Od 10 do 14 kwietnia w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej w garnizonie Chełm prowadzono szkolenie z zakresu TCCC. Organizatorem szkolenia był 1 batalion zmechanizowany.
TCCC czyli Tactical Combat Casualty Care, jest szkoleniem podczas którego uczestnicy uczą się oraz doskonalą swoje umiejętności z udzielania pierwszej pomocy i ratownictwa w warunkach bojowych. Szkolenie TCCC jest cykliczne, organizowane i prowadzone w oparciu o bazę 1 batalionu zmechanizowanego, a znaczną cześć instruktorów z prowadzącym całość por. Stanisławem Wysockim, również stanowią żołnierze 1 batalionu. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest dowódca 1 batalionu zmechanizowanego ppłk Sławomir Kułaga. Podczas szkolenia wsparcia udzielają instruktorzy – ratownicy medyczni Centrum Symulacji Medycznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz lekarz-instruktor Polskiego Czerwonego Krzyża.
W kursie uczestniczyły czteroosobowe zespoły ze wszystkich pododdziałów 1 Brygady. Przez pierwsze trzy dni intensywne szkolenie rozpoczynało się już od wczesnych godzin porannych i kończyło się późnym wieczorem. Program zajęć obejmował cztery bloki tematyczne: ratownictwo pola walki, manualna obsługa broni, taktyka w terenie zurbanizowanym i w terenie lesistym. Kurs wieńczyły zawody użyteczno – bojowe, które rozpoczęły się jednego dnia rano i kończyły następnego w południe.
Zawody realizowane były w formie 27-godzinnej pętli taktycznej. Uczestnicy mieli do wykonania różne zadania, których wykonanie opierało się na wiedzy i umiejętnościach zdobytych w trakcie pierwszych trzech dni kursu.
Pierwszym zadaniem było prowadzenie walki w budynku, opatrzenie rannego kolegi i wycofanie się do rejonu bezpiecznego. Na kolejnym punkcie zespół miał za zadanie wsparcie plutonu zmechanizowanego na BWP, który znalazł się w zasadzce, co wymagało od zawodników umiejętności odparcia ataku, przeprowadzenia segregacji medycznej i ewakuacji poszkodowanych. Następnie likwidacja posterunku obserwacyjnego artylerii nieprzyjaciela, znajdującego się na wzgórzu pod Chełmem. Zadanie kończyło się wezwaniem MEDAVAC, który transportował rannych na Szpitalny Oddział Ratunkowy w Chełmie, gdzie zespoły musiały kontynuować udzielanie pomocy pod czujnym okiem ratowników medycznych 1batalionu - tym razem z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu medycznego dostępnego na oddziale.
Zaplanowany został również marsz, gdzie żołnierze musieli pokonać 10 kilometrów, i w trakcie którego wpadali w zasadzkę – tu oceniane było zerwanie kontaktu ogniowego. W nocy również czekały ,, niespodzianki’’. Po gwałtownej pobudce, szkoleni otrzymywali zadanie ujęcia terrorysty. Otrzymane informacje, pomagające zrealizować zadanie to tylko zdjęcia osób i zdjęcie satelitarne obiektu, w którym osoby się znajdują. O świcie, po krótkim odpoczynku, prowadzono strzelania sytuacyjne opracowane zgodnie z tematyką zrealizowaną w trakcie poprzednich dni.
W zawodach użyteczno – bojowych czołowe miejsca zajęły zespoły:
I m-ce dywizjon przeciwlotniczy
II m-ce kompania rozpoznawcza
III m-ce batalion dowodzenia
Zespół „gospodarzy”, czyli 1 batalionu zmechanizowanego, startował poza konkurencją.
Podsumowując, prowadzący kurs por. Stanisław Wysocki podkreślił: ,… tego typu przedsięwzięcia nie tylko podnoszą zdolność bojową żołnierzy doskonaląc ich umiejętności z zakresu taktyki, strzelectwa i niesienia pierwszej pomocy, jako trzech integralnych komponentów stanowiących istotę działania na współczesnym polu walki, ale równocześnie dają doskonałą okazję do zunifikowania szkolenia w tych obszarach wiedzy wojskowej we wszystkich pododdziałach 1Brygady Pancernej…’’
Źródło: 1bz, kpt Zbigniew Gierczak
autor zdjęć: arch. 1 bz
komentarze