Wyzwania stojące przed Sojuszem, możliwości dostosowania się do nowych zagrożeń oraz reakcji na nie były głównymi tematami poprzedzającego piątkowy szczyt NATO seminarium, które odbyło się 6 lipca w Helenowie pod Warszawą. W spotkaniu uczestniczył m.in. dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni dr Mirosław Różański.
Podczas seminarium dyskutowano przede wszystkim o roli Polski w całym procesie związanym z odpowiedzią na najnowsze zagrożenia dla państw Paktu Północnoatlantyckiego. W wielu wystąpieniach powtarzały się tezy dotyczące budowania własnych zdolności jako elementu systemu obrony kolektywnej. Wskazywano na potrzebę kontynuacji procesu modernizacji sił zbrojnych wszystkich państw sojuszu. Generał Breedlove podkreślił, że najważniejsze zdolności są związane z obroną powietrzną i przeciwrakietową. Mówił także o zachowaniu spójności i jedności wewnątrz NATO. Dyskutowano o najnowszych zagrożeniach, w tym o konfliktach hybrydowych, które rozgrywają się w szarej strefie. W tym kontekście bardzo wyraźnie zarysowano ogromny udział mediów, a szczególnie mediów społecznościowych.
Konferencję zorganizował podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej prof. dr hab. Wojciech Fałkowski. Swoje wystąpienia mieli przedstawiciele zagranicznych instytucji, ośrodków analitycznych, naukowych i akademickich z zakresu geopolityki, modelów sił zbrojnych oraz narzędzi politycznych i strategicznych gier wojennych.
Tekst: ppłk Szczepan Głuszczak
autor zdjęć: ppłk Szczepan Głuszczak
komentarze