl/kampania/100-skokow-spadochronowych-po-100-wozkow

Ewa Korsak

autor zdjęć: arch. Tomasza Kozłowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Innowacje z PERUNA
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Baza śmigłowcowa. Miliony i strategiczne grunty
Baobaby docierają do wojska
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Test w stratosferze
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Kierunek południe, czyli letnie praktyki na „Wodniku”
Atak i przejęcie dokumentów
Ostatnia niedziela…
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
PKW Irak zostaje w Jordanii
NATO ćwiczy na Morzu Czarnym
Polski napęd dla Kraba i Borsuka
Śmierć w sercu Azji
MSPO i PGZ strategicznymi partnerami na kolejne lata
Wojsko stawia na „armię talentów”
Spadochronowy triumf
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Pieta Michniowska
Pierwszy krok do Invictusa
Żołnierz uratował życie na wakacjach
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Odniesione w walce rany łączą
Poskromić kolosa
Pancerne starcie
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
MON szuka dronów do zwalczania dronów
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Gen wojownika
Wielki sukces podchorążych z AMW
Inwestycje w bezpieczeństwo
MON i MSZ o szczycie NATO
Jelcze z Raciborza
Paliwowy krwiobieg NATO
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Polski Gnom
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców
Azjatycka szansa
Wsparcie ma znaczenie
Kajakiem na światowe podium
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
Wyścig snajperów
Marzenia częściowo spełnione
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO