25 Brygada Kawalerii Powietrznej szkoli swych żołnierzy również do wykonywania zadań na pozór całkiem niezwiązanych ze specyfiką wojsk aeromobilnych. Oprócz szkolenia typowego dla powietrznych ułanów, wszechstronność i bardzo nietypowe umiejętności to niezbędne cechy współczesnego kawalerzysty.
Głównym celem tegorocznego szkolenia jest przygotowanie nurków do wykonywania zadań pod powierzchnią wody. Żołnierze plutonu nurków z kompanii saperów 25 Batalionu Dowodzenia w ramach szkolenia programowego doskonalą umiejętności indywidualne i zespołowe podczas rozpoznania przeszkód wodnych, jak również bezpośrednio przyległych brzegów. Ponadto, doskonalą także procedury bezpieczeństwa podczas wypadków nurkowych z użyciem komory hiperbarycznej. Szkolenie obejmuje nie tylko rozpoznanie i przygotowanie do niszczenia obiektów hydrotechnicznych, ale również poszukiwanie i wydobywanie zatopionego sprzętu bojowego.
Umiejętności zdobyte w trakcie szkolenia wykorzystywane są przez kawalerzystów podczas ewentualnych działań rozpoznawczych w rejonach występowania zbiorników i przeszkód wodnych oraz podczas zabezpieczenia przepraw i skoków spadochronowych do wody.
Większość żołnierzy biorących udział w szkoleniu to doświadczeni nurkowie, legitymujący się tytułami nurków inżynierii i starszych nurków inżynierii. W ciągu roku przebywają oni pod powierzchnią wody min. 90 godzin. Pomimo tak dużego doświadczenia wciąż ćwiczą działanie w przypadku wystąpienia sytuacji awaryjnych, a także powtarzają przepisy bezpieczeństwa podczas nurkowania, ponieważ każdy nieprzemyślany ruch pod wodą może być nieodwracalny.
Tekst: ppor. Michał Kolad
autor zdjęć: ppor. Katarzyna Kiermacz
komentarze