moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Spotkanie rektorów w Dęblinie

Szkoły wojskowe przechodzą w tej chwili bardzo intensywną terapię uzdrawiającą – mówił wiceminister obrony prof. Wojciech Fałkowski na spotkaniu z rektorami w Dęblinie. MON chce, by wojskowe uczelnie stale podnosiły poziom kształcenia. Pomóc mają w tym nakłady finansowe resortu w rozwój bazy szkoleniowej. – Budujemy akademiki, stołówki i baseny – mówił prof. Fałkowski.

Takie odprawy rektorów-komendantów uczelni wojskowych odbywają się cyklicznie. Po raz pierwszy wszyscy szefowie pięciu wyższych szkół wojskowych w Polsce spotkali się w Dęblinie. Miejsce nie jest przypadkowe, bo właśnie Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych rozwija się teraz najszybciej. – Skala inwestycji jest tu obecnie największa. To nakłady wielomilionowe – mówił prof. Wojciech Fałkowski. Wiceminister obrony dodał, że plany dotyczą głównie zaplecza dydaktycznego i socjalnego. – Wybudujemy tu dwa akademiki. Jeden już powstaje, druga inwestycja rozpocznie się niebawem. Chcemy również na znaczną skalę zainwestować w bazę sportową oraz wyposażenie uczelni, trenażery i pomoce szkoleniowe – zapewniał prof. Fałkowski.

Dodatkowo Szkoła Orląt będzie mogła niebawem korzystać z kolejnego wojskowego lotniska, bo dęblińskie jest w tej chwili najbardziej obciążonym w Polsce. – Lotnisko w Nowym Mieście nad Pilicą to dla nas kluczowa inwestycja i szansa na rozwój uczelni. Pod koniec roku przejmiemy je od resortu obrony narodowej i w 2018 rozpoczniemy tam szkolenie – mówił gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk, rektor-komendant WSOSP.

Temat inwestycji był jednym z ważniejszych zagadnień poruszanych podczas dęblińskiej odprawy, bo jak zapewniał wiceminister obrony narodowej w tej kwestii dzieje się obecnie najwięcej. – Szkoły przechodzą właśnie bardzo intensywną terapię uzdrawiającą, która polega na szerokich nakładach inwestycyjnych – podkreślał prof. Wojciech Fałkowski. – Budujemy akademiki, stołówki czy baseny. Na przykład w Akademii Marynarki Wojennej powstaje pływalnia, bo dotychczas marynarze nie mieli obiektu na odpowiednim poziomie – precyzował podsekretarz stanu.

Wiceminister dodał, że modernizowanie i powiększanie bazy socjalnej oraz dydaktycznej musi iść w parze z podnoszeniem poziomu kształcenia. – Chcemy, by uczelnie wojskowe były szkołami elitarnymi, kształtowały postawę patriotyczną i obywatelską polskich oficerów i jednocześnie uczyły rzemiosła wojennego. Przy tym powinny prowadzić zaawansowane badania naukowe oraz technologiczne, które mają zastosowanie zarówno w świecie cywilnym, jak i w polskiej armii – wyjaśniał prof. Fałkowski.

W ostatnich latach MON znacznie zwiększało limity przyjęć na studia wojskowe. Choć trend zostanie podtrzymany, tempo jednak nieco wyhamuje. – Do tej pory zwiększyliśmy limity o 120% i nadal je nieznacznie podwyższamy. Nie chcemy jednak, by zwiększanie liczby podchorążych odbywało się kosztem szkolenia i jakości nauki. Dlatego musimy jednocześnie ulepszać bazę socjalną, dydaktyczną, a zarazem zwiększać możliwości kadry szkolącej – zaznaczał wiceminister Fałkowski.

Prestiż uczelni wojskowych ma być budowany również dzięki nawiązywaniu współpracy międzynarodowej. – Jednym z obszarów, które mocno rozwijamy jest implementacja najlepszych rozwiązań, wykorzystywanych w największych uczelniach światowych, m.in. w West Point czy uczelniach w Korei Południowej – mówił gen. bryg. dr hab. inż. Dariusz Skorupka. Rektor-komendant Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu wspomniał, że głównym celem kierowanej przez niego uczelni jest właśnie podnoszenie jej statusu poprzez budowanie elitarności. – Chcę, żeby była to najlepsza szkoła dowódców w Europie. Taki jest nasz cel i liczymy, że uda się go zrealizować w ciągu najbliższych paru lat – zapewnił gen. bryg. dr hab. inż. Dariusz Skorupka. Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu jest obecnie przekształcana w Akademię Wojsk Lądowych. – Mamy nadzieję, że od 1 października będziemy już akademią. Spełniamy warunki ustawy o szkolnictwie wyższym, mamy odpowiednią liczbę uprawnień doktorskich – zaznaczał rektor-komendant.

W Polsce działa obecnie pięć uczelni wojskowych: Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie, Wojskowa Akademia Techniczna, Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni i Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu. W roku akademickim 2017/2018 pięcioletnie studia wojskowe będzie mogło rozpocząć w sumie 1150 kandydatów na oficerów. To o 390 więcej niż w roku poprzednim.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze


Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
 
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Flota Bayraktarów w komplecie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wojskowe Oscary przyznane!
Wojna w świętym mieście, epilog
Mobilne dowodzenie
Krwawa noc pośród puszczy
W obronie wschodniej flanki NATO
Na straży nieba
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ta ziemia do Polski należy…”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
„Pierwsza Drużyna” na start
Polki pobiegły po srebro!
Układ nerwowy Mieczników
Po przeprawie ruszyli do walki
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Armia Andersa w operacji „Honker”
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
I zdobyliśmy!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Gry wojenne w szkoleniu
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Śladami ojca
Bohater odtrącony
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Więcej hełmów dla żołnierzy
Polska wiktoria na Monte Cassino
NATO on Northern Track
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Zmiany w dodatkach stażowych
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Orzeł dla bohaterów
Pływacy i maratończycy na medal
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Rajd ku czci saperów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pytania o europejską tarczę
Serwis K9 w Polsce
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Pierwsi na oceanie
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Abramsy w pętli

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO