28 czerwca w Rostocku w Niemczech podpisano porozumienie w sprawie ustanowienia niemiecko-polskiego ośrodka kierowania i kontroli działań okrętów podwodnych, tzw. COMSUBBALTIC.
Sygnatariuszami dokumentu byli Inspektor MW z Dowództwa Generalnego RSZ kontradmirał Mirosław Mordel, który przewodniczył polskiej delegacji, i jego odpowiednik Inspektor MW Niemiec wiceadmirał Andreas Krause.
COMSUBBALTIC (początkowo zwany DEU POL SUBOPAUTH) to bilateralny niemiecko-polski ośrodek kierowania i kontroli działań okrętów podwodnych. Jego powołanie jest jednym z wyników implementacji postanowień „Listu intencyjnego o rozszerzeniu współpracy sił morskich Polski i Niemiec”, podpisanego 27 maja 2013 r. w Warnemünde przez ministrów obrony narodowej RP i RFN, oraz wspólnych doświadczeń wyniesionych w zakresie współpracy między obydwoma flotami w dziedzinie użycia okrętów podwodnych.
Ośrodek usytuowany w Glűcksburgu, a docelowo w Rostoku (Niemcy), będzie odpowiedzialny za: kierowanie operacyjne (OPCON) nad wydzielonymi siłami podwodnymi Niemiec i Polski; zapewnienie bezpieczeństwa działań i pływania okrętów podwodnych na akwenie Morza Bałtyckiego; sprawowanie kontroli nad łącznością z okrętami podwodnymi; utrzymanie gotowości do inicjowania działań ratowniczych w przypadku zaistnienia sytuacji alarmowych podczas działań okrętów podwodnych. Służbę w ośrodku rotacyjnie będą pełnić polscy oficerowie MW.
Działalność COMSUBBALTIC, ukierunkowana głównie na zapewnienie bezpieczeństwa działań okrętów podwodnych, wpłynie pozytywnie na poziom kierowania, kontroli i zarządzania polskimi okrętami podwodnymi w morzu realizowanymi przez dowódcę Centrum Operacji Morskich (COM).
W skład polskiej delegacji wchodzili również oficerowie z IMW: kmdr Jarosław Skrzyszewski, kmdr por. Marcin Jaskulski oraz z COM-DKM kmdr por. Grzegorz Chomicz.
Źródło: DGRSZ
autor zdjęć: www.marine.de
komentarze