Grupa zbrojeniowa Saab i Akademia Marynarki Wojennej podpisały umowę dotyczącą strategicznej, długoterminowej współpracy w zakresie praktyk akademickich i przemysłowych oraz wspólnych projektów badawczych. Obejmuje ona postanowienie nawiązania ścisłych relacji oraz jak największego wykorzystania specjalistycznego doświadczenia i potencjału obu partnerów.
Umowa jest wynikiem rozmów szwedzkiej grupy Saab ze szczycącą się długą historią przygotowywania do służby w Marynarce Wojennej oraz kariery w przemyśle morskim Akademii Marynarki Wojennej. W dokumencie podkreślone zostało znaczenie nawiązania silnych relacji oraz wzajemnej wymiany wiedzy pomiędzy obydwoma partnerami. Kolejnym krokiem w ich szerszej współpracy będzie opracowanie harmonogramów i umów dla poszczególnych działań.
– Jesteśmy dumni z naszych kontaktów z polską Marynarką Wojenną i chcemy dalej rozwijać współpracę z jej kluczowym ośrodkiem akademickim, Akademią Marynarki Wojennej. Na początku roku akademickiego gościliśmy pierwszych stażystów w stoczni Saab w Karlskronie. Jestem pewien, że dzięki współpracy Saab z Akademią Marynarki Wojennej, polscy studenci zyskają dodatkowe, przydatne doświadczenie – powiedział Jyrki Kujansuu, Vice President for Poland and Baltic States w Saab.
– Dotychczasowa współpraca z grupą Saab zaowocowała m.in. ufundowaniem tablic historycznych w AMW, praktyką studentów cywilnych w stoczni Saab Kockums, a w październiku tego roku dr Roger Berg z Saab wygłosił wykład inauguracyjny na Wydziale Mechaniczno-Elektrycznym AMW. Mamy nadzieję, że podpisanie umowy będzie impulsem, który pozwoli na szerszą współpracę, zapewni dostęp naukowców i studentów z AMW do najnowszych technologii i praktyk w dziedzinie budowy i eksploatacji okrętów, a także umożliwi realizację wspólnych projektów badawczych – stwierdził kmdr dr hab. Dariusz R. Bugajski, prof. AMW, prorektor ds. kształcenia.
Akademia Marynarki Wojennej (AMW) w tym roku świętuje 95-rocznicę powstania i nieprzerwanego, nawet w czasach II wojny światowej, przygotowywania oficerów do służby na okrętach Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej. Obecnie uczelnia kształci na trzynastu kierunkach studiów, w tym na pięciu kierunkach wojskowych i prowadzi badania naukowe na najwyższym poziomie europejskim. Poza przygotowaniem do służby przyszłych dowódców polskich sił morskich AMW kształciła także oficerów na potrzeby marynarek wojennych m.in. Libii, Łotwy i Wietnamu a obecnie Arabii Saudyjskiej, Kataru i Kuwejtu. W ramach badań naukowych współpracuje z najlepszymi ośrodkami naukowymi Polski i Europy.
Tekst: Łukasz Chudy
Źródło: AMW
autor zdjęć: Źródło: AMW
komentarze