Kolejny już raz, jak co roku w maju - miesiącu rozpoznawczym, rzeszowscy zwiadowcy z 21 Batalionu Dowodzenia brali udział w letnim zgrupowaniu wojsk rozpoznawczych w Ośrodku Szkolenia Poligonowego w Wędrzynie.
Zwiadowcy spod znaku szarotki przez blisko 5 tygodni maja i czerwca ćwiczyli i doskonalili swoje wojskowe rzemiosło na Wędrzyńskich obiektach szkoleniowych. Czas ten upłynął na doskonaleniu technik survivalu, maskowania, skrytego przenikania, obserwacji i nawigowania w terenie.
Żołnierze doskonalili swoją kondycję strzelecką na terenie wędrzyńskiej strzelnicy piechoty zarówno w dzień, jak i w nocy, ale przede wszystkim mieli możliwość wykonania różnorodnych strzelań sytuacyjnych. Strzelnica nawodna na jeziorze Buszno dostarczyła wiele nowych doświadczeń. Zwiadowcy mieli możliwość strzelania z etatowego sprzętu pływającego tj. łódź rozpoznawcza ŁRM, łodzi jednoosobowej „ŁJ” jak również dzięki współpracy ze zwiadowcami z 6 Brygady Powietrznodesantowej z łodzi motorowej. Żołnierze wykonywali różnego typu zadania na jeziorze połączone ze strzelaniem amunicją bojową do celi nawodnych oraz desantem i rozpoznaniem przeciwległego brzegu. W realnych warunkach wodnych można było przetestować posiadany sprzęt i sprawdzić swoją kondycję strzelecką.
Pas ćwiczeń taktycznych Trzemeszno pozwolił rzeszowskim zwiadowcom na wykonanie kilku strzelań i ćwiczeń. Do najciekawszych należało kierowanie ogniem podczas wykonywania patrolu w wąwozie z kontaktem ogniowym oraz skomplikowany taktycznie szturm wzgórza.
Wiele potu wylano również na torach przeszkód wędrzyńskiego poligonu oraz na terenie ośrodka zurbanizowanego. Żołnierze działali w warunkach miejskich ćwicząc różne warianty prowadzenia obserwacji, wykrywania i wskazywania celi, patroli, wychodzenia z zasadzki, działań w przypadku natrafienia na improwizowane ładunki wybuchowe, kontaktów ogniowych w terenie zurbanizowanym czy też szturm budynku. Działania te prowadzone były zarówno w dzień, jak i w nocy z wykorzystaniem etatowego sprzętu noktowizyjnego i dalmierzy laserowych.
Zwieńczeniem zmagań zwiadowców na poligonie była wycieczka historyczno-wojskowa do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, gdzie żołnierze mogli poznać historię największego w tym rejonie Europy kompleksu fortyfikacji i bunkrów.
Tekst: por. Jakub Streb
autor zdjęć: st. szer. Stanisław Bartoń
komentarze