Walczył z Niemcami i Sowietami. Przeżył mordercze przesłuchania i trzy lata w komunistycznym więzieniu. Pułkownik Bronisław Malec ps. „Żegota” 21 lipca skończy 95 lat. Stowarzyszenie Mohort Pamięci, we współpracy z Narodowym Tomaszowem Lubelskim oraz Klubem Miłośników Historii z Tomaszowa Lubelskiego, przygotowuje kombatantowi wyjątkowy prezent.
– Pan Pułkownik jest człowiekiem godnym najwyższego szacunku, a jego życie to scenariusz na dobry film sensacyjny – mówi Radosław Hołodniuk, prezes stowarzyszenia Mohort Pamięci. Jego członkowie postanowili uczcić zbliżające się 95. urodziny Bronisławowa Malca, żołnierza AK i WiN-u, represjonowanego po wojnie za walkę z okupantem. – Wystarczy przygotować kartkę z życzeniami, sfotografować się z nią i przesłać nam zdjęcie. Wszystkie życzenia wydrukujemy i przekażemy solenizantowi w formie fotoksiążki podczas urodzinowej kolacji – wyjaśnia Radosław Hołodniuk.
Do akcji może włączyć się każdy. Na urodzinowe kartki Stowarzyszenie czeka do 17 lipca. Można je przesyłać na adres: mohort.pamieci@gmail.com. Aktualne informacje są dostępne na Facebooku (Wydarzenia). Inicjatywę wsparła także nasza redakcja. Przygotowaliśmy prezent dla Pułkownika – album i najnowsze wydawnictwa oraz jubileuszowy medal.
Walczył o Polskę
Pułkownik Bronisław Malec ps. „Żegota” urodził się 21 lipca 1922 roku w Nowinach niedaleko Tomaszowa Lubelskiego. Był członkiem organizacji młodzieżowej „Orlęta”, żołnierzem Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej oraz Zrzeszenia „Wolność i Niepodległość”. Został odznaczony Krzyżem Walecznych, Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Wojska, Krzyżem Więźnia Politycznego, Krzyżem Weterana Walk o Niepodległość, Krzyżem WiN-u oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 1990 roku jest prezesem Światowego Związku Żołnierzy AK Okręgu Zamość Koła Rejonowego Susiec.
Do Związku Walki Zbrojnej wstąpił zaraz po zakończeniu kampanii wrześniowej. W konspiracji brał udział w licznych akcjach bojowych, m.in. w ataku na pociąg wiozący Niemców na front wschodni, wysadzeniu mostu, rozbrojeniu posterunku granatowej policji czy też w likwidacji konfidentów gestapo oraz członków Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów.
W 1944 roku został awansowany do stopnia kaprala i wyznaczony na dowódcę plutonu Nowiny. Wówczas przyjął pseudonim „Żegota”. Po zakończeniu wojny nie ujawnił się i kontynuował walkę z sowieckim okupantem. 3 sierpnia 1946 roku został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Przez kolejne miesiące był brutalnie przesłuchiwany, by ostatecznie usłyszeć wyrok 15 lat pozbawienia wolności. – Brali człowieka w krzyżowy ogień pytań, a potem zaczęli stosować różne metody tortur. Podłączali prąd do palców, wbijali szpilki pod paznokcie, zrywali żywcem paznokcie z nóg […] Całe ciało miałem zbite, porozbijano mi nogi, wiele ran miałem zbroczonych krwią. Nie było czym obandażować, ponieważ nie dali żadnych bandaży. Działo się to w miesiącu sierpniu, było gorąco, światło świeciło się dzień i noc, ponieważ były to piwnice. Gdy się człowiek zdrzemnął, to muchy siadały na ranach, co powodowało zakażenie ran – napisał we wspomnieniach.
Równie makabryczne były warunki w więzieniu w Rawiczu, gdzie trafił w lutym 1948 roku. Za posiadanie książeczki do nabożeństwa trafił do pojedynczej celi i na rok stracił wszelkie przysługujące więźniom prawa. W izolatce – z przerwą na pobyt w izbie chorych – przesiedział 14 miesięcy. Na wolność wyszedł po trzech latach 3 sierpnia 1949 roku. Nie oznaczało to jednak końca zainteresowania nim ze strony komunistycznych służb bezpieczeństwa. Jeszcze przez wiele lat był represjonowany za walkę o wolną Polskę.
Prezent dla płk. Malca to nie pierwsza tego typu inicjatywa ludzi zrzeszonych w Mohorcie Pamięci. Członkowie stowarzyszenia regularnie wspierają kombatantów i odwiedzają Polaków na Kresach Wschodnich. Ponadto w Warszawie koordynowali zbiórkę podczas akcji „Paczka dla bohatera”, zainicjowanej przez Tomasza Sawickiego, który przed kilkoma miesiącami odebrał nagrodę Buzdygana „Polski Zbrojnej”. Działają też w fundacji „Red is Bad” pomagającej kombatantom walczącym o niepodległość Polski.
Link do wydarzenia na FB.
autor zdjęć: archiwum prywatne
komentarze