moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Misja w obiektywie komandosa

Zastrzega, że nie czuje się profesjonalnym fotoreporterem. – Raczej pstrykam, niż fotografuję. Wykonałem jednak tysiące zdjęć, które dokumentują nasz udział w misjach w Afganistanie i Iraku – mówi „Wrona”, weteran i były operator wojsk specjalnych. Żołnierz był bohaterem rozmowy z cyklu „Na pierwszej linii – spotkania z polskimi fotografami wojennymi”.

Podczas comiesięcznych spotkań organizowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego o pracy reporterów wojennych opowiadali już m.in. Wojciech Grzędziński i zmarły niedawno Krzysztof Miller . Żołnierza organizatorzy zaprosili po raz pierwszy.

„Wrona” (chce pozostać anonimowy) służył w jednostkach specjalnych. Brał udział w kilku misjach zagranicznych, m.in. operacji wojennej „Enduring Freedom” w Afganistanie. Polacy uczestniczyli w niej od 2002 roku. Wyjechał wówczas kontyngent składający się głównie z żołnierzy wojsk inżynieryjnych, logistyków i operatorów GROM. – Afganistan był moją pierwszą misją. Gdy wyjeżdżałem, byłem już kilka lat po selekcji i szkoleniu zgrywającym naszą sekcję, w której pełniłem między innymi funkcję snajpera – opowiadał „Wrona”. Dlaczego wziął ze sobą aparat fotograficzny? – Zainteresowanie fotografią w dużej mierze wynikało z charakteru wykonywanych zdań służbowych, to poniekąd element pracy snajpera – dodaje.

Zdjęcia, które można było obejrzeć w Muzeum Powstania Warszawskiego przybliżały wyzwania, z jakimi przyszło zmierzyć się Polakom podczas tej wyjątkowej misji. Na jednej z fotografii widać żołnierzy sił specjalnych ochraniających saperów, którzy rozminowują teren wokół bazy Bagram, gdzie stacjonowali m.in. Polacy. Są też takie, które pokazują lotnisko wojskowe w Kabulu, ochronę VIP-ów, spotkania z Afgańczykami i żołnierzami koalicji. Już na pierwszy rzut oka widać, że obraz Afganistanu z 2002 roku różni się od tego, jaki znamy z kolejnych misji. Na fotografiach wojskowych konwojów nie ma opancerzonych wozów tylko cywilne pojazdy – Toyoty Hillux. Także specjalsi przykuwają uwagę – mają niekompletne umundurowanie i przeważnie długie brody. Później podczas rozmowy okazało się, jak mylący mógł być ten wizerunek żołnierza.

Codzienność tej pierwszej misji interesowała gości najbardziej. Padały pytania o niebezpieczne sytuacje, sposoby reagowania na zagrożenia, o prowadzenie konwojów czy pomoc, której wojsko udzielało ludności cywilnej. Wszystkich rozbawiła opowieść „Wrony” o biurokracji, z jaką Polacy zmierzyli się rejestrując kupioną na lokalnym rynku Toyotę. Nie mniej niż historia konwojowania słowackiej betoniarki, którą koalicjanci, nie wiadomo dlaczego, przywieźli aż ze swojego kraju na pokładzie Rusłana.

– Obawiałem się pytań typowo technicznych: o przesłony, czas otwarcia migawki, czułość czy balans bieli i warunki oświetlenia. Bo przyznam, że nie do końca wiem, co tu robię. Raczej pstrykam, niż fotografuję – mówił skromnie „Wrona”. Jednak długo jeszcze odpowiadał o zdarzeniach i ludziach z fotografii, które zrobił podczas rocznej służby w Afganistanie. Wyjątkowość tej misji przejawiała się również w nietypowych sytuacjach. Do jednej z nich doszło podczas kontroli, jakiej poddany był polski konwój wjeżdżający na teren niemieckiej bazy. – Ze względu na wygląd żołnierzy, rodzaj wykorzystywanych pojazdów i przywiązanie do stereotypów konwój skierowano do kontroli dla… cywilów – opowiadał były żołnierz.

„Wrona” podczas misji w Iraku dowodził sekcją bojową. Z tamtej operacji przywiózł również wiele fotografii.

Piotr Jaszczuk

autor zdjęć: arch. „Wrony”

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
 
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Nie szpital, a instytut
Wszystkie misje AWACS-a
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Cień atomowej zagłady
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ameryka daje wsparcie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Nowe zadania szefa SKW
Serwis K9 w Polsce
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Bohater odtrącony
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Krwawa noc pośród puszczy
Układ nerwowy Mieczników
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
They Will Check The Training Results in Combat
By Polska była bezpieczna
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Flota Bayraktarów w komplecie
Abramsy w pętli
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wioślarze i triatlonistka na podium
Mobilne dowodzenie
NATO on Northern Track
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Grand Quadriga ‘24”
Zawsze gotowi do pomocy
Po śladach polskich bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wojna w świętym mieście, epilog
Pływacy i maratończycy na medal
Polska wiktoria na Monte Cassino
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Ryś” z laserem
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO