Kierunki rozwoju policji wojskowych NATO w zmieniającym się otoczeniu bezpieczeństwa oraz wsparcie tworzonych formacji wybranych państw partnerskich były głównymi tematami Konferencji Szefów Policji Wojskowych NATO, która odbyła się w dniach 20-22 września br. w belgijskim Liège.
Konferencja jest dorocznym spotkaniem szefów policji wojskowych. Jest to posiedzenie decyzyjne w zakresie wypracowywania kierunków działań i rozwoju policji wojskowych NATO. W Polsce spotkanie to zostało dotychczas zorganizowane dwukrotnie: w 2002 r. w Warszawie oraz w 2013 r. w Krakowie. W konferencji uczestniczyło 31 delegacji z państw NATO, Partnerstwa dla Pokoju, dowództw i centrów eksperckich. Żandarmerię Wojskową reprezentował główny specjalista Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej płk Marek Brylonek.
Obradom przewodniczyły Niemcy, pełniące w latach 2014-2016 funkcję przewodnictwa panelu policji wojskowych NATO, reprezentowane przez gen. bryg. Udo Schnittker – szefa niemieckiej policji wojskowej – Feldjäger. Za część merytoryczną odpowiadali przewodniczący panelu policji wojskowych NATO – płk Heiko Thieser oraz doradca dowódcy sojuszniczych sił operacyjnych NATO ds. policji wojskowej (NATO ACO Provost Marshal) – płk Jaco Oussoren.
Tematyka i zakres konferencji podyktowane były ustaleniami ostatniego szczytu NATO w Warszawie oraz priorytetami niemieckiego przewodnictwa, wśród których znalazły się m.in. uporządkowanie zasad udziału w posiedzeniach przedstawicieli państw, organizacji i dowództw, uaktualnienie publikacji, doktryn i procedur policji wojskowych NATO, wypracowanie obszarów, możliwości i zasad współpracy między instytucjami policji wojskowych NATO, a także wsparcie tworzonych i ewoluujących formacji policji wojskowych. Ponadto, priorytetowo traktowano rozważania nt. udziału w operacjach zagranicznych, zwalczania terroryzmu oraz realizacji działań reformy sektora bezpieczeństwa, w szczególności w Gruzji, Iraku i na Ukrainie. Spotkanie kontynuowane było szeregiem wystąpień narodowych i specjalistycznych, w tym Centrów Eksperckich Policji Wojskowych i Działań Stabilizacyjnych Policji NATO.
Konferencja zakończyła się przekazaniem przewodnictwa panelu policji wojskowych NATO Włochom, w imieniu których funkcję przewodniczącego w latach 2016-2018 sprawował będzie płk Pietro Carrozza.
Źródło: ppłk Tomasz Urbańczyk
autor zdjęć: ŻW
komentarze