moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

PGZ o krok od zakupu Stoczni MW

Stocznia Wojenna należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej to jedyny podmiot zainteresowany kupnem Stoczni Marynarki Wojennej. Oferta, którą spółka z Radomia złożyła w Sądzie Rejonowym Gdańsk Północ, została dziś oceniona przez syndyka pod względem formalnym. Wkrótce rozpoczną się negocjacje mające doprowadzić do podpisania umowy.

Stocznia Marynarki Wojennej w Gdyni, choć cały czas działa, znajduje się w stanie upadłości likwidacyjnej. Dwa miesiące temu została wystawiona na sprzedaż. Cena wywoławcza to blisko 225 mln zł. Nowy właściciel zyska prawo do wieczystego użytkowania kilkudziesięciu działek o powierzchni ponad 30 ha, prawo własności budynków, prawo do wykorzystywanego przez stocznię sprzętu oraz posiadane przez nią udziały w spółkach prawa handlowego. Jednocześnie nabywca musi się zobowiązać do ukończenia budowanego w zakładzie patrolowca ORP „Ślązak”, jeśli taką wolę wyrazi ministerstwo obrony. To właśnie MON jest obecnie właścicielem 1% akcji stoczni. Pozostałe 99% należy do Agencji Rozwoju Przemysłu.

– Do sądu wpłynęła tylko jedna oferta kupna przedsiębiorstwa. Złożyła ją PGZ Stocznia Wojenna z siedzibą w Radomiu – informuje Rafał Terlecki z Sądu Okręgowego w Gdańsku. Spółka ta należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Została założona pod koniec ubiegłego roku. Do momentu publikacji tekstu PGZ nie wydała komunikatu w sprawie planowanego zakupu.

Dziś złożona oferta została oceniona pod względem formalnym przez syndyka, który nie zgłosił zastrzeżeń. Decyzję zatwierdził sędzia komisarz. W ten sposób otwarto drogę do rozpoczęcia negocjacji na temat umowy przedwstępnej. Przejęcie stoczni przez nowego właściciela wymaga dopełnienia skomplikowanej procedury. Potrzebna jest do tego zgoda między innymi resortu obrony, a także odstąpienie spółki Port Gdynia od prawa pierwokupu części stoczniowych gruntów.

Przejęcie gdyńskiej stoczni przez Polską Grupę Zbrojeniową to część większego planu. Pod koniec stycznia należący do PGZ Fundusz Inwestycyjny MARS stał się właścicielem stoczni w Szczecinie. Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zapowiedział wówczas, że w przyszłości będzie ona pracowała między innymi na potrzeby przemysłu obronnego. – Jesteśmy w trakcie rozmów o porozumieniu mającym doprowadzić do tego, by Polska rozpoczęła produkcję okrętów podwodnych. Mam nadzieję, że część tej produkcji będzie prowadzona właśnie w Szczecinie – podkreślał szef MON i dodawał: – Właśnie powstaje największa na Bałtyku i jedna z największych w Europie grupa stoczniowa.

Dwa dni później władze PGZ podpisały w Warszawie porozumienie z francuską grupą stoczniową DCNS. Cel: współpraca przy projektach związanych z budową jednostek nawodnych i podwodnych.

Marynarka Wojenna RP wymaga pilnej modernizacji. Zgodnie z harmonogramem przedstawionym przez Inspektorat Uzbrojenia podczas styczniowego Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa, do 2022 roku rozpoczną się lub zostaną ukończone 22 projekty. Siły morskie dostaną 30 nowych jednostek pływających. Najszybciej do służby wejdzie nowoczesny niszczyciel min ORP „Kormoran”. Obecnie okręt przechodzi ostatnie próby morskie. Marynarka powinna go przejąć pod koniec marca. Z kolei budowany w Stoczni Marynarki Wojennej patrolowiec ORP „Ślązak” ma być gotowy w 2018 roku. W kolejnych latach flota wojenna ma się również wzbogacić między innymi o trzy okręty podwodne (program „Orka”), trzy okręty obrony wybrzeża (program „Miecznik”), a także trzy jednostki patrolowe z funkcją zwalczania min (program „Czapla”). Rząd chce, by możliwie jak najwięcej tych inwestycji było realizowanych przez krajowych przemysł obronny.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Układ nerwowy Mieczników
Premier odwiedził WZZ Podlasie
„Ta ziemia do Polski należy…”
NATO on Northern Track
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Serwis K9 w Polsce
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Pierwsza Drużyna” na start
Więcej hełmów dla żołnierzy
They Will Check The Training Results in Combat
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Mobilne dowodzenie
Armia Andersa w operacji „Honker”
Abramsy w pętli
Ameryka daje wsparcie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polki pobiegły po srebro!
Pierwsi na oceanie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wojna w świętym mieście, epilog
Gry wojenne w szkoleniu
Orzeł dla bohaterów
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Po przeprawie ruszyli do walki
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Na straży nieba
Zmiany w dodatkach stażowych
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Polska wiktoria na Monte Cassino
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Pytania o europejską tarczę
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
I zdobyliśmy!
Pływacy i maratończycy na medal
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Bohater odtrącony
Broń Hitlera w rękach AK
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Krwawa noc pośród puszczy
W obronie wschodniej flanki NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO